werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • Polska
  • Europa

OBOZY DLA DOROSŁYCH: ze sztuką, ze smakiem i na sportowo

autor: Angelika Zdankiewicz-Staniszkis, Matylda Rosłaniec

Chcesz przeżyć coś nowego, oryginalnego, ale nie przejmować się organizacją wszystkiego?
Wybierz się na… obóz dla dorosłych. Nauczysz się malować, lepić z gliny, poprawnie trenować biegi i gotować zdrowe potrawy.


PRZYGODY ZE SZTUKĄ

Lato to doskonały czas, by oddać się sztuce, a plenery tematyczne temu sprzyjają. Ulubionej dziedzinie można poświęcać się od świtu do nocy, bez tracenia energii na organizowanie jedzenia, transportu i spania, a przy okazji poznać innych pasjonatów i zwiedzić ciekawe miejsca. Na przykład piękny i wciąż mało popularny Beskid Niski, gdzie we wsi Czarne JUREK SZCZEPKOWSKI od lat prowadzi letnie warsztaty ceramiczne (jurekszczepkowski.pl). Uczy toczyć na kole, malować ceramikę i wypalać ją w piecu opalanym drewnem.

Jeśli od gliny wolicie pędzel i sztalugi, wybierzcie się na plener malarski do zabytkowego dworku w Łucznicy koło Pilawy, gdzie STOWARZYSZENIE AKADEMIA ŁUCZNICA lucznica.org.pl organizuje m.in. kursy monochromatycznego malarstwa japońskiego suibokuga (na hasło Weranda Weekend 5 proc. zniżki na warsztaty akwareli, miesięczne kursy rysunku i malarstwa, warsztaty tworzenia lasów zamkniętych w szkle, kursy ceramiki i kursy rzeźby w ceramice, plenery malarskie). 

Na warsztatach artystycznych dostępne są wszystkie materiały.
Wieczorny plener fotograficzny Horyzontów w wiosce Uszguli, Gruzja.

Do tego samego miejsca możecie przyjechać z FUNDACJĄ ATELIER atelier.org.pl lub ze SZTUKARNIĄ sztukarnia.pl. Każdy dzień spędzicie na pracy twórczej na świeżym powietrzu, a w razie niepogody w dobrze wyposażonej pracowni. Na miejscu czekają piękne, sielskie pejzaże i twórcza atmosfera, kontakt z ziemią zapewnia pyszna domowa kuchnia.

Zamieniając pędzel na spust migawki, też przeżyjecie wakacyjną przygodę. Wybierzcie się z zespołem HORYZONTÓW horyzonty.pl do malowniczej Toskanii, w Dolomity (przy okazji możecie wpaść do Wenecji) lub na Islandię, by uwiecznić góry lodowe, gejzery, wulkan i wspaniałe huczące wodospady. Program ułożono tak, by uwzględnić najbardziej spektakularne miejsca, ale też by uczestnicy mieli czas na realizację swoich fotograficznych pomysłów (na hasło Weranda Weekend zniżka 5 proc.). Wyspę możecie też odwiedzić z WYPRAWY FOTOale też wybrać się z nimi na Grenlandię lub do Finlandii, by fotografować niedźwiedzie brunatne. Obserwuje się je z czatowni, do której uczestnicy wyprawy wchodzą po południu i spędzają tam całą noc, aż do rana. Dzięki temu nie płoszy się zwierząt i można je fotografować o wschodzie słońca. Brzmi jak przygoda życia, prawda? I taka będzie.


URLOP NA SPORTOWO 

Śniadanie, trening, drugie śniadanie, trening, obiad, trening, podwieczorek, trening, kolacja i… dopiero relaks. To nie rozkład dnia amerykańskiej armii, ale właśnie jej treningi są inspiracją podczas obozów sportowych, tzw. boot campów. W wersji lux organizuje je m.in. SWEAT LODGE/ DAJ SOBIE WYCISK dajsobiewycisk.pl. Właścicielka marki i organizatorka wyjazdów, Barbara Olszewska, wraz z ekipą stawiają na holistyczne podejście do regeneracji ciała i duszy. Obozy odbywają się w luksusowych górskich chatach w Tatrach i w Beskidach. Jest sporo trekkingu, jogi, pilatesu, ćwiczeń na płaski brzuch, biegania
i wycieczek rowerowych. Do tego masaże lomi-lomi, ma-uri, tajski i shiatsu oraz specjalna dieta.

Na kuchnię mocno stawia też FITOWO CAMP fitowo.pl (na hasło Weranda Weekend 50 zł zniżki). To turnusy w samym sercu Mazur, na półwyspie Kal, i tylko dla kobiet. Pod okiem dietetyków nauczycie się przygotowywać proste i zdrowe posiłki, codziennie odbywają się też warsztaty rozwojowe i spotkania
z coachem. Ale nie myślcie, że się tu nie spocicie – dwa razy dziennie są treningi fitness na świeżym powietrzu.

Trening podczas Fitowo Camp i zasłużona kolacja.
Trening podczas Fitowo Camp i zasłużona kolacja.
Trening podczas Fitowo Camp i zasłużona kolacja.

