werandcountry.pl weranda.pl
  • W hotelu
  • Hotele i spa
  • Europa
  • W podróży

Weekend w spa - 5 najlepszych europejskich ośrodków

autor: Angelika Zdankiewicz-Staniszkis

Weekend w spa? Wybraliśmy najlepsze ośrodki w Europie. Wyjedziemy z nich piękniejsi, zdrowsi i bardziej uśmiechnięci. Słowem w lepszej wersji siebie.

 

Hiszpania, Sha Wellness Clinic

shawellnessclinic.com

Pełna nazwa tego ośrodka brzmi Sha Wellness Clinic Medical Spa Resort i nie ma w niej cienia przesady. Wiszący na zboczu góry luksusowy kompleks (widok na Morze Śródziemne niezapomniany) to pięć niezależnych budynków połączonych mostami, a w nich przestronne apartamenty, sale do ćwiczeń, relaksacji, gotowania i kilka imponujących wielkością basenów.
Budynki otacza ogromny (15 tys. m²!) ogród z wodospadami. Każdy, kto tu przyjeżdża, jest dosłownie skanowany i dostaje indywidualny plan uzdrawiania. Bardzo holistyczny, zgodny z teorią, że o zdrowiu człowieka decyduje równowaga między ciałem, umysłem i duszą.
Naturalne wschodnie metody uzupełniają zabiegi medycyny zachodniej. Łatwiej byłoby wymienić terapie, których tu nie znajdziemy, wybór jest tak ogromny: akupunktura, shiatsu, joga, chi-kung, tai-chi, reiki, terapia śmiechem, medytacje… Do tego fizjoterapia, lecznicze kąpiele, leczenie komórkami macierzystymi, refleksologia, talasoterapia, masaże, zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej. To wszystko dopełniają dania kuchni makrobiotycznej, a dla chętnych – warsztaty gotowania.

 

Włochy, Lefay Resort & Spa

lefayresorts.com

Wszystko zostało tu stworzone z myślą o dobrym samopoczuciu. Wspaniały widok na jedno z bardziej malowniczych jezior we Włoszech można podziwiać z recepcji, hotelowego pokoju, zewnętrznego basenu i tarasu restauracji.
Do wyboru jest kilkanaście programów: detoksykujący, poprawiający sen, kondycję, pomagający schudnąć, odmładzający... Sami wybieramy interesujący nas kierunek, a szczegóły ustalane są podczas indywidualnych konsultacji ze specjalistami. Niektóre z zajęć odbywają się w wiekowych ogrodach Lefay, np. jogging górzystym szlakiem o różnicy poziomów ok. 150 m czy zajęcia fitness w ośmiu przyrodniczych stacjach do ćwiczeń. Jest też energetyczno-terapeutyczny spacer po ogrodzie z przewodnikiem – szlak symbolizuje rytm życia; w wybranych miejscach, takich jak środek lasu, wzgórze, dolina, skalny uskok, wykonuje się wybrane ćwiczenia chi-kung, stretchingu, jogi, tai-chi, które mają dodać energii, uspokoić, zrelaksować lub odmłodzić.
Kuchnia jest oczywiście ­­zdrowa i lekka, ale jeśli przyjdzie nam ochota na kieliszek wina, makaron czy słodki deser, nikt nam nie odmówi.

 

Niemcy, Schloss Elmau

schloss-elmau.de

Resort schował się pośród alpejskich szczytów. Można przyjechać tu całą rodziną, bo przewidziano atrakcje i zabiegi dla wszystkich. Jest piękna i duża łaźnia hammam, gdzie można się poddać relaksującemu długiemu rytuałowi, baseny, m.in. solankowy i podgrzewany na dachu jednego z trzech budynków oraz inne dobrodziejstwa spa, jak sauna, liczne masaże, zabiegi kosmetyczne, zajęcia pilatesu i jogi.
Wart uwagi jest program czerpiący z medycyny chińskiej – na podstawie badań medycznych, ale też oceny języka i brzucha, dobierane są uzdrawiające ćwiczenia chi-kung lub tai-chi, zabiegi akupresury, akupunktury, aromaterapii, masażu bańkami chińskimi.
Odnowie sprzyjają też liczne wydarzenia kulturalne, m.in. spotkania z pisarzami (na miejscu są biblioteka i księgarnia) i wieczorne koncerty muzyki klasycznej oraz jazzowe – repertuar śmiało mógłby konkurować z tym z Royal Albert Hall. Do tego liczne rodzaje aktywności, jak narty, trekking, nordic walking i jazda na rowerze górskim w towarzystwie osobistego trenera.

 

Ibiza, The Body Camp

thebodycamp.com

Miejsce, choć luksusowe, ma nieco hipisowskiego ducha: właściciele i zespół są otwarci na gości, w trakcie zajęć jest dużo śmiechu, a wieczorami mało kto siedzi zamknięty w swoim pokoju. Jak sama nazwa wskazuje, to obóz, w którym dochodzimy do ładu ze swoim ciałem, a po drodze także z głową.
Program trwa od 1 do 4 tygodni i skupia się na intensywnym spalaniu tłuszczu podczas różnych zajęć, jak fitness, taniec, joga, boks, jogging, pływanie i trekking po najpiękniejszych miejscach na wyspie. Treningi uzupełniają spotkania z coachem. Im dłuższy pobyt, tym więcej uwagi poświęca się zmianie nawyków, a przez to codziennego życia po powrocie do domu. Są też rozmowy z dietetykiem i prywatne lekcje gotowania, masaże, medytacje, zabiegi kosmetyczne, można nawet zamówić tarota. Willę otacza piękny ogród z drzewami cytrusowymi i oliwnymi, na tarasie jest basen z solanką magnezową, która działa odświeżająco i odprężająco.

 

Austria, FX Mayr Health Center

original-mayr.com

Jest tu trochę zdrowego rygoru, szczególnie w kwestii jedzenia. Nie dość, że roślinne, lekkie, to jeszcze w niewielkich porcjach. I nie ma przekąsek między posiłkami, chyba że jest to ziołowa herbata. Mija kilka dni, zanim organizm się do tego przyzwyczai, ale efekty bywają spektakularne. Nie tylko pod względem utraty wagi, co jest oczywiste, lecz także samopoczucia. Stawia się tu na gruntowne oczyszczanie organizmu – dietę uzupełniają leki homeopatyczne, suplementy, zioła, kąpiele, masaże, sauna, kompresy, akupunktura. Nad wszystkim czuwa lekarz, który na wstępie ustala kurację, potem sprawdza postępy, a na koniec daje dodatkowe wskazówki. Są też spokojne ćwiczenia – joga, pilates, pływanie, trekking (warto zabrać ze sobą kostium do pływania i wygodne buty do chodzenia po górach). W hotelu panuje spokojna, cicha atmosfera, co razem z widokiem na jezioro działa bardzo ­relaksująco.

Zostań z nami

Bądź na bieżąco