werandcountry.pl weranda.pl
  • Od kuchni
  • Restauracje

Najciekawsze klubokawiarnie w Polsce: Warszawa, Kraków, Wrocław, Sopot, Gdynia

autor: Ogarnij Miasto

Chłodne jesienne wieczory zachęcają do spędzania czasu w przytulnych wnętrzach. Dlatego polecamy ciekawe klubokawiarnie, w których, oprócz kawy i jedzenia, zawsze dzieje się coś ciekawego.


Warszawa, CAFE PLAKATÓWKA  

ul. Hlonda 2, www.plakatowka.pl

To mała klubokawiarnia. Odbywają się tu wystawy, warsztaty, zajęcia ruchowe i pogadanki filozoficzne. Plakaty zajmują swoje szczególne miejsce w Plakatówce. Wiszą na ścianach i czekają na nas w albumach, których jest na miejscu dużo, podobnie jak gier planszowych. Gdy jest ciepło klubokawiarnia powiększa się
o trawnik z leżakami. Lokalnie, ale z rozmachem. 


Warszawa, MiTO ART CAFÉ BOOKS 

 ul. Waryńskiego 28, www.mito.art.pl 

Minimalistycznie, ciekawie zaprojektowane białe wnętrze z kolorowymi akcentami nawiązuje do logotypu miejsca. MiTo to jednocześnie kawiarnia (rewelacyjny wybór arabik z wielu regionów świata i pyszne śniadania), księgarnia (świetny dostęp do wszelakiej literatury i tematycznych albumów) i galeria sztuki najnowszej. Funkcjonuje tu również biuro architektoniczne. Do tego bogaty program wydarzeń kulturalnych: spotkania, promocje, wernisaże, pokazy filmowe i wykłady o sztuce. Zanim tam trafisz, warto sprawdzić kalendarz. 


Warszawa, WRZENIE ŚWIATA 

ul. Gałczyńskiego 7, www.instytutr.pl 

Kluboksięgarnia otwarta przez Instytut Reportażu. To świetnie zaopatrzona w literaturę faktu księgarnia połączona ze spokojną kawiarnią (kawa, herbata, proste dania lunchowe, desery). Sporo spotkań autorskich: literackich, fotograficznych i filmowych. Jest tu też specjalna poczta, w której można zostawić listy do autorów książek. Latem na zewnątrz wystawiane są stoliki, z ogródka mamy dobry widok na stare okoliczne kamieniczki. 


Wrocław, TAJNE KOMPLETY 

ul. Przejście Garncarskie 2, www.tajnekomplety.osdw.pl

Tajne Komplety ukryte są na wrocławskim rynku, a dokładnie w samym jego środku, w uroczym, spokojnym zakątku przy Przejściu Garncarskim. Jest to księgarnia-kawiarnia założona i prowadzona przez Fundację na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza. Duże, przestronne wnętrze wypełnione jest po brzegi najlepszą literaturą. Na miejscu można dokonać wyboru z blisko 5 tys. tytułów starannie wyselekcjonowanej poezji i prozy. 


Wrocław, VINYL CAFE

ul. Kotlarska 35-36, fb/vinylcafe.wroclaw

Miejsce urzeka od samego wejścia. Klimat przytulnego mieszkania z lat 70. zawdzięcza wygodnym fotelom i nastrojowemu światłu spod abażurów. Do tego zdjęcia z rodzinnych albumów właścicieli, półka z książkami i najważniejsze – kolekcja winyli, które są w kawiarni jedynym źródłem muzyki. Bardzo dobrej muzyki. Stoi tu również kilka skrzynek, w których mieści się mały komis płytowy, prawdziwa gratka dla kolekcjonerów. Ale kawiarnia to również kawa, która jest doskonałej jakości. Do kawy można zamówić ciepły rogalik lub tartę. W karcie jest także wino. 


Gdynia, CYGANERIA

ul. 3 Maja 27, www.cafecyganeria.pl

Cyganeria to najstarsza gdyńska kawiarnia. Działa od 1946 roku, jest popularnym miejscem spotkań bohemy. Tu nakręcono teledysk do „Celiny” Kazika. Ostatnio kultowa „Cyga” przeszła udany lifting – wnętrze wypełniono modernistycznymi meblami, które nawiązują do przeszłości lokalu i doskonale współgrają z surowym betonem, odkrytą cegłą i barem z czarnego kamienia. Kawiarnia organizuje wystawy prac miejscowych artystów, spotkania kulturalne, pokazy filmów i wernisaże. Dania podawane w Cyganerii są tradycyjne, ale w nowoczesnym wydaniu. Warto tu też przyjść na śniadanie oraz wspaniałe desery. 


Sopot, MŁODY BYRON

Dworek Sierakowskich ul. Czyżewskiego 12, www.tps-dworek.pl

Artystyczna kawiarenka z niezwykle bogatym programem kulturalnym. Mózgiem, duszą i sercem miejsca jest Patrycjusz Dziczek, człowiek orkiestra: właściciel, barman, poeta oraz współorganizator spotkań literackich i muzycznych. W Młodym Byronie wszystko może się zdarzyć i wszystko może nas zaskoczyć: wieczór z dobrym filmem, koncert muzyki klasycznej, spektakl teatralny, wystawa malarstwa, konkurs jednego wiersza, instalacja artystyczna czy warsztat poetycki. To miejsce żyje, pulsuje i przyciąga do siebie intelektualistów, artystów, znawców sztuki, ludzi kreatywnych oraz odbiorców wszelakiej kultury. Artystyczne centrum Sopotu z najlepszą kawą, dobrym winem, niepasteryzowanym piwem i autorskimi drinkami autorstwa samego Byrona. 


Sopot, DWIE ZMIANY

ul. Bohaterów Monte Cassino 31, fb/dwiezmiany

To nowa sopocka klubokawiarnia i przestrzeń galeryjna prowadzona przez spółdzielnię socjalną. Jedno z niewielu miejsc na Monciaku, które organizuje kameralne koncerty, warsztaty, spotkania z artystami, wystawy i przedstawienia, będąc tym samym miłą alternatywą dla panującego obok dyskotekowego szaleństwa. Dwie Zmiany jest przyjazne dzieciom, dorosłym i seniorom. Warto wstąpić na dobrą kawę, śniadanie czy wegański lunch, a przede wszystkim po to, by spotkać ciekawych ludzi, którzy żyją nieco wolniejszym tempem.

Kraków, FORUM PRZESTRZENIE

ul. M. Konopnickiej 28, fb/forumprzestrzenie

Socjalistyczne wnętrze tętni od sporej liczby imprez i wydarzeń. Grają tu najlepsi DJ-e, odbywają się międzynarodowe festiwale i lokalne akcje, po sąsiedzku działa punkt rowerowy. Na murach goszczą świetne murale, swoje pracownie mają młodzi projektanci, są sklepy z niezależną modą i polskim wzornictwem, jest bar z pysznymi obiadami i drinkami, a na wielkim trawniku, tuż nad Wisłą, chilloutowa przestrzeń z leżakami. W Forum gości każdy rodzaj sztuki, tu nigdy się nie nudzimy. 


Przegląd kawiarni według OGARNIJ MIASTO / WWW.OGARNIJMIASTO.PL
 

Zostań z nami

Bądź na bieżąco