weranda.pl werandcountry.pl
reklama
 • Sprawdzone miejsca
 • Architektura
 • Inne

Tychy: spacerkiem po nabrzeżu

autor: Angelika Zdankiewicz-Staniszkis

Promenada nad Jeziorem Paprocańskim, zaprojektowana przez studio RS+ Robert Skitek, przyciąga do Tychów mnóstwo spacerowiczów i turystów. Nic dziwnego – jest na co popatrzeć.

Górny Śląsk kojarzymy raczej z kominami i kopalniami niż z wycieczkami krajoznawczymi. Tymczasem ciekawych miejsc tu nie brakuje. Do listy starych miast i zamków dołączyło właśnie nabrzeże Jeziora Paprocańskiego w Tychach. Głośno o nim w Europie: było nominowane do najważniejszej unijnej nagrody architektonicznej – Mies van der Rohe Award 2015 i wygrało konkurs „Polska Architektura XXL” na najlepiej urządzoną przestrzeń publiczną.

Projekt rzeczywiście jest niezwykły – supernowoczesny, a jednocześnie nastrojowy i kameralny. Jezioro zostało obudowane drewnianą promenadą w kształcie fali. Deski ułożone pod różnym kątem wyglądają jak tafla wody, którą marszczy wiatr. Ścieżka, gdzieniegdzie osłonięta ażurową drewnianą balustradą, wije się, to wychodząc nad jezioro, to znów się od niego odsuwając. Na łukach stworzono siedziska z widokiem na Paprocan, zadaszone białymi parasolami.

Promenada jest połączona ze ścieżką rowerową, alejkami, plażą, plenerową siłownią, parkiem dla dzieci z kolorowymi fontannami. Wieczorem wybrzeże również wygląda ciekawie, bo w ławkach zamontowano oświetlenie LED-owe. To co – jedziecie do Tychów?
 

 • Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski
  Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski
 • Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski
  Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski
 • Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski
  Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski
reklama

Lokalizacja

reklama
reklama

Zostań z nami

Bądź na bieżąco