werandcountry.pl weranda.pl
reklama
  • W podróży
  • Europa

9 parków idealnych na jesienny spacer

autor: Patrycja Fleiszer

Nareszcie mamy jesień. Wszechobecne dynie, nienachalne słońce i skąpane w nim złoto-czerwone liście. Październik to miesiąc, który zdecydowanie rozpieszcza pogodowo. Babie Lato mamy za sobą, ale wciąż jest dosyć ciepło i możemy cieszyć przyjemniejszą stroną jesieni, która zamiast zamykać nas w domu, pod kocem i z herbatą (chociaż to też bywa przyjemne), zachęca do spacerów i pieszych wędrówek. 

A jest po co wychodzić, bo jesienią pasma górskie, jeziora, lasy i parki zachwycają kolorami. Chyba żadna inna pora roku nie sprawia, że spacery mogą dłużyć się i dłużyć, a codzienna droga do pracy nabierać niespodziewanego uroku. Zwłaszcza w połączeniu z nastrojowym soundtrackiem (u mnie niezmiennie króluje Stan Getz).

Jeśli i Wy macie ochotę na chwilę samotności, relaks z książką albo romantyczny spacer z ukochaną osobą, idźcie do parku. Do Waszego ulubionego albo tego na drugim końcu miasta, w którym nigdy nie byliście. Albo do któregoś z poniższej listy.

łazienki warszawa
Pałac na wodzie w Łazienkach Królewskich

1/9 Łazienki Królewskie, Warszawa, Polska

Bogactwo alejek i ścieżek, perfekcyjnie przystrzyżone żywopłoty, klimatyczny amfiteatr. Do tego kolorowe pawie, żądne orzechów wiewiórki, puszyste lisy, a nawet sarna – nie dziwne, że Łazienki są jednym z ulubionych parków warszwiaków i turystów z całego świata. W weekendy bywa tłoczno, ale rano albo tuż przed zamknięciem można cieszyć się prawie pustym parkiem. Warto odwiedzić go po pracy, usiąść na jednej z urokliwych ławeczek i spróbować wsłuchać się w dźwięki przyrody. Taka krótka medytacja doładuje na resztę dnia.

fontanna wyspa św małgorzaty
wyspa św małgorzaty
Park na wyspie świętej Małgorzaty

2/9 Wyspa świętej Małgorzaty, Budapeszt, Węgry

Cała wyspa to jeden wielki park podzielony tematycznie na ogrody japoński oraz różany. Sportowcy nie będą się nudzić: można zagrać w tenisa, jest też wydzielona ponad 5 kilometrowa ścieżka do biegania. Macie ochotę na romantyczny rejs? Na wyspę można dopłynąć statkiem. Spragnieni muzyki docenią multimedialną fontannę, której repertuar sięga od Vivaldiego po The Beatles.

Karuzela Jardin des Tuileries Paryż
Karuzela w ogrodach Tuileries

3/9 Ogrody Tuileries, Paryż, Francja

Staw z fontanną otoczoną krzesłami, tajemnicze żywopłty, zza których wyrasta 18 rzeźb autorstwa, między innymi Maxa Ernsta, czy Roya Lichtensteina. Do tego karuzela jak z bajki. To wszystko czeka na Was między Luwrem a Place de la Concorde. Idźcie na spacer i poczujcie się, jak Rainer Maria Rilke, który tak opisał Ogrody Tuileries w powieści Malte: Dzisiaj był piękny jesienny ranek. Szedłem przez Tuilerie. Wszystko, co było na wschód, pod słońce, raziło. Strona oświetlona była obwieszona mgłą jak jasnoszarą zasłoną. Szare w szarym wygrzewały się w słońcu posągi w nie odsłoniętych jeszcze ogrodach...* 

ciuttadella barcelona
park cittudella
Staw i aleja platanów w parku Ciutadella

4/9 Parc de la Ciutadella, Barcelona, Hiszpania

Można zgubić się spacerując alejkami parku, przy budowie którego pracował młody architekt, Antonio Gaudi. Dziełem sławnego artysty jest wspaniała Fontanna Cascada znajdująca się na przeciwko jeziorka. Park zachywci samotników chcących odpocząć przy kojących dźwiękach wody, zakochanych (można wypożyczyć łódkę na rejs we dwoje) oraz rodziny z dziećmi – na jego terenie znajduje się ZOO. Park ma 17 hektarów, więc zarezerwujcie sobie czas na nieco dłuższy spacer.

