- W podróży
Samotne podróżowanie - porady, zalety i wady podróży "solo"
Samotne podróżowanie to okazja na podróż nie tylko w piękne zakątki świata, lecz także na lepsze poznanie samego siebie. Podróże w pojedynkę dają też większe szanse na poznanie nowych ludzi. Co warto wiedzieć o solowym zwiedzaniu świata?
Większość ludzi wybierając się na weekendowy city break lub dłuższy urlop udaje się na niego w towarzystwie rodziny albo przyjaciół. Jednak istnieje też inny sposób na odkrywanie świata i są nim podróże wyłącznie we własnym towarzystwie. Dla kogo jest to dobre rozwiązanie? Z pewnością przypadnie ono do gustu zdeklarowanym indywidualistom oraz wszystkim tym, którzy na wakacjach pragną robić dokładnie to, na co mają ochotę, bez potrzeby uwzględniania w swoich planach chęci innych osób. Jednak nawet jeśli na co dzień chętnie otaczasz się ludźmi i dzięki przebywaniu w ich towarzystwie ładujesz swoje baterie, to samotne podróże wciąż mają ci wiele do zaoferowania. Odradzamy jednak samotne wyprawy bez znajomości języka angielskiego lub innego języka, jakim posługują się ludzie w kraju będącym celem podróży. Jeśli języki obce są ci... obce, to zawsze możesz wybrać się w samodzielną podróż po Polsce, która ma naprawdę wiele do zaoferowania. Ogólnie rzecz ujmując, najlepszym sposobem na rozpoczęcie przygody z samotnym podróżowaniem jest wybranie miasta lub regionu położonego na terenie Europy. Dzięki temu unikniemy kulturowego szoku oraz innych nieprzewidzianych trudności, które mogą nas spotkać podczas dalekich wypraw na inne kontynenty.
Jak już wspominaliśmy, podróżowanie w pojedynkę to ciekawa opcja nie tylko dla indywidualistów i introwertyków. Ekstrawertycy z radością zauważą, że samotne podróże dają więcej okazji na zawieranie nowych znajomości. W okolicznościach podróżowania solo nawet i introwertycy łatwiej otworzą się na nowych ludzi, ponieważ przebywając wśród znajomych lub rodziny wiele osób nie potrzebuje już dodatkowych kontaktów i ogranicza swoje interakcje do dobrze znanych już bliskich osób. Podróżowanie w pojedynkę pozwala nie tylko na poznanie innych ludzi, lecz także na lepsze poznanie samego siebie. Solowa wyprawa to test własnych zdolności organizacyjnych i innych, dzięki czemu możemy wzmocnić wiarę w swoje umiejętności oraz pewność siebie, która przecież buduje się w działaniu, a nie w próżni.
Sekretem udanej wyprawy w pojedynkę jest jej udana organizacja
A wszystko zaczyna się oczywiście od wybrania celu podróży. Podróżując bez towarzystwa masz luksus swobodnego wyboru miejsca, do którego pragniesz się udać. Nie musisz myśleć o preferencjach innych osób, a jedynym, co może cię ograniczać, są twoja wyobraźnia oraz zasobność portfela. A jeśli już o finansach mowa, to aby uniknąć przepłacania, warto zaplanować swój wyjazd odpowiednio wcześniej. Dzięki temu możesz często upolować atrakcyjne zniżki na noclegi. Wybór miejsca noclegowego również warto dopasować do swoich indywidualnych oczekiwań. Chcesz maksymalnie zaoszczędzić i nie masz nic przeciwko współdzielonym pokojom w hostelach? A może wolisz komfort hotelu i różnorodność pyszności dostępnych w ramach hotelowego wyżywienia? Jeśli jednak lubisz gotować lub też chcesz poczuć się, jakbyś naprawdę mieszkał w danym miejscu, to najlepiej zarezerwuj dla siebie apartament z kuchnią i innymi udogodnieniami.
Oprócz celu podróży i noclegu kluczową kwestią wpływającą na wrażenia z podróży jest transport
W poszukiwaniu optymalnego rozwiązania warto rozważyć wszystkie dostępne opcje, a jeszcze lepiej, jeśli możesz zrobić to za jednym zamachem. Wygodę jednoczesnego wyszukiwania połączeń samolotowych, kolejowych i autokarowych na danej trasie umożliwia ci platforma Omio. Dzięki niej od razu zyskujesz pełny ogląd sytuacji i możesz łatwo wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant dotarcia do celu podróży oraz kupić bilety na wybrane przez siebie połączenia.
Zastanawiasz się, czy samotne podróżowanie to coś dla ciebie?
Być może w podjęciu decyzji pomoże ci krótka analiza zalet i wad tego sposobu poznawania świata. W ostatnich czasach bardzo popularny stał się samorozwój, lecz mało kto zwraca uwagę na to, iż rozwój osobisty to nie samo czytanie poszerzających horyzonty poradników, lecz właśnie solowe podróże. To właśnie one uczą w praktyce jak mierzyć się z wyzwaniami oraz zachowywać spokój i opanowanie podczas ewentualnych utrudnień. Dzięki temu wzrasta nasza odporność psychiczna, więc w rezultacie w codziennym życiu mniej przejmujemy się nieistotnymi drobiazgami i łatwiej nam czuć się szczęśliwymi. Podczas solowych podróży możesz liczyć przede wszystkim na siebie, co zdecydowanie wzmacnia wiarę we własne możliwości. W przypadku samotnych podróży szczególnie prawdziwym okazuje się zatem powiedzenie "podróże kształcą". Kolejnym plusem podróżowania wyłącznie w swoim własnym towarzystwie jest pełna niezależność. Możesz bez ograniczeń delektować się wolnością wyboru na każdym etapie podróży. Nie musisz dostosowywać się do innych osób, dzięki czemu możesz w pełni wykorzystać każdą sekundę samotnego wyjazdu. Inną korzyścią samotnych podróży jest też większa ilość okazji do poznania nowych ludzi. Tego typu znajomości mogą nawet przerodzić się w przyjaźnie na całe życie! Ponadto, podróżując w pojedynkę możesz lepiej poznać miasto lub kraj, który odwiedzasz, ponieważ tylko ty ustalasz program podróży.
Jak to ze wszystkim w życiu bywa, także i samotne podróżowanie ma pewne wady. Wyjeżdżając w pojedynkę musisz sam się o wszystko zatroszczyć, co dla wielu osób może być istotną niedogodnością. Pewnym utrudnieniem może okazać się też robienie sobie zdjęć – musisz polegać na samowyzwalaczu, selfies lub pomocy ludzi wokół. Ostatnią istotną wadą jest też fakt, iż nie masz z kim podzielić kosztów podróży.
Samotne podróżowanie to jedna z tych rzeczy, których naprawdę warto spróbować choć raz w życiu. Wiążą się one z pewnym wyjściem z własnej strefy komfortu, lecz mają do zaoferowania mnóstwo unikalnych korzyści, które pozostają niedostępne w ramach wyjazdów we dwoje lub wczasów grupowych. Odważ się i spróbuj podróży w swoim własnym, jakże znakomitym przecież towarzystwie, a na pewno będziesz sobie wdzięczny!
Materiał Partnera