Stolica Szwecji, Sztokholm, zwana jest Wenecją Północy nie bez przyczyny: to miasto położone na 14 wyspach połączonych ze sobą aż 53 mostami. Oprócz wysp, obszar stołeczny zajmuje część lądową z jeziorem Melar, trzecim co do wielkości jeziorem Szwecji. Cały archipelag sztokholmski to niemal 24 000 wysp, wysepek i przybrzeżnych skał.

Zabudowania zajmują tylko jedną trzecią powierzchni miasta, pozostała część to natura: woda, lasy i parki. Nie dziwi zatem, że Sztokholm jest jedną ze stolic z najczystszym powietrzem w Europie. Czy nie jest to już wystarczająca zachęta, by udać się tam choćby tylko na weekend? 

Sztokholm – zwiedzanie

Sztokholm to miasto, które łączy w sobie bliskość natury z pięknem architektury, zabytki z nowoczesnością.

Wizyta w Muzeum Vasa, spacer po Starym Mieście, rejs statkiem przez archipelag sztokholmski, sztokholmskie metro wyglądające jak dzieło sztuki – to tylko przedsmak tego, co czeka na zwiedzających. 

Sztokholm – zabytki i muzea

  1. Wyspa Gamla Stan – Stare Miasto - to najstarsza historyczna część Sztokholmu, z malowniczymi starymi budowlami i wąskimi brukowanymi uliczkami. To tutaj znajduje się urokliwy Rynek – Stortorget, Pałac Królewski, Muzeum Nobla i szwedzki Parlament.
  2. Vasamuseet – Muzeum Okrętu „Vasa” znajdujące się w Sztokholmie na wyspie Djurgården. To ekspozycja poświęcona odrestaurowanemu XVII-wiecznemu okrętowi wojennemu, który zatonął w 1628 roku w porcie w Sztokholmie, podczas swojej pierwszej podróży.
  3. Skansen – najstarsze na świecie czynne muzeum i ogród zoologiczny ulokowane na wyspie Djurgården. Możemy tu zobaczyć około 150 historycznych budynków, w których pracownicy Skansenu w strojach z epoki pokazują sposób życia przed epoką industrialną. W zoo oglądać można zwierzęta żyjące na wolności w Skandynawii oraz zwierzęta gospodarskie.

Sztokholm na weekend

Sztokholm to nie tylko budowle i muzea; przyjeżdżając do stolicy Szwecji na weekend, warto znaleźć czas na delektowanie się naturą, zielenią, widokami oraz... sztuką. Oto kilka pomysłów na przyjemny weekend w rytmie slow.

  1. Djurgården to nie tylko Muzeum Vasa i Skansen, to przede wszystkim wyspa parkowa, dawne królewskie tereny łowieckie. Większość obszaru to piękne tereny zielone, idealne miejsce na spacer, piknik i relaks.
  2. Drottningholm – rezydencja królewska zlokalizowana na wyspie Lovön. To w tym pałacu mieszka rodzina królewska. Oprócz samej rezydencji można zwiedzić zachwycające pałacowe ogrody oraz XVII-wieczny teatr.
  3. Skogskyrkogården - leśny cmentarz, wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, jedno z największych dokonań współczesnej architektury. Ścieżki prowadzące wzdłuż drzew, wzgórze medytacji, małe kapliczki, to doskonałe miejsce na wyciszenie lub… jogging.
  4. Rejsy tramwajem wodnym po kanałach królewskich lub wycieczka statkiem na jedną z wysp archipelagu to naprawdę przyjemny sposób na zwiedzanie Sztokholmu.
  5. Najdłuższa galeria sztuki na świecie znajduje się w... sztokholmskim metrze. Gołe skalne ściany zdobione malowidłami, wnętrza wypełnione rzeźbami i mozaikami na każdym zwiedzającym robią duże wrażenie. 

Sztokholm – noclegi 

Skandynawia to jeden z najdroższych regionów Europy, ceny w Sztokholmie są dość wysokie. Jedzenie, transfery oraz noclegi w Sztokholmie są drogie, nawet w hostelach. Jednym ze sposobów na tańszy nocleg jest wybór pokoju ze współdzieloną łazienką lub zarezerwowanie noclegu na Airbnb. 

Dobrym pomysłem, znacznie obniżającym koszt wypadu,  jest wybór zorganizowanej weekendowej wycieczki z noclegami na promie. 

Stena line – wycieczki promem do Sztokholmu

Do Sztokholmu można dostać się na wiele sposobów, samolotem, samochodem lub promem. Nie każdy z nas ma jednak dość czasu i energii, aby samodzielnie zaplanować kilkudniową wyprawę do Szwecji. Osoby zapracowane chętnie korzystają z opcji zorganizowanych wycieczek połączonych ze zwiedzaniem Sztokholmu z przewodnikiem. 

Wycieczka do Szwecji organizowana przez Stena Line to doskonały pomysł na przedłużony weekend. Taka wycieczka zazwyczaj obejmuje rejs z przynajmniej 2 noclegami na promie, 3 noclegami w hotelu i czterdodniową wycieczką autokarową z przewodnikiem. 

Zdjęcie: materiał partnera