werandcountry.pl weranda.pl
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej
  • W podróży

Tatry wysokie i 5 najciekawszych schronisk po słowackiej stronie. Tych widoków nigdy nie zapomnicie! To doskonały pomysł na urlop jesienią 2024

autor: Monika Utnik

Tatry Wysokie po stronie słowackiej są potężniejsze od tych polskich. To tutaj rozciągają się najwspanialsze widoki w Tatrach. I tutaj jest jedna z dłuższych nartostrad. Zapraszamy na górskie szlaki, które doprowadzą was do 5 pięknych schronisk na Słowacji.

To były jedne z fajniejszych  wakacji. Razem z koleżnką wybrałyśmy się w Tatry Wysokie po stronie słowackiej. Naszą wycieczkę zaczęłyśmy w Tatrzańskiej Łomnicy, do której dojechałyśmy autobusem z Zakopanego.  Nic nie robi takiego wrażenia, jak słynna kolejka linowa na szczyt Łomnicy i szlaki narciarskie Łomnickiego Sedla (prowadzi  stąd najdłuższa 6-kilometrowa nartostrada na Słowacji). W Tatrzańskiej Łomnicy znajduje się wiele hoteli, restauracji i miejsc noclegowych.

Świetną bazą wypadową jest również Stary Smokowiec, drugie słowackie miasto położone u podnóża Tatr Wysokich.  Najłatwiej do niego dojechać z Łysej Polany.

Kościół w Starym Smokowcu w Tatrach Wysokich.
Jedna z willi w Starym Smokowcu.
Stary Smokowiec na Słowacji i kolejka linowo-terenowa na Hrebienok.
Panorama Tatr Wysokich.
Kolejka na Hrebienok.

Miasteczko przyciąga staroświeckim charakterem, licznymi willami, a także zielonymi terenami pośród górskiej scenerii. Rozpoznawalym budynkiem jest Grand Hotel, który został wybudowany w 1904 r. Miasto słynie również z Smokowskiej wody mineralnej. Już w osiemnastym stuleciu wokół jej źródła wybudowano leśniczówkę i myśliwską chatę.

 

1/5 Schronisko Łomnickie w Tatrach Wysokich

Najpierw wyciągiem krzesełkowym wjeżdżamy na Skalnate Pleso (Łomnicki Staw). Znajduje się tutaj restauracja Panorama Restaurant z widokowym tarasem i leżakami do opalania. Ze Skalnate Pleso roztacza się widok na Łomnicę (2634 m n.p.m.), drugi co do wysokości szczyt po Gerlachu. Łomnica należy do Wielkiej Korony Tatr.

Ze Skalnate Pleso można wjechać kolejką linową jeszcze wyżej – na sam szczyt. Do dziś zastanawia, jak można było w 1934 r. wybudować w tak trudnych warunkach kolej i górną stację.

W wagoniku zmieścić się zaledwie 15 osób. Ze szczytu nie da się zjechać na nartach, jest tu punkt widokowy dla odważnych w postaci specjalnie skonstruowanego pomostu zawieszonego nad przepaścią. Ci, którzy nie czują się na siłach, mogą przejść się granią, na której zbudowane są galeryjki zabezpieczone oczywiście balustradą. Na szczycie obowiązuje limit czasowy – 50 min. Za niemałą dopłatą można spędzić noc w najwyżej położonym na Słowacji apartamencie.

Czytaj także: 5 najpiękniejszych jezior w polskich Tatrach, ktore warto zobaczyć.

Widok na staw na Skalnate Pleso,
Kolejka linowa na szczyt Łomnicy.
Widok na Skalnate Pleso i kolejka na Łomnicę.
Schronisko na Skalnate Pleso w Tatrach Wysokich. w słowackich Tatrach Wysokich.
Obserwatorium na Skalnate Pleso na Słowacji.

Zjeżdżamy z powrotem do Skalnatego Plesa. Trasa do Schroniska Łomnickiego (Skalnata Chata) prowadzi kamienistą drogą. Po paru minutach stajemy przed niepozornym budynkiem, znajdującym się na wysokości 1751 m. Schronisko jest malutkie, ma tylko 4 miejsca noclegowe. Ciekawostką jest fakt, że właścicielem kabiny (chatarem) był przez lata Laco Kulanga, który zmarł w 2020 r. Był tzw. nisiczem (tragarzem) - pobił rekord, wnosząc na plecach do górskiej chaty 211 kg. Szanowany i lubiany przez turystów ponoć chętnie dzielił się opowieściami z górskich szlaków. 

Tatrzańscy Szerpowie, jak nazywają siebie tragarze, do transportu wody, jedzenia czy paliwa do schronisk używają specjalnych nosideł, dwumetrowych stelaży. Szerpowie organizują nawet swoje zawody.  Pokonują wytypowaną wcześniej i oznaczoną trasę z ładunkiem ważącym 60 kg. Oczywiście wygrywa ten, kto dotrze na metę najszybciej. 
 

2/5 Bilikova Chata w Tatrach Wysokich

Zaledwie pół godziny dzieli Stary Smokowiec od szczytu Hrebienok. Na szczyt można się dostać kolejką linowo-terenową. 5 minut poniżej górnej stacji kolejki znajduje się Bilikova Chata. Jest to pierwsze schronisko wzniesione przez Towarzystwo Karpackie. Bilikową Chatę wzniesiono ku pamięci Pavla Bilika – uczestnika Słowackiego Powstania Narodowego.

