werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • Od kuchni

Kochasz jeść? Poznaj 10 miejsc w Hiszpanii, które musisz odwiedzić

autor: Monika Utnik-Strugała

Hiszpanię zwykle kojarzymy z flamenco, corridą i tapas. Tymczasem to mieszanka wpływów starożytnego Rzymu, katolickiego Kościoła i spuścizny, którą zostawili po sobie Arabowie; wina z Rioja, kaszanki z Burgos i ostrej kiełbasy chorizo. Wraz z Bartkiem Kieżunem i jego nową książką "Hiszpania do zjedzenia" wybieramy się w kulinarno-kulturalną podróż. Co warto zobaczyć? 

1/10 Toledo – zwiedzanie

Miasto wielokultorowe: są tu synagogi, arabskie łuki, chrześcijańskie kościoły. Ozdobą jednego z nich, gotyckiej katedry, jest obraz El Greca „Obnażenie z szat”. Podobno podczas pobytu w Rzymie młodzina zaproponował papieżowi, by przemalować „Sąd Ostateczny” Michała Anioła, bo prace były w zasadzie niezłe, ale te kolory — okropne. Bunt przeciw świętości nie udał się i malarz został „zesłany” do Toledo. 

Co zjeść w Toledo?

Po dużej dawce kultury pokrzepcie się miską gorącego mięsa z groszkiem. Danie nazywane jest Carcamusa – na potrawę przychodzili panowie (carcas), którzy korzystali z usług miejscowych dziewek (musa). 

2/10 Madryt – zwiedzanie

Stolica kraju, ma bogate zbiory w muzeum Prado, 40 parków i ogrodów, największą w Hiszpanii arenę, na której odbywają się walki byków , dwa potężne stadiony piłkarskie na 70 i 80 tys. widzów czy Plac Hiszpański z wysokim białym cokołem przedstawiającym pomnik Cervantesa. A to tylko część zaytków. Jak na jedno miasto całkiem nieźle!

Co zjeść w Madrycie?

Choć Madryt nie leży nad morzem jedną z tradycjnych potraw są ryby, jak np. serwowany na cytrynowych ziemniakach okoń.

toledo Hiszpania
Barcelona zabytki gaudi
Barcelona jedzenie
Hiszpania jedzenie
ciekawe miejsca w Madrycie
malaga atrakcje
Od góry: panorama Toledo, Park Guell w Barcelonie, Pastisseria La Colmena, tradycyjne sarenki z ogniska, Buen Retiro Park w Madrycie, balkon w Maladze.

3/10 Barcelona – zabytki i ciekawe miejsca 

To przede wszytkim Gaudi, który zaprojektował m.in. Park Güel, domy mieszkalne Casa Batlló i Casa Milà znajdujące się przy głównej arterii miasta oraz największą atrakcję - nieukończony kościół Sagrada Familia. Zejdźcie z głównych szlaków i zanurzcie się w barach ulicy Carrer de Blai, gdzie można zjeść słynne tapas lub wstąpcie na Mercat del Carmel, targ, gdzie dostaniecie istnego oczopląsu od papryk, szparagów, pomidorów, pomarańczy. 

Co zjeść w Barcelonie?

Coca de espinacas to hiszpańska wersja pizzy. Na deser zajrzyjcie koniecznie do Pastisseria La Colmena – jednej z najstarszych cukierni w Barcelonie, w której możecie spróbować hiszpańskiego... wermutu.

4/10 Malaga – co zobaczyć

Położona na wybrzeżu Costa del Sol, jedną z jej atracji jest teatr rzymski wzniesiony za panowania Oktawiana Augusta. Dla miłośników adrenaliny przygotowano zaledwie godzinę drogi od miasta ekstremalny pieszy szlak ciągnący się wzdłuż skalnych ścian na wysokości ok. 400 m nad ziemią.

Co zjeść w Maladze? 

Don Miguel Martinez Soler, znany również jako Migue el de las Sardinas, w 1884 r. podał królowi Alfonsowi XII grillowane sardynki i namówił władcę, by zjadł je palcami, a nie sztućcami. Królowi ten sposób jedzenia bardzo się spodabał. Dziś też najbardziej popularną rybę Malagi są sardynki.

5/10 Kordoba – zwiedzanie

 miasto w Andaluzji znane m.in. z pałacu Alcazar, siedziby Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego oraz sądu inkwizycyjnego. Uwagę przyciąga również Puente Romano – 16-łukowy most nad rzeką Gwadalkiwir, wzniesiony za czasów cesarza rzymskiego Augusta.

Co zjeść w Kordobie?