Brugia
Most nad Jeziorem Miłości w Brugii

5/9 Minnewaterpark, Brugia, Belgia

Położone w północno-zachodniej części Belgii średniowieczne miasteczko jest jednym wielkim zabytkiem. To magiczne miejsce zachycające architekturą i urokliwymi kanałami, po których pływają gondole. Po zwiedzaniu możecie odpocząć w parku nad stawem Miennewater, nazywanym Jeziorem Miłości. Legenda głosi, że trzeba przejść z ukochaną osobą przez biegnący nad jeziorem most, a miłość będzie trwać wiecznie. Ja dodałabym jeszcze zapas belgijskiej czekolady dla przypieczętowania uczucia.

most kampa park
kampa park praga
Wyspa Kampa w Pradze w jesiennej odsłonie

6/9 Kampa Park, Praga, Czechy

Sztuczny półwysep w centrum Pragi, a na nim wspaniała galeria sztuki współczesnej  – Muzem Kampa, restauracje i park, do którego można zejść z Mostu Karola, co bywa prawdziwym ratunkiem, bo most jest zwykle oblegany przez tłumy turystów. Szczególnie miło jest urządzić piknk nad Wełtawą, popływać rowerem wodnym albo pospacerować między alejkami otoczonymi szpalerami drzew. Klimatu dodają ogromne rzeźby, Babies, Davida Černego. To miejsce naprawdę inspiruje.

Villa Borghese
Świątynia Asklepiosa w ogrodach Villi Borghese

7/9 Ogrody Villa Borghese, Rzym, Włochy

Ilość schodów, które należy pokonać wchodząc do parku od strony Piazza del Popolo sprawi, że podwójnie docenicie piękno tego miejsca. W nagrodę czekają na Was: niezapomniana panorama Rzymu i zasakująca jesienna mieszanka żółtych opadających liści, palm i jedynego w swoim rodzaju rzymskiego błękitnego nieba. Park jest na tyle wielki, że mimo sporej ilości tusytów uda Wam się znaleźć spokojne miejsce. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Rzymie.

Park Oliwski Gdańsk
Park Oliwski w Gdańsku

8/9 Park Oliwski, Gdańsk, Polska

Najstarszy park w Gdańsku podzielony jest na barokową część francuską i część angielsko-chińską. Do tego oranżeria i park japoński. Wybierzcie się do Grot Szeptów i w ukryciu wyszepczcie osobie schowanej w przeciwległej grocie tajemnicę albo odważcie się na romantyczne wyznanie. Usłyszy. I będzie miała szansę odpowiedzieć. 

westminser londyn
wiewiórka szara
Widok na Westminster i Londyn Eye z St. James's Park; wiewiórka szara zamieszkująca St. James's Park

9/9 St. James's Park, Londyn, Wielka Brytania

Najstarszy z królewskich parków w Londynie. Jest trochę jak zaczarowany ogród, w którym można ukryć się przed szalonym tempem stolicy. Mieszkańcy lubią korzystać z tego azylu, dlatego nierzadko można natknąć się tu na drzemiących na trawie "korpoludków" w garniturach. W tym miejscu czas zwalnia, a deszcz koi zamiast przeszkadzać. Relaks ma jednak swoją cenę, a zamieszkujące park zwierzęta przypominają, że jesteśmy tutaj tylko gośćmi i domagają się opłaty w postaci jedzenia – szare wiewiórki potrafią wskakiwać na przechodniów, a stado gęsi otoczyć swoją "ofiarę". Ale bez obaw! Wszystkie zwierzęta są przyjazne :).

 

Na zdjęciu głównym: Most nad Jeziorem Zakochanych w Brugii

Zdjęcia: Shutterstock

* Tłum.: Witold Hulewicz

reklama
reklama

Zostań z nami

Bądź na bieżąco