werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się

5 wystaw, których nie możecie przegapić w październiku

autor: Agata Baca

Październik zapowiada się naprawdę ciekawie. We wspaniałych wnętrzach wrocławskiego Pawilonu Czterech Kopuł zobaczycie wystawę Henry’ego Moore’a, w warszawskiej Zachęcie przegląd polskiego malarstwa XX i XXI wieku, a w krakowskiej Cricotece na nowo odkryjecie twórczość Marii Jaremy. Sprawdźcie, co jeszcze warto zobaczyć jesienią!


1/5 Wrocław: Henry Moore – klasyk rzeźby XX wieku

do 20 stycznia 2019

We Wrocławiu, po prawie sześćdziesięciu latach od ostatniego pokazu, ponownie obejrzycie dzieła jednego z najwybitniejszych XX-wiecz­nych europejskich rzeźbiarzy. Na wystawie zaprezentowano 23 prace, wśród nich wielkoformatowe rzeźby plenerowe wykonane z brązu, które powstały w okresie pięćdziesięciu lat twórczości Henry’ego Moore’a.

5 najciekawszych wystaw jesieni
5 najciekawszych wystaw we wrocławiu
wystawa henry'ego moore'a we wrocławiu
5 najciekawszych wystaw jesieni henry moore
Od lewej: Knife Edge Two Piece, fot. Jonty Wilde, Moore z Knife Edge Two Piece w Perry Green, fot. John Hedgecoe, Working Model for Mother and Child: Hood, fot. Henry Moore Archive, Animal Head fot. Michael Phipps/The Henry Moore Foundation

Dzieła  zaprezentowane w Pawilonie Czterech Kopuł obrazują najważniejsze tematy, które w swojej twórczości podejmował artysta. Obejrzycie m.in. słynne spoczywające posta­cie, formy wewnętrzne/zewnętrzne, prace związane z tematyką macierzyństwa i zwierzęta. Wybrane eksponaty to przekrój formatów, w których pracował brytyjski rzeźbiarz – zarówno miniaturowe przedstawienia, jak i monumentalne prace np. Oval with Points i Knife Edge Two Piece, które mają ponad cztery metry wysokości.

Ekspozycja z Wrocławia pojedzie do Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie będzie dostępna dla zwiedzających od 21 lutego do końca czerwca 2019 roku.

Moc natury. Henry Moore w Polsce/ Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej/ pawilonczterechkopul.pl

 

2/5 Wrocław: różnorodność kultury materialnej na wystawie Cudo-Twórcy

nowa wystawa stała

Z okazji 70. rocznicy otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu na trzecim piętrze budynku zagościła nowa ekspozycja stała Cudo-Twórcy. Składają się na nią trzy kolekcje: sztuki Bliskiego i Dalekiego Wschodu, rzemiosła artystycznego i kultury materialnej oraz ceramiki i szkła artystycznego drugiej połowy XX i XXI wieku.

Te niezwykłe zbiory prezentują świat stworzony rękoma człowieka. Zobaczycie tutaj m.in. zbroję japońskiego samuraja, zegar słoneczny z busolą, kufer podróżny Louis Vuitton, sukienkę z błękitnego jedwabiu, designerskie kryształowe kieliszki i kultowe radio Szarotka. To wyprawa w przeszłość (z wyraźnymi odwołaniami do codzienności) i świetna okazja do poznania najróżniejszych przedmiotów – zarówno tych, których funkcje zostały już zapomniane, jak i tych, których używamy do dziś. Wśród wystawionych zabytków znalazły się: meble, ceramika i szkło, naczynia, stroje, zegary, witraże, przedmioty kultu, przybory toaletowe, narzędzia używane w pracy, broń.

wystawa Cudo-Twórcy wrocław
wystawa Cudo-Twórcy
najciekawsze wystawy październik 2018
Od lewej: model drewniany z żaglami statku Krzysztofa Kolumba Santa Maria, Igarashi Doho I, Suzuribako – szkatułka na przybory do kaligrafii, Lubomir Tomaszewski, figurki Kogut i kurki, Krzysztof Meisner i Olgierd Rutkowski, aparat Alfa II

Prześledzicie na przykład, jak rozwijały się przyrządy do pisania od XVI-wiecznych wzorników do nauki kaligrafii, poprzez misternie zdobione porcelanowe kałamarze i gęsie pióra do popularnego dziś długopisu BIC. Zobaczycie też prezentację współczesnego szkła i ceramiki ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które posiada jedną z największych specjalistycznych kolekcji tego typu w Polsce.

Cudo-Twórcy – Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło/ Muzeum Narodowe we Wrocławiu/ mnwr.pl

 

3/5 Orońsko: kunszt polskiej rzeźby

do 6 stycznia 2019

Na wystawie Kunszt. Kolekcja orońska zobaczycie najcenniejsze i najbardziej reprezentatywne dzieła ze zbiorów Centrum Rzeźby Polskiej, które wybrano spośród blisko 2 tysięcy realizacji. Kilkadziesiąt rzeźb, obiektów, instalacji i film video to obiekty z to drugiej połowy XX wieku, początku XXI wieku oraz współczesne dzieła sztuki nabyte do kolekcji.

