Turcja przez setki lat była niczym brama pomiędzy Europą a Azją. Stała się krajem różnorodnym kulturowo, dzięki handlowi, który od zawsze tu kwitł. Tu Wschód spotyka się z Zachodem, a niezliczone zabytki i archeologiczne stanowiska zachęcają do odkrywania tego niesamowitego miejsca. Czas zatem na podróż do Turcji! Poznajmy 6 najlepszych miejsc, które warto tu zobaczyć.

Wakacje w Turcji – Ankara

Nowoczesna stolica to ważny port transportowy, miasto biznesu, uniwersytetów i zagranicznych ambasad. Ale w Ankarze nie wszystko kręci się wokół biznesu. Znajduje się tu również kilka historycznych zabytków oraz przestrzenie związane z kulturą i sztuką. W stolicy królują starożytne budowle odzwierciedlające bogatą historię miasta. Do najbardziej ciekawych zabytków wartych zobaczenia należy Świątynia bogini Romy i cesarza Augusta wzniesiona w 25 r. p.n.e. Rzymianie postawili tę budowlę, żeby podkreślić swoją potęgę i dominację nad opanowanymi terenami. Na przestrzeni wieków świątynia była przebudowywana, a na przełomie V i VI wieku przekształcono ją w kościół.

Odwiedzając Ankarę, warto udać się też do Cytadeli i rzymskiego teatru, a także zwiedzić kilka historycznych meczetów. Ciekawym punktem na kulturowej mapie stolicy jest Antikabir – mauzoleum z grobem pierwszego prezydenta Turcji Mustafy Kemal Atatürk.

Stambuł – podróż do największego miasta Turcji

Wakacje w Turcji nie mogą obyć się bez odwiedzenia największego miasta tego kraju – Stambułu. W czasach Imperium Bizantyjskiego i Osmańskiego ta ogromna metropolia rozciągająca się pomiędzy dwoma kontynentami była niegdyś stolicą. Stambuł należy do najpopularniejszych miejsc w Turcji odwiedzanych przez turystów. I trudno się temu dziwić. Na Starym Mieście znajdują się imponujące historyczne budowle, w tym m.in. Hagia Sophia – okazały meczet, a wcześniej świątynia chrześcijańska i muzeum (według informacji internetowych, meczet jest obecnie tymczasowo zamknięty). Spędzając czas na Starym Mieście nie sposób pominąć takich atrakcji jak Błękitny Meczet będący jednym z najwspanialszych przykładów sztuki islamskiej w Turcji czy Pałac Topkapı – dawną rezydencję sułtanów (aż przez 380 lat służył jako miejsce pobytu władców).

Galata i Beyoglu to popularne dzielnice z atrakcyjnym nocnym życiem, w którym można się zanurzyć i doświadczyć lokalnej kultury. Obowiązkowym punktem na mapie Stambułu niech będzie Wielki Bazar z ponad 3, 5 tys. sklepików, licznymi restauracjami i kawiarniami. Na powierzchni Bazaru znajdują się nawet 2 meczety i 4 fontanny.

Kapadocja – wczasy w bajkowej krainie    

Kapadocja usytuowana w Środkowej Anatolii należy do jednych z najbardziej malowniczych regionów Turcji. Kojarzy się przede wszystkim z lotami balonem i podziwianiem niezwykłych formacji skalnych. Warto tu przyjechać, żeby z lotu ptaka podziwiać magiczny krajobraz niczym z bajek. W wyniku naturalnych procesów i erupcji wulkanów powstały tu niesamowite rzeźby skalne przypominające kominy, stożki i grzyby. Skały stały się schronieniem dla ludzi, którzy wykorzystali je do budowania w nich domów, kościołów i podziemnych miast. Odwiedzając Kapadocję, można skorzystać z zakwaterowania w jednym z hoteli wyrzeźbionych w skalnych jaskiniach. Bez wątpienia spędzimy tam niezapomniane wakacje. Turcja oferuje kilka takich miejsc, gdzie odpoczniemy od codzienności, rozkoszując się pięknymi widokami.

Marmaris – Turcja last minute w malowniczym regionie

Gdzie najlepiej wybrać się do Turcji, żeby zrelaksować się nad brzegiem morza? W regionie Marmaris znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy do pełnego wypoczynku. Turkusowo czysta woda, biały drobny piasek i cudowne widoki rozpościerające się przed naszymi oczami. Riwiera Turecka to bez wątpienia jeden z rajów na ziemi. Warto pojechać tam z biurem podróży https://www.tui.pl/wypoczynek/turcja, wybierając jedną z atrakcyjnych ofert Turcja last minute. Marmaris oferuje tak wiele, że spędzając tu wakacje, będziemy czuli się stale rozpieszczani. Możemy odbywać rejsy statkiem wycieczkowym, żeglować i uprawiać sporty wodne. A kiedy znudzi nas plażowanie wybrać się na zwiedzanie. Wart zobaczenia jest np. XVI-wieczny Zamek Marmaris znany z serialu sułtana Sulejmana.

W Marmaris możemy skorzystać z parków wodnych, a wieczorami bawić się w nocnych klubach i korzystać z atrakcji sceny nocnej. Restauracje w Marmaris oferują smaki z całego świata, każdy więc, nawet najbardziej wybredny, znajdzie tu smaczne i szybkie posiłki. Spacerując wieczorem po mieście, warto obejrzeć jeden z nocnych show, podczas którego serwuje się tradycyjne tureckie jedzenie. Pokazy uświetniają artystki wykonujące taniec brzucha.

