Ciężko wypuścić dziecko spod skrzydeł, ale nie dasz rady towarzyszyć mu wszędzie. Obozy młodzieżowe są dobrą okazją do nauki samodzielności. Przy każdym wyjeździe rozstanie będzie łatwiejsze, a radość dziecka po powrocie wynagrodzi ci wszystkie nerwy. Zobacz, które obozy młodzieżowe uchodzą za najbezpieczniejsze.

Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka może budzić obawy. Warto zadbać o odpowiednie przygotowanie i wybrać obóz organizowany przez sprawdzone biuro podróży. Przede wszystkim, nie panikuj! Tworzenie w wyobraźni najczarniejszych scenariuszy nie przyniesie nic dobrego.    

Wycieczki młodzieżowe w kraju i za granicą – gdzie jest bezpieczniej?

Polska uchodzi za bezpieczny kraj. W innych częściach Europy, zwłaszcza Włoszech i Grecji, coraz bardziej we znaki daje się kryzys migracyjny. Jeśli dziecko chce zobaczyć tamtejsze rejony, zorganizowany wyjazd jest zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem niż samodzielna podróż. Rezydenci znają miejscowe zwyczaje, podpowiadają, których miejsc unikać, a w razie problemów służą pomocą.

Czy to oznacza, że nie warto wyjeżdżać za granicę? Bynajmniej. Każdego roku tysiące nastolatków odwiedzają Rimini, Lloret De Mar, Złote Piaski czy Makarską. Kradzieże zdarzają się również w Polsce. Najważniejsze, aby przestrzec dziecko przed możliwymi niebezpieczeństwami i nauczyć postępować w przykładowych sytuacjach.  

Po czym poznać ofertę bezpiecznych kolonii młodzieżowych?

Nie masz gwarancji, że na wybranym wyjeździe nie zdarzy się dziecku nic złego. Jednak trzymanie go pod kloszem nie ma sensu. Nastolatkowie muszą poznawać świat, popełniać błędy i wyciągać z nich wnioski. W przyszłości będą wyjeżdżać na własną rękę, a doświadczenie zdobyte na koloniach z pewnością przyniesie korzyści. Poszukiwania bezpiecznych obozów młodzieżowych polecamy zacząć od kochamwakacje.pl.

W ofertach znajdziesz dokładny program wyjazdu, informacje o kadrze i zakwaterowaniu. Na obozy wyjeżdżają opiekunowie posiadający uprawnienia instruktorów czy ratowników wodnych. Grupa zawsze pozostaje pod opieką kierownika, wychowawców, a na miejscu wspierają ich również hotelowi rezydenci. Upewnij się, czy wybrana oferta gwarantuje ubezpieczenie w razie wypadku, czy choroby.

Co spakować na obóz, aby zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

Warto nauczyć dziecko, jak dbać o swoje bezpieczeństwo. Dobrym zabezpieczeniem przed kieszonkowcami jest nerka na wartościowe rzeczy do noszenia pod ubraniem. Modnym ostatnio dodatkiem są smycze na telefon, które nie tylko utrudniają złodziejowi kradzież, ale też zapewniają wygodę dziecku.

Co jeszcze spakować do bagażu? Warto zabrać powerbank. Przyda się podczas podróży autokarem czy w przypadku awarii prądu. Nie zapomnij też o podstawowych lekach czy opatrunkach. Co prawda, kadra obozowa na pewno będzie posiadać apteczkę, ale czasem liczy się każda sekunda.

Żaden element bagażu nie uchroni syna lub córki przed nierozsądnymi decyzjami. Jeśli wybiera się w imprezową okolicę, warto odbyć przed wyjazdem rozmowę dotyczącą ilości spożywanego alkoholu czy działania środków odurzających. Pomocnym zabezpieczeniem może być gaz pieprzowy w formie breloczka. Koniecznie przetestujcie zawczasu jego działanie.

Wypadki na obozach zdarzają się bardzo rzadko. Doświadczona kadra potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji. Wybór biura podróży posiadającego dobre opinie i lata praktyki pozwoli ci spać spokojnie. Nie martw się na zapas, daj dziecku odrobinę zaufania, a zobaczysz, że wróci z wakacji całe i zdrowe.

Artykuł Partnera