werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży

Co warto zobaczyć w Białymstoku? Polecamy 8 ciekawych miejsc

autor: Patrycja Fleiszer

Być może, wracając z jednej z uroczych podlaskich agroturystyk przejeżdżacie przez Białystok. Albo wracacie aż spod Litwy lub Białorusi. A może po prostu postawiliście wybrać się na krótki wypad do stolicy Podlasia, bo macie ochotę na babkę ziemniaczaną. W końcu, z Warszawy dojedziecie do Białegostoku w nieco ponad 2 godziny. Sprawdźcie, jakie atrakcje przygotował dla was Białystok.

Co warto zobaczyć w Białymstoku:

1/8 Pałac Branickich

atrakcje w białymstoku
Pałac Branickich w Białymstoku, fot. Shutterstock

Pałac w Białymstoku bywa nazywany także Wersalem Podlasia i zapewniamy, że nie są to słowa na wyrost. To jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. Późnobarokowy pałac obecnie jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, więc na jego teren możecie wejść bezpłatnie i zajrzeć do środka. Jeśli chcielibyście zwiedzić wnętrze pałacu, bilety znajdziecie w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji znajdującym się w prawym skrzydle pałacu. Mimo że pałac został niemal doszczętnie zniszczony podczas II Wojny Światowej, został odbudowany (choć nie w pełni zgodnie z oryginałem), a dziś podczas zwiedzania z przewodnikiem można ogladąć piękne sale pałacowe. Jeśli zastanawiacie się, co najpierw zwiedzić w Białymstoku – zacznijcie od pałacu.

2/8 Ogrody Pałacu Branickich

atrakcje białystok
co warto zobaczyć w białymstoku
Ogrody Pałacu Branickich w Białymstoku, fot. Shutterstock

Na pełnym przepychu pałacu porównania do paryskiego wersalu się nie kończą. Białystok wśród swoich atrakcji może pochwalić się także najlepiej odrestaurowanymi ogrodami barokowymi w Polsce. Przepiękne ogrody podzielone są na dwie częśći – górną i dolną, z czego część górna urządzona jest ogrodem w stylu francuskim. To właśnie tam znajduje się pałac. Część dolna to z kolei ogród w stylu angielskim. Na terenie ogrodu znajduą się zachowane do dzisiaj 24 pomniki, 4 fontanny i para sfinksów na cokołach. Całość zajmuje ponad 9 ha powierzchni i jest włączona w do miasta jako jedna z atrakcji turystycznych Białegostoku.

3/8 Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

białystok atrakcje turystyczne
Fragment ekspozycji Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, fot. materiały prasowe

Muzeum znajduje się na terenie Pałacu Branickich, więc warto poświęcić chwilę i do niego zajrzećl. Na miejscu można obejrzeć ponad 10 000 medycznych eksponatów pochodzących nawet z XVII wieku. Podczas zwiedzania muzeum dowiedziecie się, między innymi, jak dawniej przeprowadzano operacje, będziecie też mieli możliwość obejrzenia przyrządów chirurgicznych. W muzeum znajdują się także dawna apteka i laboratorium produkcji leków, a także będziecie mogli zobaczyć, jak wyglądał gabinet dentystyczny.

4/8 Sobór św. Mikołaja

co zobaczyć w białymstoku
Sobór św. Mikołaja w Białymstoku, fot. Shutterstock

Prawosławie jest nieodłączną częścią Podlasia, dlatego wśród tego co warto zobaczyć w Białymstoku, są liczne cerkwie na czele z najstarszą, cerwkią św. Mikołaja, która powstała prawdopodobnie w XVII wieku. Szlachetna budwolna zachwyca klasycystyczną bryłą oraz bogatym wnętrzem zdobionym freskami i wspaniałymi ikonami, a wśród nich ikona św. Serafina z Sarowa z częścią relikwi. 

5/8 Rynek Kościuszki

atrakcje białegostoku
co zwiedzić w białymstoku
Rynek Kościuszki w Białymstoku, fot. Shutterstock

W trakcie zwiedzania Białegostoku na pewno zrobicie się głodni. Wychodząc z cerkwi św. Mikołaja będziecie rzut beretem od Rynku Kościuszki – serca miasta. Wśród licznych knajpek i kawiarni będziecie mogli odpocząć i przede wszystkim, dobrze zjeść. Wśród restauracji polecam przetestować lokalną kuchnię, której spróbujecie choćby w restauracjach: Tygiel i Babka. Jeśli wolicie mniej turystyczne miejsca, polecam oddalony o 10 min spacerem Pawilon Towarzyski lub Multibrowar – to prawdziwa atrakcja Białegostoku dla wszystkich miłośników piw kraftowych.

6/8 Zespół Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku

atrakcje turystyczne białystok
Bazylika w Białymstoku, fot. Shutterstock

Zespół bazyliki składa się z dwóch budynków, z których jeden pochodzi z XVII wieku, a drugi z wieku XX. Kościół stary o architekturze późnorenesansowej został ufundowany przez ród Branickich (jak większość budynków w Białymstoku) i stanowił mauzoleum Gryfitów-Branickich. Z kolei druga część bazyli, która powstała na początku ubiegłego stulecia bryłą nawiązuje bezpośrednio do kościoła św. Floriana znajdującego się na warszawskiej Pradze. Zespół świątynny robi wrażenie swoją monumentalną, górującą nad miastem architketurą.

7/8 Ogrody Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku

białystok co warto zwiedzić
co można zwiedzić w białymstoku
Ogrody Opery i Filharmonii Podlaskiej, fot. Shutterstock

Tym, co jeszcze warto zobaczyć w Białymstoku, a raczej nad nim są Ogrody Opery i Filharmonii Podlaskiej. Znajdują się one na dachu budynku. Gmach opery oddano do użytku w 2012 roku, a budynek został zaprojektowany przez pracownię profesora Marka Budzyńskiego, znaną choćby z projektów gmachu Sądu Najwyższego oraz Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (BUW). Podobieństwo do tej ostatniej zresztą często przywołują turyści. Ogrody tworzą naturalną łąkę pełną typowej dla Podlasia roślinności. W ostatni weekend czerwca, w ogrodach odbywa się festiwal muzyki alternatywnej Halfway Festival.

8/8 Stawy Dojlidzkie

bialystok zwiedzanie

To 40 hektarów terenów rekreacyjnych powstałych w latach 60' ubiegłego wieku. Na południowym brzegu znajduje się Ośrodek Sportów Wodnych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Białymstoku oraz miejskie kąpielisko z plażą. Pozostała część jest bardziej "dzika", zamieszkuje ją ponad 200 gatunków ptaków, w tym czaple i kormorany. Miejsce będzie ciekawą atrakcją także dla miłośników łowienia ryb.

Liczne atrakcje w Białymstoku zachęcają do zatrzymania się w mięscie choćby na jeden. Warto odwiedzić także bliższe i dalsze okolice Białegostoku, jak Tykocin, Supraśl, czy Puszcza Knyszyńska.

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco