reklama
  • Dzieje się

Warszawa: Pawilon architektury Zodiak

autor: Amelia Safader

Za kilka dni miłośnicy architektury i twórczego myślenia będą mogli spotkać się w kolejnym wyjątkowym miejscu. Już 1 grudnia swoją działalność rozpoczyna Warszawski Pawilon Architektury Zodiak.

Pawilon mieści się przy ulicy Marszałkowskiej w dawnej kawiarni Zodiak. Miejsce jest ukłonem w stronę dawnych czasów, a szczególnie modernizmu. W jaki sposób? Zachowano na przykład neon dawnej kawiarni i wszystkie najbardziej wartościowe elementy, oczywiście dbając także o funkcjonalność. 

pawilon architektury zodiak warszawa

Charakterystycznym elementem pawilonu jest zdobiąca klatkę schodową mozaika „kosmos” zaprojektowana przez Magdalenę Łapińską-Rozenbaum. Projekt jest nawiązaniem do tej oryginalnie pokrywającej budynek. Nie zabraknie lastryko, takiego samego, które „zdobiło” szare parapety z okresu PRL. Kamienne odłamki zalane betonem są jednak przedstawione w bardziej estetycznej odsłonie ozdabiając to miejsce. 

Pawilon będzie prezentować osiągnięcia Warszawy na polu architektonicznym, ale też gospodarczym. Dzięki położeniu przy Pasażu Wiecha jest centralnym punktem Warszawy, które ma znaczenie gospodarcze i społeczne. Warszawiacy i osoby interesujące się architekturą bedą mogły spotkać się tu i porozmawiać. W pawilonie organizowane będą warsztaty, panele dyskusyjne, i bezpłatne imprezy zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. 

zodiak pawilon architektury warszawa wnętrze
zodiak pawilon architektury warszawa wystrój
zodiak pawilon warszawa ulotki
zodiak pawilon architektury warszawa torby
fot. E. Lach/UM Warszawa

W weekend otwarcia Pawilonu Zodiak będą warsztaty dla dzieci, a projektanci budynku oprowadzą po swojej realizacji. Będziecie też mogli wziąć udział w spacerze architektonicznym z Dariuszem Bartoszewiczem, który opowie o „Przemianach Ściany Wschodniej”. Do obejrzenia będzie też wystawa „Futurama Warszawa”, o której opowie kurator Jakub Szczęsny. W sobotę polecamy też wykłady „Futurama Warszawa suplement” oraz „Retrofuturologie. Jak mieliśmy mieszkac w roku 2000?”. A wieczorem – koncert: ensable okolicznościowy, złożony z muzyków i grających architektów.

Miejsce powstało we współpracy m.st. Warszawy i Oddziału warszawskiego SARP.

Kontakt

Pawilon Architektury Zodiak
ul. Marszałkowska 10
00-017 Warszawa
pawilonzodiak.pl
reklama
reklama

Zostań z nami

Bądź na bieżąco