werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się

Najdziwniejsze mosty świata

autor: Amelia Safader

Te mosty sprawiają, że świat widziany z góry zapiera dech w piersiach. Naturalny most w Indiach zbudowany z konarów drzew, most karuzela w Japonii oraz inne, których konstrukcja zadziwia, a spacer po nich dostracza niezapomnianych przeżyć. 

1. Żywy most, Indie

Mieszkańcy regionu Meghalaya w Indiach żyją w zgodzie z naturą do tego stopnia, że wymyślili technikę budowania naturalnych mostów. Tym sposobem hodują drzewa figowca sprężystego, z którego powstają konstrukcje. Roślinę charakteryzuje system zewnętrznych korzeni, z którym można wyplatać obiekty. Najstarsze mosty wybudowane w ten sposób datuje się na około 1600 rok. Wymagają jednak cierpliwości, ponieważ wychodowanie drzewa zajmuje około 15 lat. Gdy drzewo dojrzewa konstrukcja staje się coraz twardsza i jest wstanie utrzymać nawet do 50 osób.

żywy most indie

2. Most Eshima Ohashi, Japonia

Ten most karuzela zadziwi każdego. Swoim wyglądem przypomina bardziej szalony rollercoaster, a widziany z odpowiedniej perspektywy wydaje się pionowy. W rzeczywistości codziennie pomaga wielu ludziom dostać się do pracy. Spadek jest tak duży że wydawać by się mogło, że samochody stracą na nim przyczepność i spadną w dół. Most poprowadzony jest nad jeziorem Nakaumi na drodze, która łączy miasta Tottori i Shimane.

3. Langkawi Sky Bridge, Malezja

Ten podniebny most z częściowo szklanym dnem to niezwykła konstrukcja, której budowa rozpoczęła się w 2003 roku i trwała trochę ponad rok. Co roku przyciąga turystów spragnionych wrażeń i pięknych widoków. Zawiozą was na niego gondole, które na cienkim „sznurze” będą pięły się w górę wśród zielonych wzgórz, co dostarcza dodatkowych przeżyć. Most podtrzymuje tylko jeden filar i łączy dwie platformy widokowe u szczytu góry Gunung Mat Chinchang.

most malezja

4. Most Si Du River, Chiny

Most Si Du River wybudowany w 2009 roku w prowincji Hubei jest najwyższym mostem na świecie. Mieści się aż 472 metry nad wąwozem, a jego długość wynosi 1222 metry. Wznosi się nad urokliwym wąwozem, a przejeżdzając po nim można zachwycać się niesamowitymi widokami dookoła. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2009 yılında açıldığında dünyanın en yüksek köprüsüydü.#siduriverbridge

A post shared by İnsaat Mühendisleri (@insaat__muhendisleri) on

5. Wodny most w Magdeburgu, Niemcy

Budowa tego mostu trwała aż 80 lat. Jest największym na świecie tego typu obiektem. Most łączy dwie wodne drogi, kanały Hawela i Śródlądowy które mieszczą się po dwóch stronach rzeki Łaby. Powstanie mostu było niezbędne, aby skrócić trasę statkom z 12 kilometrów do jednego oraz ze względu na częsty niski poziom Łaby

wodny most niemcy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco