werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • W podróży

Śląsk dla dzieci – polecamy najciekawsze atrakcje

autor: Patrycja Fleiszer

Weekend z dziećmi to nie lada wyzwanie dla rodziców, którzy (przy okazji) sami chcieliby odrobinę odpocząć i jednocześnie świetnie bawić się ze swoimi dziećmi. Podpowiadamy: wybierzcie się na Śląsk. Dzieciaki nie będą się nudzić, a zabawa będzie twórcza. Kto wie, może odkryją w sobie nowe pasje?!

Wbrew pozorom krajobraz Śląska to nie chmura smogu i robotnicze osiedla (choć one akurat są warte zobaczenia!). Parki, ogrody zoologiczne, atrakcje kulturalne i liczne muzea – tego spodziewajcie się odwiedzając górniczy region Polski.

Pokazowa Zagroda Żubrów

Pszczyna, ul. Żorska 5, zubry.aripzp.vipserv.org

Mówimy “żubry”, myślimy “Puszcza Białowieska”. Ale żubry na Śląsku? Otóż tak. W Parku Pszczyńskim znajduje się Pokazowa Zagroda Żubrów, w której możecie z bliska przyjrzeć się tym wspaniałym zwierzętom. To nie wszystko. Na terenie Zagrody spotkacie także jelenie, łosie, dziki, a nawet muflony.

Dla dzieci przewidziano specjalne atrakcje, jak choćby warsztaty edukacyjne “Tropem żubra”, podczas których najmłodsi poznają żubrzą rodzinę oraz inne gatunki zwierząt zamieszkujących Zagrodę.

zagroda żubrów w pszczynie
zagroda żubrów
Zagroda to część zabytkowego Parku Pszczyńskiego; Fot. Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie

Leśny Park Niespodzianek 

Ustroń, ul. Zdrojowa 16, www.lesnypark.pl

Leśny Park Niespodzianek jest czynny przez cały rok, więc niezależnie od tego, czy przyjechaliście pochodzić po górach czy pojeździć na nartach, możecie odwiedzić ten nietypowy ogród zoologiczny.

To niepowtarzalna okazja, żeby bliskiej odległości poobserwować leśne zwierzęta.

Spotkacie tu, między innymi: daniele, jelenie i sarny, a także sowy i sokoły, orły i jastrzębie. Ptaki można obejrzeć podczas specjalnych pokazów w sokolarni. Dzieci na pewno będą chciały poznać muflony i daniele, które swobodnie spacerują po parku, pozwalają się głaskać i karmić. 

Komu wystarczy energii może wybrać się na plac zabaw, trampoliny i zobaczyć ruchome postaci z bajek.

leśny park niespodzianek
leśny park niespodzianek ustroń
W tym zoo można głaskać i karmić niektóre ze zwierząt; Fot. Leśny Park Niespodzianek

Filharmonia Śląska

Katowice, ul. Sokolska 2, filharmonia-slaska.eu

Nie każde dziecko będzie zachwycone koncertem muzyki poważnej, ale utwory ze swoich ulubionych filmów (takich jak saga o Harrym Potterze) powinno docenić. A zajęcia muzyczne z elementami śpiewu i tańca na pewno pokocha.

W skierowanej do dzieci ofercie Filharmonii Śląskiej także nauka na prostych instrumentach perkusyjnych i aktywne uczestnictwo w dziecięcych koncertach. Może jeszcze nie wiecie, że pod Waszym dachem wyrośnie wybitny instrumentalista?

Filharmonia Śląska dla dzieci
"Filmowe Hity" to jeden cykli w ramach Młodej Filharmonii; Fot. W. Mateusiak, Filharmonia Śląska

Muzeum Śląskie 

Katowice, ul. Dobrowolskiego 1, muzeumslaskie.pl

Jedną ze stałych wystaw w Muzem Śląskim jest przestrzeń “Na tropie Tomka” inspirowana postacią Tomka Wilmowskiego, bohatera serii książkowej Alfreda Szklarskiego. Miejsce stworzono z myślą o całej rodzinie, która razem będzie świetnie się bawić rozwiązując zagadki i próbując odnaleźć Tomka.

