werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • W podróży
  • Dzieje się

Wiedeń: 5 balów, które warto choć raz przeżyć i przetańczyć

autor: Agnieszka Rodowicz

Wiedeń jest od ponad 200 lat niekwestionowaną światową stolicą balów. W ciągu roku odbywa się ich tu około 450! Podpowiadamy, na które warto się wybrać w pierwszej kolejności.

Historia wiedeńskich balów sięga połowy XIX w. Początkowo zarezerwowane były dla elit. Ale Cesarz Franciszek Józef I dał prawo organizowania ich wszystkim obywatelom. Dziś bale urządzają więc dzielnice, stowarzyszenia, branże, instytucje… Jest bal myśliwych, cukierników, lekarzy, prawników, policjantów, emerytów, homoseksualisualistów i transgenderystów. Jest Bal Uchodźców (dochód przekazywany jest ośrodkom dla uchodźców) i Bal dla Życia, wspierający chorych na aids.

Codziennie, przez cały rok, można pójść na jakiś bal. Ich atmosfera jest nie do podrobienia mimo, że te „wiedeńskie” urządza około 30 miast na całym świecie. Najbardziej prestiżowy (ale nie największy) jest bal w Wiedeńskiej Operze Państwowej. Bilety do loży honorowej kosztują ponad 18 tys. euro! Nic więc dziwnego, że pojawia się tam śmietanka finansowa, towarzyska i polityczna Wiednia. Dla zwykłego śmiertelnika mamy nieco tańsze propozycje:


1/4 Bal Wiedeńskich Warzycieli Kawy

Największy, bo bawi się na nim kilka tysięcy osób a bilet wstępu kosztuje 150 euro. Odbywa się w Hoffburgu, cesarskim pałacu i tylko na czas tego wydarzenia otwierane się wszystkie jego sale.
W każdej panuje inny klimat i muzyka.

bal w wiedniu
fot. Andreas Bruckner

W głównej największej sali orkiestra gra głównie walce, ale też polki, czaczę, jaifa, fokstrota… Dwa razy w ciągu wieczora cała sala tańczy tu kadryla. W innym pomieszczeniu panuje klimat klubu z lat 50. XX w., gra jazzowa orkiestra, w  kolejnej sali dominuje rock’and’roll. Na poddaszu jest impreza w stylu disco.

W trakcie balu można kupić napoje, alkohole coś do jedzenia. Im wyżej tym mniej prestiżowo. Na ostatnich piętrach pachnie piwem i parówkami z musztardą. W trakcie balu odbywa się wystawa wyrobów najlepszych wiedeńskich cukierników. Słodkie specjały w kształcie piłki nożnej, postaci z bajek czy fantazyjnych figur można wygrać w odbywającej się podczas balu, loterii. Nagrodą główną jest samochód. kaffeesiederball.at


2/5 Fete Imperiale

Odbywa się… w środku lata. Na dodatek w budynku Hiszpańskiej Dworskiej Szkoły Jazdy, która to szkoła znajduje się w Wiedniu, w Hoffburgu i jest najstarszą nieprzerwanie działającą szkołą jazdy konnej na świecie.

 

#feteimperiale #vienna

A post shared by Daniel Serafin (@serafindaniel) on

Na początku lipca odbywa się tu charytatywny bal na rzecz szkoły. Miejscem pląsów staje się kryta ujeżdżalnia (także jedna z najpiękniejszych na świecie), na której na co dzień ćwiczą lewady, piaffy i kadryle, białe jak mleko lipicańskie ogiery. Podczas tego wydarzenia miejsce przekształca się w salę balową, co resztą ma historyczne uzasadnienie: tu organizowała uroczystości imperatorowa Maria Theresia. fete-imperiale.at

 

3/5 Bal Wiedeńskich Filharmoników

Dla wielu osób najbardziej prestiżowy, bardziej nawet niż Bal w Operze. Mówi się o nim, że jest organizowany przez artystów dla… artystów.

filharmonia wiedeńska
fot. Richard Schuster

Bal odbywa się w Złotej Sali Musikverein (Dom Muzyki) jednej z najlepszych scen koncertowych na świecie. Podczas ceremonii otwarcia gra światowej sławy Wiedeńska Orkiestra Filharmoniczna. Wejściu gości honorowych towarzyszą fanfary skomponowane specjalnie na tę okazję przez Richarda Straussa. Potem filharmonicy ruszają do tańca, bo to w końcu ich bal. Na scenie zastępują ich inni często znani muzycy, a dyrygentami bywają takie sławy jak Herbert von Karajan czy Placido Domingo wienerphilharmoniker.at/ball


4/4 Bal Cukierkowy

Najsłodszy z wiedeńskich bali odbywa się w Konzerthouse, siedzibie Wiedeńskiej Orkiestry Symfonicznej. Znany jest z nieformalnej i pełnej humoru atmosfery.

Podczas balu odbywają się wybory cukierkowej miss. A na wielkiej wadze odważana jest ilość słodyczy równa jej wadze – jako dar na cele społeczne. Goście mają okazję zatańczyć tu walca „Wiener Bonbons” („Wiedeńskie słodycze”) Johanna Straussa. Tradycją jest też wręczanie na koniec prezentu gościom. Dawniej tzw. damenspende dostawały tylko kobiety, dziś mężczyźni także są obdarowani słodyczami. bonbonball.at


5/5 Bal Tęczowy i Różowy

Mieni się całą paletą barw dzięki różnorodności uczestników (homo, hetero, trans) i ich kreatywności w doborze strojów.

bale wiedeń
karnawał
fot. materiały prasowe

Goście mają na sobie stroje z różnych epok i stylów, od klasycznie eleganckich po perfekcyjne kostiumy z lat 60. Bal odbywa się w Parkhotel Schönbrunn i jest wydarzeniem charytatywnym. Z kolei na Balu Różowym w Pałacu Auersperg jedynym dress code dla społeczności gejowskiej jest hasło: rzuć się w oczy za wszelką cenę. Strój uczestników ogranicza więc tylko ich wyobraźnia, hosiwien.at/en/rainbowball/,  facebook.com/pg/rosenballvienna 

 

Kilka wskazówek w drodze na bal:

  • Flossman (flossmann.at) to najbardziej znana wiedeńska wypożyczalnia sukien balowych, koktailowych i ślubnych, w rękach tej samej rodziny od kilku pokoleń. Ceny od 150 do 500 euro.
  • W jednej z najlepszych szkół tańca Elmayer (www.elmayer.at) w każdą sobotę w godz. 16-17 odbywają się grupowe lekcje walca, cena 50 euro od pary.
  • Podstawowe informacje na temat wiedeńskich bali można znaleźć na stronie info.wien.at. Lista wszystkich wydarzeń sezonu jest dostępna w wiedeńskiej informacji turystycznej Vienna Tourist Info, Albertinaplatz, otwarte codziennie 9-19. vienna.info

 

Zostań z nami

Bądź na bieżąco