werandcountry.pl weranda.pl
  • Sprawdzone miejsca
  • Architektura
  • Inne

Zoom na naturę w Janowie Lubelskim

autor: Weranda Weekend

Niezwykły park edukacyjny w Janowie Lubelskim odkrywa tajemnice przyrody. Tylko tutaj na życzenie usłyszycie wilka w czasie pogoni za zającem i podejrzycie mimozę wstydliwą.

Wszystko tutaj kręci się wokół przyrody i ekologii. Można oglądać, podglądać, dotykać i wąchać. W czterech budynkach laboratoriach podzielonych tematycznie zobaczycie m.in. zwierzęta egzotyczne – węże boa, agamy błotne, małe różowe smoki aksolotle, ryby oceaniczne, ale też te bardziej swojskie – podejrzycie życie mrówek, dżdżownic i chrząszczy drewnojadów. Z bliska poznacie życie lasu – eksperymentalna instalacja na liściu odkrywa proces fotosyntezy, powdychacie najciekawsze leśne zapachy i poznacie odgłosy jelenia na rykowisku, dzika razem z rodziną i głuszca zalecającego się do samicy.

Las to także awifauna, czyli ptaki – z bliska zobaczycie te żyjące w okolicy i sprawdzicie, jak to jest latać – za pomocą własnych rąk wprawia się w ruch skrzydła mechanicznego ptaka. Poznacie też tajniki atmosfery i zmian pogody, dowiecie się, jak działa elektrownia wodna, jaką energię ma nasze ciało, na czym polega recykling. Aranżacja ostatniego laboratorium nawiązuje do ekologii: ściany są z odpadów, mozaika z odzyskanego szkła, instalacje elektryczne zaprojektowano z puszek, butelek i kartonów. Dach głównego budynku został wykorzystany jako punkt widokowy i miejsce wypoczynku, z którego można podglądać otoczenie, ale też beztrosko popatrzeć w niebo.

Wrażeń dostarcza również okolica – wody Zalewu Janowskiego i dwa kąpieliska z piaszczystą plażą, jedenastometrowa edukacyjna wieża widokowa, siłownia i bulodrom, ogromny park linowy, park wodny, plac zabaw, ścieżki rowerowe... Wszystko otoczone przyrodą janowskich lasów, które odtąd nie będą miały przed nami tajemnic.  

Fot. Nizio Design International, Wojciech Kornet/Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego  

Kontakt

ZOOM NATURY
Janów Lubelski
ul. Świerdzowa 41
www.zoomnatury.pl

Zostań z nami

Bądź na bieżąco