werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży

Ciekawy nocleg blisko natury? Wybierzcie dom na wodzie! Zobaczcie te najciekawsze

autor: Monika Utnik-Strugała

Marzysz o kubku kawy w otoczeniu przyrody lub kolacji o zachodzie słońca, wybierz dom na wodzie? Pokażemy wam te najoryginalniejsze!

Domy na wodzie już od dawna modne są na świecie. Prym wiodą kraje skandynawskie, a najsłynniejszym przykładem takiej architektury jest dom w Amsterdamie. Domy na wodzie nie są wcale współczesnym wymysłem. Ich przodkami były na przykład tzw. koszarki – obiekty pływające po polskich rzekach zapewniające schronienie dla robotników naprawiających budowle wodne. W latach 70. było ich ok. 200 sztuk. Inspiracją domów na wodzie pod względem rozwiązań technologicznych są też  słynne barki. W samym Porcie Czerniakowskim w Warszawie cumuje 6 barek. Wszystkie mają ok. 20 lat, ale remontowane wciąż nadają się do zamieszkania. Co decyduje o ich sukcesie? Na pewno oryginalność.

Domki na wodzie - przykład ciekawej architektury.

1/3 Dom na wodzie Pajda Mazur

„Ugryź kawał Mazur” – tak brzmi napis pojawiający się na głównej stronie. Stąd nazwa ośrodka „Pajda”, duża kromka, którą można ugryźć. Do ośrodka należą zarówno domki na wodzie, jak i luksusowe aprtamenty dla rodzin. Domki na wodzie znajdują się w miejscowości Kątno,  "na" samym Jeziorze Szeląg Wielki. Ośrodek serwuje domową kuchnię i chleb wypiekany na miejscu oraz chlubi się wieloma atrakcjami w okolicy. Na przykład oddalony o 10 km jest rezerwat leśny, Rezerwat Sosny Taborskiej, który chroni ceniony na całym świecie starodrzew sosnowy. Na jego terenie znajduje się pomnik przyrody – Sosna Taborska licząca ok. 290 lat.

Kanał Elbląski to kolejny punkt, który polecają właściciele domków na wodzie. Najdłuższy kanał żaglowy w Polsce łączy ze sobą jeziora i rzeki – dopłyniecie nim np. z Szeląga Wielkiego aż po Bałtyk.

Więcej na: pajdamazur.pl
 

2/3 Domy na wodzie na Jeziorze Rajgrodzkim

Na północno-wschodnim krańcu Polski znajduje się jedno z najspokojniejszych jezior w kraju – objęte strefą ciszy jezioro Rajgrodzkie. Domy na wodzie są tak naprawdę jachtami, więc niech was nie zdziwią typowo żeglarskie przygody – a to dom lekko przechyli się pod naporem wiatru, a to woda wedrze się na pomost i wtedy dom jak łódkę trzeba wyciągać z wody.

Właściciele cieszą się trzema domkami: Czapla ma ściany i sufit wyłożone drewnem sosnowym, Perkoz przypomina „nowoczesną stodołę”, Kormoran zaś będzie idealny dla pary z dzieckiem, które na pewno ucieszy się, że będzie mogło spać w „jaskółczym gnieździe”.

Wiecej na: domynajeziorze.pl

Perkoz i Kormoran - jeden przypomina stodołę, drugi ucieszy dzieciaki, które będą mogły spać w "jaskółczym gnieździe".
Perkoz i Kormoran - jeden przypomina stodołę, drugi ucieszy dzieciaki, które będą mogły spać w "jaskółczym gnieździe".
Perkoz i Kormoran - jeden przypomina stodołę, drugi ucieszy dzieciaki, które będą mogły spać w "jaskółczym gnieździe".

3/3 Houseboats – domy na wodzie nad morzem

Pływające domki 2, 4 i 6-osobowe znajdują się w Mielnie na jeziorze Jamno, w odległości 300 m od morza. Do dyspozycji są domki na wodzie w standardzie hotelowym z ekspresem do kawy, łazienką z prysznicem oraz toaletą, a w kilku również z wanną z hydromasażem. Dodatkowo niektóre domy mają kominek. Śniadania będą wam podane niemal do łóżka – w piknikowych koszach. A obiad zjecie w restauracji - produkty pochodzą od sprawdzonych lokalnych dostawców. Jakby wam było za mało wody, jest tu także basen i sauna na wodzie. A gdyby znudziło wam się leniuchowanie, możecie m.in. popływać na SUPie lub wypożyczyć ponton z silnikiem.

Wiecej na: houseboats.com

Houseboats są w standardzie hotelowym.
Houseboats są w standardzie hotelowym.
Houseboats są w standardzie hotelowym.

Zostań z nami

Bądź na bieżąco