weranda.pl werandcountry.pl
reklama
  • Dzieje się
  • Europa

Chcesz zmniejszyć poziom stresu? Spędź 72 godziny w otoczeniu szwedzkiej przyrody

autor: Angelika Zdankiewicz-Staniszkis

Pięć osób, które na co dzień pracują w stresujących warunkach, poddało się eksperymentowi
i spędziło 72 godziny w szklanych domkach zbudowanych w lesie, na wyspie.

Wskaźniki jakości życia w Szwecji podają, że żyje się tam wyjątkowo dobrze. Dlaczego akurat tam? Wysoki social jest tylko częścią tajemnicy. Badacze z Instytutu Karolinska w Sztokholmie badali wpływ stresu na zdrowie ludzi, żyjących blisko szwedzkiej natury. Wyniki okazały się zaskakujące.

Pięć osób wykonujących stresującą pracę, w tym francuski taksówkarz, niemiecki oficer policji i brytyjski nadawca, na trzy dni – czyli 72 godziny – zamieniło swoje miejskie życie na to, pośród szwedzkich lasów.

fot. Jonas Ingman/Westsweden.com

Wszyscy mieszkali w specjalnie wykonanych szklanych kabinach i brali udział we wspólnych zajęciach na świeżym powietrzu, takich jak łowienie ryb, pływanie i gotowanie. Jak to na nich wpłynęło?

Po 72 godzinach u wszystkich wykazano znaczący spadek skurczowego ciśnienia krwi. Poziom stresu zmniejszył się niemal o 70 proc., co wyjątkowo zaskoczyło badaczy. Okazało się, że to nie jedyne plusy
życia pośród dzikiej przyrody. Dodatkowo u wszystkich osób wzrósł poziom dobrego samopoczucia
i kreatywności. 


Szklane kabiny znajdują się na wyspie Henriksholm, dwie godziny na północ od Göteborga w zachodniej Szwecji. Teren w 60 proc. porasta las, reszta wyspy to miejsca do wypasu bydła. W rezerwacie przyrody Sörknatten można spływać kajakiem, spacerować, nad jeziorem Wener są kąpieliska. Naturalnych atrakcji tu nie brakuje.

Teraz w domkach pośród szwedzkiej przyrody może zamieszkać każdy, kto chce odpocząć. Więcej informacji i możliwość rezerwacji znajdziecie pod tym adresem: vastsverige.com

 

reklama
reklama

Zostań z nami

Bądź na bieżąco