werandcountry.pl weranda.pl
 • Dzieje się

Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich

autor: Weranda Weekend

W listopadzie, już po raz siódmy, zwiedzicie za darmo Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Łazienki Królewskie. Ale to nie wszystko! Poznacie też historie odzyskanych dzieł sztuki i weźmiecie udział w warsztatach oraz spacerach tematycznych.

Darmowy listopad to jedna z najważniejszych akcji promujących zabytki i zbiory muzealne. W tym roku odbywa się pod hasłem Odzyskane dziedzictwo na stulecie niepodległości. Z tej okazji Rezydencje Królewskie przygotowały bezpłatne warsztaty i oprowadzania poświęcone zaginionym i odzyskanym dziełom sztuki. Ponadto zobaczycie stałe kolekcje oraz wystawy czasowe.

Warto też wziąć udział w weekendowych wydarzeniach: 3 i 4 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie, 10 i 11 listopada w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, 17 i 18 listopada w Muzeum Łazienki Królewskie oraz 24 i 25 listopada na Zamku Królewskim na Wawelu.

Co muzea przygotowały w listopadzie?


Zamek Królewski w Warszawie

zamek-krolewski.pl

 • 3 i 4 listopada, w ramach weekendu poświęconego odzyskanym dziełom sztuki, poznacie historię i dzieje stolicy. Dzieci wezmą udział w warsztatach poświęconych odbudowie zamku, a dorośli w spacerach tematycznych po miejscach na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Zobaczycie najcenniejsze archiwalia i białe kruki bibliofilskie ze swoich zbiorów muzeum oraz plansze ze zdjęciami z okresu zniszczenia i odbudowy zamku.
 • Przez cały listopad bezpłatnie zwiedzicie wystawę Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej, przygotowaną pod patronatem Prezydenta RP z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Na eskpozycję składa się ponad 500 dzieł sztuki polskiej: obrazy (m.in. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego i Maksymiliana Gierymskiego), rzeźby, rysunki, grafiki, instalacje, filmy, fotografie, fragmenty listów, pamiętników i wspomnień. Wystawa przybliży wam najważniejsze wydarzenia w historii Polski, od Legionów Polskich po przełom polityczny w 1989 r.
 • Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wezmą udział w 100 bezpłatnych lekcjach muzealnych na wystawie Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej.
zamek królewski darmowy listopad
Rembrandt zamek królewski w warszawie
zamek królewski w warszawie pałac pod blachą
Zdjęcia: Pokój Sypialny, Dziewczyna w ramie obrazu, Rembrandt, Pałac Pod Blachą, Andrzej Ring/Zamek Królewski w Warszawie


Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

wilanow-palac.pl

 • Podczas weekendu 10 i 11 listopada dowiecie się więcej o utraconych i odzyskanych dziełach z kolekcji wilanowskiej. Dorośli wezmą udział w dwóch spacerach tematycznych – jednym w pałacowych wnętrzach, drugim po muzealnym parku. Przygotowano także: spacer dla całej rodziny poświęcony bitwie pod Chocimiem, warsztaty rodzinne Opowieści zza biurka, bezpłatne zwiedzanie wystawy Czar i wdzięk Niepodległej 1918-2018 poświęconej kostiumom  inspirowanym modą lat 20. i 30. XX w.
 • W czwartki 8, 15, 22 i 29 listopada 2018 r. za darmo wejdziecie na jedną trasę zwiedzania w pałacu i do wilanowskiego parku.
 • Uczniowie wezmą udział w 100 bezpłatnych lekcjach muzealnych poświęconych królowi Janowi III, kulinarnej Warszawie z lat 20. i 30. XX wieku, rewindykacji dzieł sztuki oraz interpretacji tekstów źródłowych.
darmowy listopad pałac w wilanowie 2018
darmowy listopad 2018
wystawa Czar i wdzięk Niepodległej 1918-2018
Zdjęcia: pałac wilanowski, Wojciech Holnicki/Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, wystawa Czar i wdzięk Niepodległej 1918-2018, Anna E. Przybysz/Studio f4

Muzeum Łazienki Królewskie

lazienki-krolewskie.pl

 • 17 i 18 listopada zwiedzicie letnią rezydencję Stanisława Augusta szlakiem odzyskanych dzieł sztuki. Spotkacie się z ekspertami zajmującymi się restytucją mienia i obejrzycie filmy o tym, jak dzieła wracały do muzealnych zbiorów. Kuratorzy oprowadzą was po wystawie Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości.
 • Przez cały listopad za darmo odwiedzicie Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starą Oranżerię z Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Zobaczycie też za darmo wystawę czasową Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości, poświęconą historii polskich orderów i odznaczeń. Ekspozycja obejmie tysiąc obiektów, takich jak: ordery i odznaczenia, mundury, dokumenty oraz portrety wybitnych Polaków, uhonorowanych za zasługi dla ojczyzny. Najcenniejsze eksponaty – diamentowy i rubinowy garnitur Orderu Orła Białego – przyjadą z Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie. W trzy kolejne soboty listopada (od 10 listopada) weźmiecie udział w bezpłatnych oprowadzaniach.
 • Dla uczniów przygotowano 100 bezpłatnych lekcji muzealnych. Zajęcia będą poświęcone polskim orderom i odznaczeniom, powstaniu listopadowemu, Konstytucji 3 maja oraz Tadeuszowi Kościuszce.

Zamek Królewski na Wawelu

wawel.krakow.pl

 • Podczas weekendu 24 i 25 listopada weźmiecie udział w oprowadzaniu po ekspozycji Artysta dla Niepodległej. Dunikowski i odnowa Wawelu. Wystawa opowiada historię powstania cyklu Głowy wawelskie Xawerego Dunikowskiego w kontekście prowadzonego przez Adolfa Szyszko-Bohusza odnawiania Wawelu. Zaś dla rodzin z dziećmi w wieku 8-12 lat przygotowano zajęcia …miło mówić, żem Polakiem. – Wawel a niepodległość zakończone warsztatem plastycznym.
 • W listopadzie za darmo zwiedzicie wspaniałe Komnaty Królewskie z kolekcją arrasów króla Zygmunta Augusta na wystawie Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, rezerwat archeologiczno-architektonicznym z jedną z najlepiej zachowanych w Polsce budowli romańskich – Rotundą śś. Feliksa i Adaukta na wystawie Wawel Zaginiony oraz od 13 listopada 2018 r. wystawę czasową Artysta dla Niepodległej. Dunikowski i odnowa Wawelu, przygotowaną z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
 • Zamek przygotował 50 bezpłatnych lekcji muzealnych pt. Wawel - dziedzictwo odzyskane dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Reprezentacyjne Komnaty Królewskie na Wawelu
Głowy Wawelskie Dunikowski
wawel wystawa dunikowskiego
darmowy listopad na wawelu
Zdjęcia: Sala Senatorska, A. Stankiewicz, Uczennica w czerwonym czepku – z cyklu Głowy wawelskie Xawerego Dunikowskiego, A. Stankiewicz, wystawa Wawel Zaginiony, D. Błażewski/Zamek Królewski na Wawelu

Zostań z nami

Bądź na bieżąco