Wakacje możecie też spędzić w biegu. Pod okiem trenerów, najczęściej olimpijczyków i maratończyków, poprawicie kondycję i technikę. Na wyjeździe z TATRA RUNNING tatrarunning.pl oprócz treningów są także indywidualne konsultacje dietetyka sportowego i wykłady na temat żywienia.

Z kolei BIEGAJ W KARKONOSZACH biegajwkarkonoszach.pl (na hasło Weranda Weekend 5 proc. zniżki) organizuje w tym roku aż cztery turnusy dla biegaczy na każdym poziomie. Treningi odbywają się pod okiem 24-krotnego biegowego mistrza Polski Dariusza Kruczkowskiego, a bazą jest ośrodek, w którym regularnie bywa Justyna Kowalczyk. Treningi będą urozmaicone – w sam raz, by dostać w kość i wiele się nauczyć, w granicach rozsądku oczywiście. Nie zabraknie też wycieczek w zupełnie nowe miejsca po stronie polskiej i czeskiej.

Od lewej: uczestnik obozu Tatra Running i chwila przerwy na wyprawie z Biegaj w Karkonoszach.
Od lewej: uczestnik obozu Tatra Running i chwila przerwy na wyprawie z Biegaj w Karkonoszach.
Od lewej: uczestnik obozu Tatra Running i chwila przerwy na wyprawie z Biegaj w Karkonoszach.

Jeśli od biegania wolicie rower, koniecznie wybierzcie się na wyprawę tylko dla kobiet z SUPERFEMKĄ superfemka.pl. Nie ma tu obozowego reżimu, czasem celowo nie ma dokładnego planu, ale pewne jest jedno – codzienne pokonywanie kilkudziesięciu kilometrów na rowerze w kobiecym gronie. Na niektóre wyjazdy, jak ten do Legolandu, można zabrać dzieci. W planie na najbliższe miesiące są też wyprawy do Norwegii i na Sardynię.


PODRÓŻE ZE SMAKIEM

Wiosną i latem stragany uginają się od owoców, a leżakowane przez zimę wino najprzyjemniej popija się w pachnącym kwiatami ogrodzie. Dlatego właśnie teraz warto ruszyć na poszukiwania nowych smaków. Z LUXURY TRIP luxurytrip.pl można się wybrać do Francji, gdzie po kozi ser i oliwę pójdziecie do lokalnego producenta, a na targu wybierzecie warzywa, by wspólnie ugotować francuską kolację pod okiem miejscowego szefa kuchni lub znanego z telewizji Davida Gaboriauda ((na hasło Weranda Weekend 5 proc. zniżki). Noc spędzicie w urokliwej winnicy, a dzień zaczniecie od spaceru między pnączami winorośli.

Lokalnych trunków, m.in. porto i vinho verde, spróbujecie też podczas wycieczki po Portugalii z MISJĄ TRAVEL misjatravel.pl. Piekąc chleb, łowiąc i przyrządzając ryby i desery, można poczuć się jak rodowity portugalski kucharz. W planach są zwiedzanie winnicy i przetwórni, w której puszkuje się sardynki, wycieczki do parków tematycznych oraz kąpiele w lagunach.

Możecie wybrać się na kulinarną podróż do Gruzji lub na zbieranie lawendy w Prowansji.
Możecie wybrać się na kulinarną podróż do Gruzji lub na zbieranie lawendy w Prowansji.
Możecie wybrać się na kulinarną podróż do Gruzji lub na zbieranie lawendy w Prowansji.

Z kolei POLKA TRAVEL polkatravel.pl zabierze was do słynącej z gościnności Gruzji, gdzie proste dania pachną kolendrą, a mieszkańcy zajadają się bakłażanami z pastą orzechową. Nie tylko spróbujecie regionalnych potraw, ale też odwiedzicie domy z prywatnymi marani – piwnicami do starzenia wina. Weźmiecie też udział w lekcjach gotowania lobio, chadi i chaczapuri u tamtejszej gospodyń. Jeśli lubicie kaukaskie alkohole, Polka Travel zabierze was szlakiem wina przez nieodkrytą Armenię, której mieszkańcy twierdzą, że jest światową kolebką tego napoju. Zwiedzicie klasztory ze starymi winnicami, zjecie ormiańskie barbecue serwowane w jaskini oraz zwiedzicie najważniejsze zabytki w kraju.

A jeśli wolicie wysokoprocentową, złocistą whisky, koniecznie weźcie udział w podróży po Szkocji razem z ZING TRAVEL zingtravel.pl. W otoczeniu bajkowych, zamglonych lasów i pagórków poznacie historię produkcji aż od XV wieku, odwiedzicie pięć historycznych destylarni i weźmiecie udział w degustacji najbardziej szlachetnej odmiany – single malt. Z takiej wycieczki na pewno wrócicie pijani – ze szczęścia. 


Fot. Getty Images, Shutterstock, Materiały prasowe

Zostań z nami

Bądź na bieżąco