werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • W podróży

Wakacje w Austrii dla aktywnych rodzin

autor: Weranda Weekend

Chociaż Austria w pierwszej chwili kojarzy się z wyjazdem na narty, to idealne miejsce także na wiosenny i letni wypoczynek. Gdzie jechać? Gdzie nocować? Zobaczcie nasze propozycje. Dla chętnych mamy też konkurs, w którym nagrodą jest wyjazd do Austrii.  


LINZ – idealne miasto na citybreak

Mnóstwo wydarzeń kulturalnych, laboratorium przyszłości czy portowa galeria widowiskowego graffiti – choć miasto założyli jeszcze Rzymianie, współcześnie ciągle się zmienia i zaskakuje.

Linz z powodzeniem łączy dziedzictwo kultury z kreatywnością, co potwierdzają tytuły „City of Smart Tourism” oraz UNESCO City of Media Arts. Dzieci z radością odwiedzą bajkowy świat skrzatów Grottenbahn i przejadą się smoczą kolejką na wzgórzu Pöstlingberg. Na górę można wjechać koleją adhezyjną o najbardziej stromym torze w Europie, na dół warto zejść piechotą, a potem udać się statkiem na wycieczkę po Dunaju, który malowniczo płynie przez centrum miasta – od strony wody obejrzycie m.in. filharmonię Brucknerhaus i laboratorium przyszłości Ars Electronica Center. W tym ostatnim warto spędzić dzień na eksperymentach – sterować robotami, klonować rośliny albo w 3D odwiedzić kosmos.

austria miasto linz
austria linz dzielnica
Fot. ©OÖKulturquartier, ©Linz Tourismus
austria linz na rowerze
austria linz dzielnica graffity
Fot. ©Linz Tourismus/Robert Josipovic , ©OÖTourismus/Robert Maybach

Miłośnicy sztuki docenią kolekcję Muzeum Sztuki Lentos, a fani graffiti dzielnicę przemysłową i Mural Harbor – galerię współczesnego graffiti w linckim porcie. W soboty polecamy wybrać się na Mural Boat Tour – rejs połączony z kursem tej sztuki.

W letnie wieczory Linz zmienia się w miasto muzyki – posłuchać jej można nad brzegiem Dunaju, w zachwycającej scenerii tutejszej katedry, a także wybierając się na musical czy operę do Teatru Muzycznego. Na koniec można przejść przez Górnoaustriacką Dzielnicę Kultury, gdzie niedawno otwarto szlak nowych mediów. Wędruje się po drewnianych kładkach, wysoko ponad dachami miasta, w towarzystwie współczesnych dzieł sztuki. U celu czeka gigantyczna wieża widokowa z drewna, z której rozciąga się wspaniały widok na to nowoczesne miasto, które wciąż dostarcza niezapomnianych wrażeń i nowych doświadczeń. • www.linztourismus.at

 

Kufsteinerland – aktywnie z rodziną 

Rozległe zielone łąki położone u stóp majestatycznych gór, malownicza dolina rzeki Inn oraz siedem krystalicznie czystych jezior to właśnie region Kufsteinerland w Tyrolu.

Na piechurów czeka aż 1000 km dobrze oznakowanych szlaków, od łagodnych dla całej rodziny do bardziej ekstremalnych – dla doświadczonych wędrowców. Jeden z bardziej spektakularnych prowadzi do słynnego rezerwatu przyrody, gdzie wznosi się masyw górski – Wilder Kaiser. Niezwykłe wapienne formacje, głębokie urwiska i ostre igły skalne zapierają dech w piersiach. To jeden z najciekawszych alpejskich regionów wspinaczkowych – są tam drogi o różnym stopniu trudności oraz hale, parki wspinaczkowe, a nawet przygotowana specjalnie do tego sportu rzeźba obok elektrowni wodnej Kufsteiner Innkraftwerk.

austria szlaki wakacje
szlaki w austrii
austria aktywnie z końmi
austria nad jeziorem
Fot. ©Lolin, ©Sportalpenmarketing

Z kolei rowerzyści mają do wyboru krótkie, strome podjazdy albo spokojne wycieczki z widokiem na góry. Atrakcją regionu są dwie długodystansowe trasy rowerowe – wzdłuż rzeki Inn oraz tereny wokół jeziora Thiersee, Alp Kitzbühelskich i pobliskiego regionu Chiemgau. Dzieci z kolei zobaczą jak wygląda życie w tradycyjnym gospodarstwie – gdzie kury znoszą jajka, co jedzą króliki, jak działa traktor. Codziennie mogą też wziąć udział w ciekawych zajęciach: zobaczyć rzadkie zwierzęta w zoo w Ebbs, poznać lokalne zioła, wcielić się w damę lub rycerza albo zbudować tratwę i wypłynąć nią na jezioro Thiersee. Starsze dzieci (powyżej 10 lat) nauczą się strzelać z łuku, popłyną na specjalnej desce albo górskim kajaku lub przejdą szlak górników w Bad Häring, który prowadzi do multimedialnego Muzeum Górnictwa.