Arabowie w znacznej mierze zmienili hiszpańską kuchnię. Wprowadzili do niej np. bakłażany. Warto spróbować smażone bakłażany z miodem.

malaga atrakcje
ronda Hiszpania most
Kordoba hiszpania
sewilla jedzenie
gazpacho
Sewilla atrakcje
Od góry: Wąwóz Gaitanes i ścieżka „El Caminito del Rey”w Maladze, most w Rondzie, tradycyjny dom w Kordobie, restauracja w Sewilli i zupa gazpacho, Plac Hiszpański w Sewilli.

6/10 Sewilla – zwiedzanie 

Jedno z ciekawszych miast w Hiszpanii, warto zobaczyć Alcazar – wielokrotnie przebudowywany pałac, do którego kolejni władcy (kalifat, Alfons X, Izabela Kastylijska) dorzucali własną cegiełkę z poszanowaniem tego, co zrobili ich poprzednicy. W mieście wszędzie można napotkać tak charakterystyczne dla Półwyspu Iberyjskiego płytki azulejos.

Co zjeść w Sewilli? 

Nie można pominąć chłodnika z pomidorów gazpacho oraz policzków wieprzowych w białym winie z tymiankiem.

7/10 Ronda – atrakcje

Niezwykle malownicze miasteczko położene po obu stronach przecinającego je skalistego wąwozu, który jest głęboki na ok. 160 m i szeroki w niektórych miejscach na niemal 100 m. Po dnie wąwozu płynie wąska rzeka Guadalevín, a do skał przyczepione są domy. Obie części miasta łączy most Puente Nuevo, a tworzą go potężne filary z podwójnym łukiem pośrodku oraz po jednym pojedynczym po każdej ze stron. Co ciekawe, nad górnym, centralnym łukiem można dostrzec okno – pomieszczenie wkomponowane w most służyło za więzienie.

Co zjeść w Rondzie?

Podobne do rogów owiec Churros można wziąć na wynos i spacerować uliczkami Rondy. To nic innego jak ciasteczka maczane w czekoladzie lub kawie z mlekiem. 

8/10 Grenada – co zobaczyć

nie ma takiego drugiego pałacu jak znajdująca się w tym mieście Alhambra – niesamowita rezydencja Nasrydow, ostatniej arabskiej dynastii Hiszpanii. To niesamowicie emocjonująca opowieść o ambicjach, błędnych decyzjach i miłości. Pałac zachwyca m.in. kilkoma dziedzińcami otoczonymi kolumnami i kwitnącymi ogrodami.

Co zjeść w Grenadzie?

Wybitną potrawą jest królik w sosie szafranowo-migdałowym. Podobno autorem receptury jest abbasydzki władca Ibrahimowi ibn al-Mahdiemu. Przepis w zasadzie bez zmian przetrwał do dziś.

ronda Hiszpania
Alhambra grenada
churros
pinchos
guggenheim museum bilbao
saragossa katedra
Od góry: schody w Rondzie, Alhambra w Grenadzie, churros, baskijskie pinchos, Muzeum Guggenheima w Bilbao, Katedra w Saragossie.

9/10 Saragossa – zwiedzanie

Do zbaczenia szczególnie bazylika o czterech wieżach i jedenastu kopułach, zbudowana na przełomie XVII/XVIII w. oraz siedmiołukowy most nad rzeką Ebro (z XV wieku). Niedaleko znajduje się klasztor, gdzie po raz pierwszy podano czekoladę na gorąco.

Co zjeść w Saragossie?

Jak czekolada, to najlepiej torcik czekoladowo-migdałowy.

10/10 Bilbao – atrakcje

Słynie z Muzeum Guggenheima, hiszpańskiego muzeum sztuki współczesnej (w swoich zbiorach ma m.in. prace Andy’ego Warhola) i bodajże największej liczby restauracji oznaczonej gwiazdkami Michelin. 

Co zjeść w Bilbao?

Niekoniecznie trzeba zaglądać do drogich restauracji, by zjeść naprawdę coś dobrego.  Pinchos łączy w sobie składniki z lasu i morza – borowiki i dorsza.

Bartek Kieżun "Hiszpania do zjedzenia", Wydawnictwo Buchmann

Po Włoszech, Portugalii i Stambule naczelny smakosz rusza w podróż po Hiszpanii. Będzie jak zawsze – pięknie, interesująco i smacznie. Wśród anegdot o Kraju Basków znajdziemy współczesne i tradycyjne przepisy z regionu, który bardzo chętnie odwiedzają Polacy. Książka, poza tym że jest świetnie przygotowana, ma jeszcze jedną zaletę. Możemy wyruszyć w podróż, nie ruszając się z kuchni, a nawet kanapy, bo z Kieżunem nie trzeba gotować. Można go po prostu smakować. Strona po stronie.

Zdjęcia: Shutterstock, materiały prasowe wyd. Buchmann

 

 

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco