werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się
  • Europa

Zobacz Festiwal Światła w Amsterdamie

autor: Weranda Weekend

Miasto dosłownie tonie w światłach, a kolorowe instalacje o wymyślnych kształatch nadają mu bajkowego, nierealnego charakteru o tej porze roku. 

Od 29 listopada do 20 stycznia historyczne centrum Amsterdamu po raz kolejny rozświetli się licznymi instalacjami artystów z całego świata. Innowacyjne i niepowtarzalne dzieła sztuki stworzone zostały przez architektów, artystów i projektantów. Ai Wei, znany chiński artysta, stworzył teoretyczną granicę, która przebiega przez miasto, a Cecil Balmond postawił świetlną instalację w postacie geometrycznego kształtu, który przypomina pęknięta piramidę unoszącą się na wodzie. Od grafiki na masztach statku po prace nad Herengracht – wszystkie powstały z myślą o konkretnym miejscu. W tym roku tematem przewodnim jest egzystencja, instalacje nie tylko mają wyglądać spektakularnie, ale też prowokować do refleksji na istotą naszego życia.
 

fot. Janus van den Eijnden
fot. Janus van den Eijnden
fot. Janus van den Eijnden

Festiwal można oglądać pieszo, rowerem lub łodzią, z której najlepiej poznaje się Amsterdam. Droga lądowa festiwalu przebiega od stacji Centraal i pokazuje kilkanaście świetlnych prac, rozmieszczonych idealnie na niespieszny spacer. Wodne instalacje najlepiej oglądać podczas rejsu, których jest jak zawsze sporo, ale niektóre z nich ruszają specjalnie na tę okazję – wycieczki przebiegają przez Oosterdok, Nieuwe Herengracht, Amstel i przez Herengracht z powrotem do Centraal Station. W sumie na festiwalu można zobaczyć 35 różnych instalacji. 

fot. Janus van den Eijnden
fot. Janus van den Eijnden
fot. Janus van den Eijnden

W trakcie festiwalu wiele towarzyszących wydarzeń dzieje się muzeach, teatrach, restauracjach, a nawet sklepach. Warto mieć oczy szeroko otwarte. Biorąc pod uwagę, jak spektakularne są niektóre prace, nie będzie z tym problemu.


 


 

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco