Mimo braku śniegu chętnie wyjeżdżamy na urlop w góry. Jazda na nartach, desce, a może piesze wędrówki po ośnieżonych szlakach? Niezależnie od tego, jaką aktywność wybierzemy, należy dobrze się przygotować do wyjazdu. Co zabrać ze sobą w góry? Oto garść praktycznych porad!

Odpowiedni strój

Ubranie należy dostosować do warunków pogodowych i pory roku. Zimą potrzebne będą oczywiście czapka, rękawiczki, gruba bluza lub polar oraz nieprzemakalna kurtka, która ochroni przed zimnem, wiatrem i wilgocią. Niezbędne będą także buty z solidną podeszwą, osłaniające kostki. Jest to najważniejszy element stroju, dlatego powinny być przeznaczone do trekkingu terenowego albo górskich wycieczek. Należy również pamiętać o ciepłych, oddychających skarpetkach za kostkę. O każdej porze roku warto ubierać się „na cebulkę”, aby w razie potrzeby móc zdjąć lub założyć dodatkową warstwę odzieży. Oprócz tego na izolację cieplną składają się koszulka i bielizna termoaktywna. Nienajlepszym pomysłem będzie zabranie w góry dżinsów – zdecydowanie lepiej sprawdzą się nieprzemakalne spodnie narciarskie lub z softshell.

Jedzenie i napoje

W trakcie marszu, gdy oddychamy mroźnym i suchym powietrzem, tracimy nawet kilka litrów wody dziennie! Jeżeli nie zabierzemy w góry odpowiedniej ilości płynów, wycieczka może skończyć się odwodnieniem organizmu. W zwykłej butelce woda może zamarznąć, dlatego lepszym pomysłem będzie zabranie termosu. Warto ustalić harmonogram wycieczki – np. po 1 godzinie marszu zatrzymać się na uzupełnienie płynów i energetyczny posiłek. W szczególności sprawdzą się batony energetyczne, czekolada gorzka, orzechy czy suszone owoce.

W połowie dnia można zatrzymać się w schronisku. Podczas szaleństw na stoku, nawet gdy organizm jest rozgrzany, nie należy zapominać o piciu większej ilości wody oraz ciepłej herbaty. Jak jeszcze można się rozgrzać?

Rozgrzewająca kawa 

W termosie warto nosić nie tylko ciepłą wodę, lecz także wrzątek, którym zalejemy kawę. Pojemniczek z sypaną lub rozpuszczalną kawą może zajmować zbyt wiele miejsca w plecaku, dlatego lepiej postawić na wygodne rozwiązania. Jednym z nich jest napój kawowy w saszetkach, taki jak NESCAFÉ 3in1, który można przygotować na świeżo w ekspresowym tempie. Wystarczy zalać zawartość saszetki gorącą wodą, zamieszać i gotowe! NESCAFÉ 3in1 to połączenie białej kawy z cukrem, która po rozpuszczeniu w wodzie uwalnia świeży, kawowy aromat. Dla osób preferujących mniej słodki smak dostępny jest wariant NESCAFÉ 2in1.

Należy pamiętać, że wycieczka w góry to nie tylko piękne widoki, lecz także trudniejsze warunki pogodowe i większy wysiłek dla organizmu. Ciepły strój, odpowiednio zbilansowane posiłki oraz odrobina kawy to przepis na udany urlop bez niespodzianek!

 

Artykuł partnera Nescafe.com