werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się

Fairbnb - etyczna alternatywa dla krótkoterminowych noclegów

autor: Amelia Safader

Fairbnb to alternatywa dla dobrze znanego portalu do szukania noclegów Airbnb. Jego głównym zadaniem jest ograniczenie złego wpływu turystyki na miejsca wybierane przez turystów.

Portale, które pomagają znaleźć krótkoterminowy nocleg obniżają koszty podróży i pozwalają zobaczyć jak wygląda lokalne życie. Jednak są też tego minusy w postaci negatywnego oddziaływania na mieszkańców, między innymi dlatego, że właściciele mieszkań za wyższą kwotę wolą wynająć mieszanie turystom. Władze miast starają się wprowadzać przepisy, które spowodowałyby ograniczenie krótkoterminowych wynajmów, jednak nie przynoszą one zadowalających rezultatów.

W odpowiedzi na ten problem powstaje FairBnb. Portal tworzony jest przez aktywistów, analityków i projektantów, stawia za cel przedkładanie człowieka i jego potrzeb nad zyskiem. Właścicielami serwisu mają być ci, którzy z niego korzystają czyli wynajmujący, turyści, lokalni przedsiębiorcy i mieszkańcy. Zyski przeznaczane będą na rozwijanie lokalnych miejsc i obejmować bedą budowę kafejek, modernizacje terenów zielonych itp.

Założeniem portalu jest też współpraca z lokalnymi władzami, które będą miały dostęp do danych związanych z działalnością FairBnb.

 

 

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco