werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • W podróży

Chiny: mrożąca krew w żyłach wycieczka na górę Tianmen

autor: Amelia Safader

W środkowych Chinach, a dokładnie prowincji Human, położone są góry Tianmen należące do Parku Narodowego o tej samej nazwie. Osiągają wysokość do 1500 m n.p.m i w 90 proc. pokryte są roślinnością. Jednak nie same góry, a dotarcie na ich szczyt jest największą atrakcją. Dlaczego? Bo wymaga nie lada odwagi. To przeżycie dla poszukiwaczy naprawdę mocnych wrażeń.

1. Droga Tongtian

W języku chińskim Tongtian oznacza „drogę prowadzącą do nieba”. Ma 11 kilometrów, a z góry wygląda niczym smok oplatający swoją zdobycz. Jej budowa trwała 7 lat, a na szczyt można wjechać autobusem kursującym co kilka minut. Trzeba jednak mieć nerwy na wodzy, ponieważ na turystów czeka 99 stromych zakrętów i różnica poziomów wynosząca 1100 metrów. Droga jest bardzo niebezpieczna, a nieuwaga może kosztować życie. Dlatego przestrzega się tu wszelkich środków ostrożności – w autobusach jest zakaz rozmawiania i rozpraszania kierowcy.

tianmen droga tongtian

2. Najdłuższa na świecie kolejka linowa

Tą kolejką przebędziecie dystans 7455 m i dotrzecie prawie na szczyt gór. Kąt wjazdu i zjazdu wynosi 37 stopni. Składa się na nią 98 wodoszczelnych wagoników. W każdym może przebywać maksymalnie 8 osób. Kolejka jest tak zaprojektowana, aby przetrwała trzęsienie ziemi. Koszt przejażdżki to 38 dolarów, a widoki jakie dzięki niej zobaczycie na długo pozostaną w pamięci.

Tianmen kolejka chiny

3. Spacer kładką

Ten spacer na szczyt dostarczy wam sporo adrenaliny. Nie każdy zdecyduje się przejść po cienkim szkle, zwłaszcza gdy pod stopami widać przepaść. Szklana kładka posiada poręcze i jest bezpieczną formą wejścia na szczyt. Jednak to co widać pod stopami może niektórych doprowadzić do rezygnacji ze wspinaczki. Fani adrenaliny natomiast będą zachwyceni rozciągającymi się malowniczymi widokami, a możliwość zajrzenia w dół doda pikanterii całej wyprawie. Po kładce chodzi się w specjalnych ochraniaczach na obuwie.

4. Schody do nieba

Na końcu drogi Tongtian jak i kolejki linowej spotkacie niesamowity widok – 999 schodów nazwanych Tianti, czyli drabina do nieba. Prowadzą one do groty Tianmen. Liczba schodów nie jest przypadkowa. Dziewiątka jest uważana za doskonałą i mówi o wysokim poziomie rozwoju człowieka, a 999 oznacza wieczne życie. Grota Tianmen powstała w wyniku erozji, ma 131 metrów wysokości i 57 szerokości. Jest najwyżej położoną grotą na naszej planecie. Chińczycy wierzą, że to właśnie przez to miejsce przechodzi się do nieba.

Po wędrówkach warto odwiedzić świątynie Tianmen, która mieści się u podnóża góry. Jest monumentalna i rozciąga się na powierzchni 10 000 metrów kwadratowych. Wcześniej w tym miejscu znajdowala się inna, mniejsza  wybudowana za panowania dynastii Tang, stanowiła centrum buddyzmu. Nowa świątynia jest świętym miejscem gór Tianmen.

>> Zobacz też: Najdłuższy most nad przepaścią w Chinach <<

schody do nieba chiny

Lokalizacja

Zostań z nami

Bądź na bieżąco