werandcountry.pl weranda.pl
reklama
  • W podróży

Ile kosztuje weekend w Pradze?

opracowanie: Weranda Weekend

Stolica Czech, nazywana czasem Złotym Miastem, zachwyca turystów o każdej porze roku. Praga jest jednak droższa niż pozostałe regiony kraju naszych południowych sąsiadów. Dlatego warto wcześniej ustalić wysokość kosztów i zadbać o finanse, żeby móc cieszyć się beztroskim zwiedzaniem tego pięknego miejsca.

Praga to największe miasto Czech położone w zachodniej części kraju nad rzeką Wełtawą. Niewielka odległość od południowo - zachodniej granicy Polski przyciąga do Pragi wielu Polaków. Nic dziwnego, stolica Czech to jedno z najchętniej odwiedzanych miast Europy. W 2018 r. do Pragi przyjechało około 7,9 miliona turystów. 

Koszty noclegu

Nocleg bez problemu można zarezerwować wcześniej przez Internet. Ceny wahają się w zależności od położenia hotelu. Najdroższy nocleg będzie oczywiście w centrum miasta - za dwie noce ze śniadaniem w hotelu trzeba zapłacić około 1500 - 2000 zł. Tańszą opcję oferują właściciele prywatnych kwater. Cena apartamentu typu studio o powierzchni około 43 m2, z w pełni wyposażoną kuchnią to koszt około 700 - 800 zł za cały pobyt. 

Ceny transportu publicznego

Zwiedzanie Pragi samochodem nie jest dobrym pomysłem. Problem ze znalezieniem miejsca parkingowego i korki to chyba największy kłopot zmotoryzowanych turystów. Dlatego auto najlepiej zostawić na parkingu hotelowym. Najszybszy i najwygodniejszy sposób komunikacji oferuje metro. Bilet uprawniający do nieograniczonej liczby przejazdów na 3 dni kosztuje 550 koron czyli około 93 zł. Dzięki zakupionej karcie można korzystać również z tramwajów i autobusów. Amatorzy pieszych wycieczek, którzy tylko w ograniczonym zakresie będą korzystać z komunikacji miejskiej, mogą zaopatrzyć się w bilety: 30-minutowy(24 korony - około 4 zł) lub 90-minutowy (32 korony - 5,40 zł). 

Ceny wyżywienia

Jak na stolicę przystało koszty posiłków będą nieco wyższe niż w innych regionach kraju. Szczególnie, jeśli chodzi o restauracje. Koszt obiadu dla dwóch osób to w przeliczeniu na złotówki około 120 - 150 zł za 2 dwie osoby. Kuchnia czeska jest dość tłusta i przede wszystkim mączna. Czechy to kraj knedlików. Odwiedzając Pragę można skusić się na pieczeń wieprzową z ziemniaczanymi knedlami i kapustą albo, też równie popularny, smażony ser podawany z frytkami i sosem tatarskim. Dla bardziej wyszukanego podniebienia można zamówić pieczoną pierś z kaczki z puree ze słodkich migdałów z pieczonymi warzywami. Koszt śniadań i kolacji z napojami nie powinny przekroczyć około 35 zł  za osobę. Najdroższe restauracje znajdują się w zabytkowym centrum Pragi.   

Zabytki Pragi - od czego zacząć zwiedzanie?

Wycieczkę po Pradze można rozpocząć od najsłynniejszego Mostu Praskiego - czyli Mostu Karola na Wełtawie. Spacer tym najstarszym kamiennym mostem świata jest bezpłatny i prowadzi do Starego Miasta. Zabytkowe centrum Pragi zostało w 1992 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest obowiązkowym punktem do zwiedzania na turystycznej mapie miasta choćby ze względu na najstarszy w Pradze ratusz ze słynnym zegarem astronomicznym. Wejście do Ratusza Staromiejskiego jest płatne i kosztuje około 45 zł za osobę. Bilety można kupić online. 

Najbardziej znaną dzielnicą Pragi są Hradczany. “Królewska dzielnica” do 1784 r. była odrębną jednostką administracyjną. Kompleks zamkowy na Hradczanach można zwiedzać od 6.00 do 23.00, a miejsca gdzie trzeba wykupić bilet od 9.00 do 16.00 lub 17.00 w zależności od pory roku. Ceny biletów są zróżnicowane i zależne od trasy zwiedzania. Osoby dorosłe za wstęp do Starego Pałacu Królewskiego,  Bazyliki św. Jerzego, na Złotą Uliczkę, Katedrę św. Wita i Pałac Rożembergów zapłacą 350 koron czyli około 59 zł. 

Miłośnicy aktywnego zwiedzania zabytków mogą skusić się na zakup Praskiej Karty Turystycznej. Wersja dwudniowa kosztuje 1150 koron czyli prawie 200 zł. W ramach karty turyści otrzymują możliwość bezpłatnego rejsu po Wełtawie, dwugodzinnej przejażdżki busem po mieście i wstęp do większości zabytków praskich (bez dodatkowej opłaty).

Magiczna Praga wieczorową porą

Do planu zwiedzania koniecznie trzeba wpisać spacer uliczkami Pragi nocą. Widoki są bezcenne a sam spacer odbywa się bez żadnych kosztów.  

Wieczór to też doskonała pora na romantyczny rejs widokowy po Wełtawie. Czas wycieczki to około 50 minut. Ostatnie wejście na pokład (od marca do końca października) jest o 21.30, natomiast w okresie zimowym o 19.00. Bilety kosztują około 35 za za osobę dorosłą, a w razie kupna przez Internet można liczyć na 10% zniżki.   

Podsumowanie

Praga to niezwykłe miasto. Pełne urokliwych uliczek, pięknych zabytków, klimatycznych knajpek i międzynarodowego charakteru. Z uwagi na stosunkowo wysokie koszty pobytu, wycieczkę do stolicy Czech najlepiej zaplanować wcześniej. Organizację wyjazdu pomoże sfinansować szybka pożyczka online. Tym bardziej, że nowi klienci firm pożyczkowych mogą zazwyczaj skorzystać z licznych promocji - nawet pierwszej chwilówki za darmo. Wybór atrakcyjnej kosztowo oferty ułatwi porównywarka chwilówek sowafinansowa.pl

reklama
reklama

Zostań z nami

Bądź na bieżąco