werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się
  • Od kuchni
  • Restauracje

Warszawa: nowa restauracja Roberta Sowy

autor: Amelia Safader

W przedwojennej kamienicy powstała restauracja Fork. Jej wnętrze zachwyca.

Właścicielem warszawskiej restauracji Fork jest znany szef kuchni, Robert Sowa. Pierwsze lekcje gotowania pobierał u swojej mamy. Dziś sam uczy młodych kucharzy komponowania smaków, uważany jest też za kulinarnego wirtuoza, a o gotowaniu potrafi opowiadać godzinami. Przyznaje, że od mozolnego lepienia pierożków woli spontanicznie zaszaleć z tym co akurat ma pod ręką. Kocha podróże po świecie, z których przywozi pomysły na nowe smaki. W Warszawie można go spotkać najczęściej w Hali Mirowskiej, gdzie lubi robić zakupy, no i oczywiście w jednej ze swoich restauracji.

W restauracji zjecie staropolskie przysmaki takie jak flaki, rosół z pręgą wołową, nóżki cielęce w galarecie, kaszankę wiejską z podrobami, kotlety mielone czy zrazy wołowe. W menu są także kaszotto z grzybami leśnymi, krewetki tygrysie, rybę z pieca, gicz cielęcą czy antrykot z wołowiny sezonowanej.

Wnętrze restauracji zachwyca niewymuszoną elegancją. Słynny szef kuchni wolał oddać kulinarną przestrzeń w ręce profesjonalistów, jednak dobrze wiedział jaki cel chce osiągnąć i jasno przedstawił to architektom. Przede wszystkim zależało mu na tym, żeby wnętrze restauracji było przyjazne dla gości i przytulne. Aby nie odrywać uwagi od serwowanych potraw.

restauracja warszawa fork robert sowa
restauracja warszawa for wnętrze
restauracja warszawa fork menu
fot. materiały prasowe

Widoczne rury wentylacyjne nadają piwnicznym wnętrzom nieco industrialny klimat. Wrażenie pozornego chłodu złagodzono miękkimi obiciami siedzisk, meblami z drewna oraz ciepłym światłem, które buduje kameralny, swobodny nastrój. Na poziomie -1, znajduje się duża sala restauracyjna połączona z piwnicą na wina oraz chłodnia na mięsa, sery i wędliny. Wszystkie specjały są tak wyeksponowane, żeby były widoczne dla gości. Dzięki temu można samemu decydować jakie składniki znajdą się na talerzu, albo wybrać trunek, który najbardziej odpowiada. Nieco bardziej oficjalny charakter ma sala restauracyjna na górze, gdzie przez szklaną ścianę można podglądać pracę kucharzy.

Kontakt

Fork Restaurant
Ul. Wspólna 35
00-401 Warszawa
forkrestaurant.pl

Zostań z nami

Bądź na bieżąco