Obejrzycie prace klasyków, takich jak: Magdalena Abakanowicz, Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Krzysztof M. Bednarski, Wojciech Fangor, Władysław Hasior i młodej generacji polskich artystów, którzy brali udział w Triennale Młodych: Darii Malickiej, Michaliny Bigaj, Martyny Szwinty, Miłosza Flisa, realizację video mieszkającej na stałe w Londynie Ewy Axelrad, subtelne instalacje i obiekty Jacka Jagielskiego, recyklingowe rzeźby Sofie Żezmer oraz ostatni nabytek do kolekcji – pracę Hypothetisches Gebilde Alicji Kwade – współczesnej artystki, która robi błyskawiczną międzynarodową karierę.

Polska rzeźba wystawa Orońsko
Centrum polskiej rzeźby w Orońsku
najciekawsze wystawy w październiku kunszt rzeźby
Od lewej: Alicja Kwade, Hypothetisches Gebilde, fot. Julie Joubert, Maciej Szańkowski, Penetracje przestrzeni z cyklu Składaki, fot. Jan Gaworski, Krzysztof M. Bednarski, Sfinks, fot. Jan Gaworski/ Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

To wyjątkowa okazja, żeby odwiedzić Orońsko, ponieważ Centrum Rzeźby Polskiej pokazuje wam, to co na co dzień jest ukryte w jego przepastnych magazynach. Galeria nie posiada stałej ekspozycji, zwykle prace z jej kolekcji możecie oglądać na wystawach gościnnych w innych instytucjach.

Kunszt. Kolekcja orońska/ Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku/ rzezba-oronsko.pl

 

4/5 Kraków: wystawa monograficzna Marii Jaremy

do 17 lutego 2019

Wystawa otwarta w 60. rocznicę śmierci i 110. rocznicę urodzin Marii Jaremy skupia się na jej powojennej twórczości. O Jaremiance opowiadają wam rzeźby, fotografie, literatura, kostiumy i maski teatralne, przybory i szkicowniki oraz towarzyskie anegdoty. To przed wszystkim próba spojrzenia na dorobek artystki z perspektywy jej dokonań teatralnych.

Maria Jarema wystawa
Maria Jarema wystawa w Cricotece
Wystawa Marii Jaremy w Krakowie
Od lewej: Maria Jarema, Wyrazy IV, fot. Pracownia Fotograficzna MNK, zdjęcie główne i zdjęcia ekspozycji: studio FILMLOVE, materiały prasowe

Monograficzna ekspozycja podkreśla wszechstronność Jaremianki, która zaczynała jako studentka w pracowni rzeźbiarskiej Xawerego Dunikowskiego. Przed wojną współpracowała z eksperymentalnym teatrem Cricot, zrealizowała kilkanaście scenografii, projektowała kostiumy i maski, a czasem sama stawała na scenie, np. jako Kobieta Nowoczesna w Zielonych latach – sztuce napisanej przez Józefa Jaremę. Po wojnie zwróciła się ku abstrakcji, zaczęła eksperymentować z formą oraz materiałem i wykształciła własną technikę, która była połączeniem monotypii z temperą. Wspólnie z Tadeuszem Kantorem i Kazimierzem Mikulskim założyła teatr Cricot 2 oraz zaangażowała się w reaktywację Grupy Krakowskiej. 

Jaremianka. Zostaję w tym teatrze. Podoba mi się tu/ Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka/ cricoteka.pl

 

5/5 Warszawa: przegląd malarstwa XX i XXI wieku

do 16 grudnia 2018

Na przekrojowej wystawie polskiego malarstwa XX i XXI wieku zobaczycie prace laureatów Nagrody im. Jana Cybisa. Ten międzypokoleniowy pokaz przypomni starsze oraz zaprezentuje najnowsze postawy ponad czterdziestu malarzy m.in. Jana Berdyszaka, Józefa Czapskiego, Jana Dobkowskiego, Tadeusza Dominika, Wojciecha Fangora, Stanisława Fijałkowskiego, Stefana Gierowskiego, Ryszarda Grzyba, Jana Lebensteina, Roberta Maciejuka, Jadwigi Maziarskiej, Jarosława Modzelewskiego, Jerzego Nowosielskiego, Teresy Pągowskiej, Erny Rosenstein, Jadwigi Sawickiej, Pawła Susida, Leona Tarasewicza, Jana Tarasina, Ryszarda Winiarskiego.

Widok wystawy Co po Cybisie?, fot. Marek Krzyżanek, Zachęta
Widok wystawy Co po Cybisie?, fot. Marek Krzyżanek, Zachęta
Widok wystawy Co po Cybisie?, fot. Marek Krzyżanek, Zachęta

Ekspozycja w warszawskiej Zachęcie opowiada o najważniejszych pozycjach artystycznych po Cybisie i prezentuje stan oraz tendencje współczesnego malarstwa. Na wystawie zobaczycie prace klasyków współczesności, twórców reprezentujących postawy konceptualne, pedagogów i eksperymentatorów oraz te warte przypomnienia, które obecnie pozostają na marginesach historii sztuki.

Co po Cybisie?/ Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki/ zacheta.art.pl

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco