werandcountry.pl weranda.pl
  • W hotelu
  • W hotelu
  • Pensjonaty

Folwark Mazurskie Legendy – odpoczynek w sercu dzikich Mazur

autor: Weranda Weekend

Ledwo znajdziecie się na terenie folwarku, przywita was śpiew ptaków albo, jeśli przyjedziecie wieczorem, żabi koncert, którego możecie wysłuchać także leniwie bujając się w hamaku w pięknym ogrodzie. Zapraszamy do Folwarku Mazurskie Legendy na skraju Puszczy Boreckiej w bliskim sąsiedztwie Jeziora Żywy!

Na terenie Puszczy Boreckiej żyje ponad 141 gatunków ptaków, a o tamtejszym powietrzu mówi się, że „jest tak czyste, że aż pachnie”. Nie ma w tym żadnej przesady, ponieważ według opinii Państwowego Instytutu Badawczego w Diablej Górze, jest 3-krotnie czystsze niż w pozostałych regionach Polski.

Jeśli będziecie mieli odrobinę szczęścia, być może uda wam się spotkać stado żubrów zamieszkujące okolicę folwarku. Na pewno za to usłyszycie radosne rżenie – właściciele folwarku, Aldona i Irek są zakochani w swoich dwóch koniach rasy Gypsy Cob. Ale uwaga! Konie to pełnoprawni członkowie rodziny – nie można na nich jeździć, ale jeśli rumaki was polubią, pozwolą wam uczesać swoje piękne grzywy. Na terenie folwarku mieszkają jeszcze pies i dwa koty. Na terenie gospodarstwa, dla spokoju zwierzaków-rezydentów oraz gości, inne zwierzęta nie są akceptowane.

1 folwark z zewnątrz
Folwark Mazurskie Legendy
Folwark Mazurskie Legendy
Folwark Mazurskie Legendy
Folwark Mazurskie Legendy

Folwark Mazurskie Legendy – oaza ciszy i spokoju w sercu dzikich Mazur

Na skraju Puszczy Boreckiej, w obszarze Natura 2000 znajduje się ponad 100-letnie gospodarstwo z przedwojennym sadem oraz stawem. Pośród wspaniałych jezior i bezkresnych łąk możecie kontemplować przyrodę w trakcie długich spacerów albo przejażdżek rowerowych, bo Folwark Mazurskie Legendy znajduje się w centralnej części ponad 100-kilometrowego szlaku rowerowego Mazurskich Legend i Opowieści Green Velo (w folwarku możecie wypożyczyć rowery). Na szlaku wiodącym przez lasy i pola znajdziecie 27 monumentalnych rzeźb, które przybliżą wam opowieści i miejsca znane z legend.

Macie wyjątkową szansę poznać prawdziwie dzikie, ciche i nieco tajemnicze Mazury. Bez tłumu grillujących turystów i ryku silników motorówek. Właściciele bardzo dbają o to, by goście naprawdę odpoczęli oraz poczuli „dzikość” Mazur, dlatego do folwarku zapraszane są jedynie osoby dorosłe.

agroturystyka na Mazurach nad jeziorem
agroturystyka na Mazurach nad jeziorem
agroturystyka na Mazurach

Odpoczynek w klimatycznym, ponad 100-letnim gospodarstwie

W całorocznym gospodarstwie agroturystycznym do dyspozycji gości są cztery dwuosobowe pokoje. Wszystkie urządzono w stylu rustykalno – industrialnym, ale wystrój każdego pokoju jest wyjątkowy. To po prostu wnętrza z duszą. Każdy pokój wyposażono w wygodne, podwójne łóżko, ogrzewanie oraz własna łazienkę z prysznicem. Niektóre mają również przytulny kącik wypoczynkowy. W cenie pokoju są: pościel, ręczniki, żel pod prysznic oraz żel do mycia rąk.

Ciepła, przytulna atmosfera w klimatycznych wnętrzach sprzyja dobrym snom i gwarantuje beztroski odpoczynek od codzienności. W folwarku nie ma telewizji, a wi-fi zależne jest od pogody. Za to na miejscu czekają na was leżaki, hamak, książki, gry planszowe oraz chętni do rozmów gospodarze i ich towarzyskie zwierzaki.

Folwark Mazurskie Legendy
Folwark Mazurskie Legendy pokoje
Folwark Mazurskie Legendy pokoje zdjęcia
Folwark Mazurskie Legendy noclegi
Folwark Mazurskie Legendy pokoje z łazienkami

Folwark Mazurskie Legendy – miejsce idealne o każdej porze roku

Właściciele zadbają o to, byście czuli się u nich jak w domu – codzienne śniadania i obiadokolacje przygotowuje dla swoich gości pani Danusia. W kuchni korzysta z lokalnych produktów od zaprzyjaźnionych rolników oraz owoców i warzyw z folwarcznego warzywnika. A co robić z resztą dnia? Możecie ją przeznaczyć na jesienne długie spacery, wiosenny relaks nad stawem, a latem na opalanie, bo nieopodal znajduje się kilka plaż. Jedna z nich szczególnie zainteresuje wioślarzy, bo można wypożyczyć tam kajak lub łódź wiosłową. Lubicie wędkować? To świetnie, bo tutaj możecie oddawać się tej aktywności bez końca.

Znajdująca się tuż obok Puszcza Borecka, dzięki specyficznemu mikroklimatowi, obfituje w wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt – to raj dla miłośników fotografii przyrodniczej! W pobliżu folwarku (w odległości od kilku do kilkudziesięciu km) znajdują się słynne atrakcje regionu: Zwalony Most w Kruklankach, Twierdza Boyen w Giżycku, Piramida w Rapie, Wiadukty w Stańczykach, Siedziba Himmlera w Pozezdrzu, Siedziba Hitlera w Gierłoży czy bunkry w Mamerkach. To ogromna dawka historii. W okolicy czekają na was też inne aktywności: loty motolotnią, spływy kajakowe i rejsy statkami pasażerskimi szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich.

Nawet zimą będziecie nie się tu nudzić! W pobliżu czeka na was wyciąg narciarski, a na miejscu możecie pojeździć na łyżwach na stawie. Zmęczeni zimowym szaleństwem albo spacerowaniem po przepięknych, pokrytych białym puchem Mazurach Garbatych, rozgrzejecie się i odpoczniecie w przytulnej sali kominkowej (obecnie w trakcie renowacji na sezon jesienno-zimowy).

Folwark Mazurskie Legendy zdjęcia
Folwark Mazurskie Legendy kuchnia
Folwark Mazurskie Legendy jedzenie
Folwark Mazurskie Legendy posiłki

Zdjęcia: materiały Partnera

Kontakt

Folwark Mazurskie Legendy
Możdżany 38
11-612 Kruklanki
tel. +48 536 185 094 folwarkmazurskielegendy@gmail.com
folwarkmazurskielegendy.com

Zostań z nami

Bądź na bieżąco