Organizm ludzki każdego dnia potrzebuje witamin i minerałów. Do najważniejszych suplementów diety można zakwalifikować magnez oraz witaminy B12 i D3. Kiedy warto sięgnąć po te suplementy? Jakie są ich właściwości i dlaczego warto je zażywać codziennie? Podpowiadamy. 

Magnez – jakie ma właściwości i kiedy jest potrzebny?

Magnez jest nazywany pierwiastkiem życia, ponieważ pełni on bardzo wiele istotnych ról w ludzkim organizmie. Do najważniejszych właściwości magnezu można zakwalifikować:

 • poprawa koncentracji, zwiększenie energii organizmu, 
 • pozytywny wpływ na układ nerwowy człowieka, a tym samym zmniejszenie nadpobudliwości i nerwowości,
 • zapewnienie odpowiedniego działania mięśni, co ma znaczenie w przypadku osób aktywnych fizycznie, a także profesjonalnych sportowców, a magnez dodatkowo pomaga uniknąć bolesnych zakwasów,
 • pozytywny wpływ na kości, co jest szczególnie ważne dla dzieci i młodzieży oraz osób starszych.

Niestety u osób z niedoborami magnezu mogą pojawić się różne objawy, na przykład drgania powieki dolnej lub górnej, drganie mięśni, pogorszenie jakości snu, wypadanie włosów, a także łamanie się paznokci. Magnez ma więc ogromne znaczenie dla ludzkiego organizmu. 

Witamina B12 – najważniejsze cechy i funkcje

Zapotrzebowanie organizmu na witaminę B12 nie jest tak duże jak dawki magnezu, które codziennie człowiek powinien przyjmować. Warto jednak wiedzieć o tym, że witamina B12 pełni wiele ważnych funkcji, wśród których można wyróżnić następujące:

 • wpływa na układy: nerwowy, krwionośny i pokarmowy,
 • jest niezbędna w procesie wytwarzania czerwonych krwinek i serotoniny,
 • zmniejsza nerwowość i obniżony nastrój oraz występowanie stanów depresyjnych,
 • niezbędna do wytworzenia kwasu foliowego. 

Witamina B12 ma także spore znaczenie dla osób na diecie wegańskiej - takie osoby powinny suplementować tę witaminę, ponieważ nie dostarczają jej z pożywieniem. 

Warto także przeczytać artykuł: Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12

Witamina D3 – kiedy warto ją suplementować?

Witamina D3 nazywana jest „witaminą słońca", ponieważ ludzki organizm może syntetyzować ją z promieniowania słonecznego. W Polsce klimat nie sprzyja syntezie witaminy D3, dlatego wiele osób cierpi na jej niedobory. Do najważniejszych właściwości witaminy D3 można zakwalifikować:

 • pozytywny wpływ na kości, zęby, włosy i paznokcie,
 • zapobieganie krzywicy u dzieci, a osteoporozie u dorosłych,
 • ma korzystne działanie na układ odpornościowy,
 • przeciwdziała procesom zapalnym,
 • reguluje napięcie mięśni i proces krzepnięcia krwi.

Witaminy D3 jest najmniej w ludzkim organizmie od października do kwietnia, a więc wtedy, gdy jest mało słońca. Jednocześnie to właśnie w tym okresie pojawia się najwięcej chorób i przeziębień. Właśnie dlatego szczególne znaczenie ma suplementacja witaminą D3 w czasie jesieni, zimy i wczesnej wiosny. W lecie także warto dostarczać tę witaminę, zwłaszcza wtedy, gdy nie przebywamy na słońcu w godzinach między 10.00 a 15.00. Należy pamiętać o tym, że organizm ludzki gorzej syntetyzuje witaminę D3 w zanieczyszczonym klimacie, a dodatkowo utrudniają to kremy z filtrem (należy jednak je stosować, ponieważ choroby skórne mogą być bardzo groźne). 

Kiedy warto sięgnąć po suplement diety z magnezem, witaminą B12 i D3? Jaki produkt wybrać?

Witaminy i minerały w znacznym stopniu wpływają na funkcjonowanie człowieka, a także minimalizują ryzyko różnych chorób, zaburzeń oraz spadków formy. Po suplement diety z magnezem, witaminą B12 i witaminą D3, warto sięgnąć w następujących sytuacjach:

 • pojawienie się w życiu wysokiego poziomu stresu i napięcia nerwowego, na przykład na kilka dni lub tygodni przed ważnym egzaminem, 
 • występowanie problemów z bezsennością, wypadaniem włosów, nerwowością,
 • obniżony nastrój, smutek, stany depresyjne, 
 • u kobiet w ciąży, które potrzebują kwasu foliowego, a także u tych pań, które planują zajście w ciążę,
 • okres jesienno-zimowy, gdy nie ma słońca i jest wzmożony czas przeziębień i chorób.

Warto zdecydować się na zakup wysokiej jakości suplementu diety, który dostarcza wiele potrzebnych witamin i minerałów, a w tym także magnez, witaminę B12 i D3. W aptekach dostępne są specjalne kompleksy suplementów diety, które przeznaczone są dla konkretnych grup osób, na przykład dzieci, dorosłych, seniorów, osób aktywnych fizycznie. Warto wiec wybrać dla siebie coś odpowiedniego i zwrócić uwagę na to, aby w suplemencie znajdowała się wysoka dawka magnezu, witaminy D3 i B12. 

Materiał partnera: wapteka.pl
Zdjęcia: materiały partnera