Jedna z ulubionych atrakcji to "ZwierzoTropy" – interaktywne zabawy z książką, podczas których dzieci poszukują zwierzęcych śladów i ćwiczą gry słowne.

Muzeum oferuje też szeroką gamę warsztatów edukacyjnych i artystycznych dla dzieci. W ofercie także warsztaty sensoryczne dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu.

muzeum śląskie
muzeum śląskie katowice
Strefa “Na tropie Tomka” stworzona jest z myślą o całej rodzinie; Fot. Michał Jędrzejowski, Muzeum Śląskie w Katowicach

Sztolnia Królowa Luiza

Zabrze, ul. Maurycego Mochnackiego 12, www.sztolnialuiza.pl

Założona w 1791 roku kopalnia węgla kamienngoe jest obecnie częścią Muzeum Gornictwa Węglowego w Zabrzu. Jakie atrakcje przewiduje dawna kopalnia? Choćby zjazd prawie 40 metrów pod ziemię i podziemny spływ łodziami. Dzieci będą mogły poznać trudy pracy górnika – dostaną sztygarski strój roboczy, kask i lampę. W pełnym rynsztunku spróbują swoich sił w górniczej codzienności, poznają cechy skał, a nawet przeprowadzą akcję ratowniczą.

Zobacz także: Szlak zabytków techniki – 10 najciekawszych atrakcji

Sztolnia Luiza idzie też z duchem czasu i w ofercie dla dzieci posiada również wystawę plenerową związaną z alternatywnymi sposobami pozyskiwania energii. 

kopalnia luiza
sztolnia luiza
Podziemna trasa woda to unikatowa podróż kopalni; Fot. Muzeum Górnictwa Węglowego

Górnośląski Park Etnograficzny 

Chorzów, ul. Parkowa 23, muzeumgpe-chorzow.pl

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie to prawdziwy wehikuł czasu. Podczas specjalnych lekcji muzealnych zwiedzający poznają związki między tradycją, historią i niezwykłą obrzędowością Śląska, a wszystko to na terenie skansenu liczącego 22 ha, na terenie którego znajduje się 70 drewnianych zabytków, w tym spichlerze, szkoła, karczma, a nawet areszt. Park powinien zainteresować również nastolatki, które może nie chcą przenosić się do świata z "Chłopów" Reymonta, ale... z chęcią poczują klimat rodem z kultowej gry "Wiedźmin 3"! 

Przez wycieczką do chorzowskiego parku, warto zainstalować sobie specjalną aplikację, która umożliwia interaktywny spacer po parku, obserwację życia zrekonstruowanych zwierząt oraz gry terenowe dla młodszych i starszych użytkowników.

górnośląski park etnograficzny
górnośląski park etnograficzny chorzów
Górnośląski Park Etnograficzny jest częścią szlaku architektury drewnianej woj. śląskiego; Fot. Shutterstock

Jurapark Krasiejów

Krasiejów, ul. 1 Maja 10, juraparkkrasiejow.pl

Tym razem przeniesiecie się do samego początku, czyli to czasów, gdy jeszcze nie istniała Ziemia. Będziecie świadkami Wielkiego Wybuchu, kształtowania się Układu Słonecznego i pierwszych form życia. Podczas spaceru napotkacie naturalnej wielkości dinozaury, a w oceanarium rybopodobnego Mozozaura, płetwojaszczura Plejozaura i wiele innych prehistorycznych stworzeń

W Juraparku działa także kino 5D, gdzie podczas seansów nie tylko będziecie mogli zobaczyć realistyczne trójwymiarowe obrazy, ale doświadczycie filmu wszystkimi zmysłami! A na deser: park rozrywki i plac zabaw.

jurapark
jurapark krasiejów
Jurapark Krasiejów to największy park tematyczny w Europie; Fot. Jurapark Krasiejów

Zdjęcie główne: Michał Jędrzejowski, Muzeum Śląskie w Katowicach

Źródło: materiały prasowe

 

 

Zostań z nami

Bądź na bieżąco