werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się
  • Świat
  • Świat

Chiny: Najdłuższy most nad przepaścią

autor: Amelia Safader

Chiny są niekwestionowanym mistrzem w stawianiu szklanych mostów i dostarczaniu swoim turystom wrażeń na całe życie. Co powiecie na spacer nad dwustumetrową przepaścią po chwiejącym się wiszącym moście z przezroczystym dnem?

Most w Pingshan w prowincji Hebei w Chinach to atrakcja turystyczna, która czeka na największych śmiałków. Otworzono go w wigilię 2017 roku, a już bije rekordy popularności. Ma 488 metrów długości, czyli o 58 metrów więcej niż jego poprzednik z Parku Narodowego Zhangjiajie. Wykonany jest z ponad tysiąca paneli z hartowanego szkła i rozwieszony nad 200-metrową przepaścią w górach (odpowiada to poziomowi 66 pięter).

Przejście przez niego dostarcza mocnych wrażeń, także estetycznych – widoki dookoła takie jak skały, wodospady i rzeka na dole zapierają dech w piersiach. Jest to unikatowy geograficznie krajobraz z górami, naturalnymi wodospadami i antycznymi budowlami.

Most skonstruowano tak, aby w centralnej części lekko się chwiał. Projektanci w ten sposób chcieli dostarczyć spacerującym dodatkowych emocji. Dzięki szklanemu dołowi, można też zajrzeć w głąb przepaści, jednak nie każdy się na to odważy. Zdarzają się przypadki, że nogi uginają się, a ludzie odmawiają dalszego przejścia. Wtedy wkraczają specjalni asystenci, którzy pomagają dokończyć wyprawę. Most ze względów bezpieczeństwa codziennie sprawdzany jest przez specjalistów.

Zostań z nami

Bądź na bieżąco