Bodrum – starożytna osada ze wspaniałymi plażami

Bodrum było niegdyś wspaniałym starożytnym ufortyfikowanym miastem z okazałymi świątyniami, pomnikami i marmurowymi budynkami. Kiedy popadło w ruinę, zmieniło się w spokojną i cichą rybacką wioskę. I trwało to aż do XX wieku, kiedy to Bodrum na nowo stało się popularne dzięki tureckim intelektualistom piszącym o mieście. Dziś ta osada intryguje swoimi ruinami, oszałamiającymi plażami i kurortami usytuowanymi na klifach. We wschodniej części Bodrum znajduje się plaża, otoczona krystalicznie czystą i przepięknie błękitną wodą. W pobliżu plaży czekają na nas liczne restauracje, bary i kawiarnie. Wizyta w Bodrum nie byłaby pełna, gdyby nie odwiedziny w Zamku Św. Piotra znanego też jako Zamek Bodrum. Na początku XV wieku zbudowali go szpitalnicy, a dziś służy za muzeum. W mieście warto zobaczyć też Mauzoleum, starożytny amfiteatr oraz Bramę Myndos, gdzie odbyła się krwawa bitwa za panowania Aleksandra Wielkiego.

Efez – wakacje w regionie Morza Egejskiego

Dokąd jeszcze wybrać się podczas wakacji w Turcji? Efez znajdujący się w regionie Morza Egejskiego to jedno z największych miast Cesarstwa Rzymskiego. Ze świątynią Artemidy i dobrze zachowanymi ruinami należy do popularnych turystycznych atrakcji. Aż do połowy XIX wieku Efez ukryty był przed światem. Wtedy to międzynarodowa grupa archeologów odkryła go na nowo, prezentując wspaniałe ruiny miasta. Świątynia Artemidy, choć mocno już zniszczona, nadal prezentuje się majestatycznie, udowadniając, jak bardzo ważną rolę w starożytnym świecie odgrywał Efez.

Odwiedzając miasto, warto zobaczyć też Bibliotekę Celsusa zbudowaną w 123 r. p.n.e. W czasach starożytnych była to jedna z trzech największych bibliotek po tej znajdującej się w Aleksandrii i Pergamonie. Obiekt odnowiono i dziś można w nim podziwiać m.in. pomniki 4 cnót. W pobliżu Efezu, w miejscowości Selçuk można podziwiać rzymski akwedukt, który zaopatrywał miasto w wodę. Na tradycyjnym bazarze zakupimy pamiątkę z regionu, czyli dywan z podwójną osnową.

Wyjazd do Turcji a COVID-19

Podróżując do Turcji, przyjezdnych obowiązują określone zasady bezpieczeństwa związane z pandemią wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Każdy, kto wybiera się do tego kraju drogą powietrzną, powinien wypełnić deklarację zdrowia. Można ją znaleźć np. na stronie biura podróży TUI https://www.tui.pl/warunki-podrozy. W deklaracji podaje się m.in. informacje dotyczące miejsca pobytu na terenie Turcji, wymienia się kraje, w których przebywało się w ciągu ostatnich 14 dni i opisuje się swój stan zdrowia (2 pytania zamknięte). Swoim podpisem potwierdza się prawdziwość podanych danych. Obecnie w Turcji zniesiono obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla osób wjeżdżających do kraju. Jeśli więc nie wykazujemy żadnych objawów choroby, najprawdopodobniej spędzimy tam urlop.

Wybierając się na wakacje do Turcji, warto wykupić wycieczkę w biurze podróży takim jak np. TUI współpracującym ze sprawdzonymi hotelami stosującymi się do zasad reżimu sanitarnego. Dzięki temu mamy pewność, że obiekt zadba o niezbędne procedury związane z higieną przestrzeni wspólnych.

Od 2 marca 2020 r. obywateli Polski podróżujących do Turcji w celach turystycznych na okres 90 dni nie obowiązuje wiza do Turcji. Wybierając się do tego kraju, trzeba mieć ważny paszport (musi być ważny przynajmniej 60 dni dłużej niż dopuszczalny okres pobytu bezwizowego). Od pierwszego przyjazdu do Turcji paszport musi być więc ważny jeszcze przez minimum 150 dni. Osoby, które zamierzają wyjechać do kraju w celach innych niż turystyczne powinny zgłosić się do Ambasady Turcji w Warszawie. Urlop w Turcji wiąże się z obowiązkiem meldunkowym w hotelu. Podczas zakwaterowania należy okazać paszport i dopełnić wszystkich formalności. Dokumentu nie należy zostawiać w recepcji hotelu.

Turcja na wakacje to doskonałe miejsce na upragniony wypoczynek. Krystalicznie czysta woda zachęca do kąpieli w ciepłym morzu i uprawiania sportów wodnych. Dla tych, którzy wolą zwiedzać, kraj oferuje niezliczone możliwości podziwiania tureckiej kultury i historii. 

Źródła:

https://www.touropia.com/best-places-to-visit-in-turkey/

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/turcja

https://turcjawsandalach.pl/content/%C5%9Bwi%C4%85tynia-bogini-romy-i-cesarza-augusta-w-ankarze

https://www.tui.pl/wypoczynek/turcja

https://www.tui.pl/warunki-podroz

 

Zdjęcie: Shutterstock