Całą rodziną warto wybrać się do Fohlenhof Ebbs – nowoczesnej stadniny, a zarazem najstarszej hodowli koni rasy haflinger – w piątki można tam podziwiać talenty haflingerów w pokazach ujeżdżania, końskiej piłki i woltyżerki. Na deser – dosłownie i w przenośni – wpadnijcie do lokalnej karczmy lub restauracji. Sprawdzicie tam, jak wybornie smakują tutejsze sery z mleka krów żywionych wyłącznie sianem i domowy boczek, podawane na deskach albo... w pierogach. Do popicia dostaniecie doskonałe sznapsy z rodzinnych gorzelni. • www.kufstein.com


Gdzie szukać noclegu? W Kinderhotels Europa

Kinderhotels Europa jest grupą hoteli dla dzieci – od rodzinnych pensjonatów po luksusowe hotele z ofertą wellness. Są nie tylko pięknie położone, ale gwarantują też mnóstwo atrakcji i wygód.

Usytuowane w najpiękniejszych regionach Austrii, często z dala od cywilizacji, przystosowane są do potrzeb całych rodzin, także tych z najmłodszymi dziećmi. Hotele Baby Perfekt grupy Kinderhotels Europa nie tylko oddają do dyspozycji wszystko, czego potrzebuje małe dziecko i proponują specjalne menu, ale gwarantują pomoc kompetentnych opiekunów, którzy serdecznie i profesjonalnie zajmą się gośćmi już od siódmego dnia życia. Pokoje i apartamenty są wyposażone w elektroniczne nianie, więc rodzice mogą wieczorem delektować się lampką wina w hotelowej restauracji.

Wyjazd z nieco większą pociechą także może okazać się przyjemny. W Felben czy w Sporthotel Achensee w Achenkirchen w Tyrolu nieco starsze dzieci nauczą się pływać pod okiem wyszkolonych instruktorów, w hotelach nad wodami Millstätter See i Faaker See w Karyntii albo w górach Tyrolu będą mogły żeglować lub posłuchać opowieści biologów o podwodnym świecie, same złowić rybę, a potem ją przyrządzić. W Heidi w Patergassen (Karyntia) nauczą się wspinaczki na ściance, a potem wejdą na swój pierwszy szczyt, zaś w Alpenresidenz Ballunspitze w Galtür w Tyrolu poznają tajniki boulderingu. Na zainteresowanych czeka też nauka jazdy konnej w hotelu Ellmauhof w Hinterglemm, nauka łucznictwa w Hagleitner w Zell am See albo – jeśli pogoda nie sprzyja – obszerne sale zabaw, szkoły magii Hokus Pokus, a nawet… relaks w dziecięcym spa.

austria noclegi
austria noclegi dla rodzin z dziećmi
ⓒKinderhotels Europa GmbH / fot. Shutterstock

Co w tym czasie robią rodzice? Odpoczywają w saunie, np. w hotelu Dachsteinkönig w Gosau czy Kinderhotel Almhof w Gerlos. Mogą iść we dwoje na spacer albo zjeść kolację przy świecach, gdy ich dzieci posilają się przy wspólnym stole z rówieśnikami. Czeka też na nich bogata oferta aktywnego wypoczynku – wędrówki, nordic walking, wspinaczka, jazda konna i wiele innych. Mając pewność, że dzieci są bezpieczne podczas urlopu, rodzice mogą się odprężyć i naprawdę dobrze wypocząć. Takie wakacje będzie wspominać dobrze i długo cała rodzina. www.kinderhotels.com

 

  • UWAGA! KONKURS!

Wolisz wysokie szczyty, górskie panoramy i aktywny wypoczynek na łonie natury? Czy raczej wakacje w mieście, czyli wizyty w muzeach, zwiedzanie i inne typowo miejskie atrakcje? 

Wejdź na stronę WWW.AUSTRIA.INFO/LATO i weź udział w konkursie, aby wygrać pobyt w Austrii dla całej rodziny. 

 

 

 

Zostań z nami

Bądź na bieżąco