Chata Bilikova w Tatrach Wysokich.
Jaskinia Lodowa w Tatrach Wysokich.
Chata Bilikova w Tatrach Wysokich, Jaskinia Lodowa i wodospady na Hrebienoku.
Wodospady w Tatrach Wysokich.
Najdłuższa nartostrada na Słowacji.

Schronisko oferuje ok. 20 miejsc noclegowych w apartamentach i pokojach 1, 2 i 3-osobowych.  W schronisku jest dostęp do Wi-Fi. Obiekt oferuje również fińską saunę oraz własną restaurację, serwującą śniadania, obiady i kolacje, a także przekąski i napoje. Można tu spróbować tradycyjnej słowackiej kuchni oraz dań z grilla na tarasie z przepięknym widokiem na góry. 

Atrakcją na Hrebienoku jest Tatrzańska Jaskinia Lodowa. Kopuła chroniąca lodowe dzieła ma aż 25 średnicy, a do przygotowania niezwykłej budowli wykorzystano aż 225 ton lodu. 

3/5 Reinerowa Chata w Tatrach Wysokich

Rainerowa Chata znajduje się na Staroleśnej Polanie w Dolinie Zimnej Wody. Położona jest na wysokości 1301 m. Jest to najstarsze zachowane w Tatrach schronisko nazwane tak od nazwiska Johann G. Rainer. Rainer zbudował go w 1856 r. z myślą o turystach, którzy przyjeżdżali tu zwiedzić Wodospady Zimnej Wody (niewysokie, ale potężne siklawy).

Reinerowa Chata w Tatrach Wysokich.
Górski strumień w pobliżu Reinerowej Chaty w Tatrach Wysokich.
Reinerowa Chata w Tatrach Wysokich.

Ta mała chatka powstała z kamieni. Nie oferuje niestety noclegów, ale w bufecie można się napić kawy czy herbaty. Poza tym znajdują się tu sklep z pamiątkami i muzeum nosiczów tatrzańskich. Na polanie organizowane są cykliczne imprezy. Tradycją schroniska jest program "Pokłon Trzech Króli" przy śnieżnej szopce specjalnie zbudowanej na tę okazję ze śniegu i lodu. Z kolei w połowie sierpnia organizowany jest Dzień Rainerowej Chatki.

W rejonie chaty znajduje się sporo szlaków turystycznych. Niebieski wiedzie tu z Tatrzańskiej Łomnicy, zielony ze Starego Smokowca przez Smokowieckie Siodełko. Od Rainerowej Chaty można przejść szlakami niebieskim i zielonym nad Wodospady Zimnej Wody, a dalej żółtym – do Długiego Wodospadu.

4/5 Chata Teryego w Tatrach Wysokich

Schronisko zostało wzniesione w 1899 r. Do jego budowy trzeba było przetransportować ponad 50 ton materiału – na plecach robotników. Patronem chaty został Ödön Téry – taternik, inicjator budowy schroniska, zdobywca okolicznych szczytów i dróg. W czasie wojny ukrywano tu polskich uchodźców z obozów jenieckich.

Widok na schronisko Teryego w Tatrach Wysokich.
Widok na schronisko Teryego w Tatrach Wysokich.
Panorama Tatr Wysokich na Słowacji.
Widok na schronisko Teryego w Tatrach Wysokich.

Schronisko Téryego dysponuje 24 miejscami noclegowymi w dwóch pokojach 6-osobowych i jednym 12-osobowym. Nocleg dla dzieci do 6 roku życia jest bezpłatny, gdy śpią w łóżku z rodzicami, lub o połowę tańszy, gdy chcą spać osobno. Istnieje opcja noclegu z wyżywieniem. Turyści mogą skorzystać z jadalni, która jest w pełni wyposażana przez słowackich nosiczy. Szlak do Chaty Teryego wiedzie wąską ścieżką wijącą się między wielkimi głazami. Budynek znajduje się na wysokości 2015 m n.p.m. Trasa od Hrebienoka do schroniska Teryego ma długość 6,5 km i trwa ok. 3,5 godz.

5/5 Chata pod Rysmi w Tatrach Wysokich

Chata pod Rysmi (Rysami) jest najwyżej położonym schroniskiem w Tatrach. Znajduje się w górnej części Doliny Żabiej Mięguszowieckiej, po stronie słowackiej. Atrakcją schroniska jest znajdująca się kilkadziesiąt metrów od budynku, usytuowana nad przepaścią, kolorowa... sławojka. Niczym by się niewyróżniała, gdyby nie fakt, że jedna ze ścian toalety jest przeszklona i stanowi niesamowity punkt widokowy.

Widok na Rysy od strony słowackiej.
Chata pod Rysami w Tatrach Wysokich.
Chata pod Rysami po stronie słowackiej - Tatry Wysokie.
Droga do schroniska pod Rysami w Tatrach Wysokich.
Widok na Rysy.
Chata pod Rysami po stronie słowackiej - Tatry Wysokie.

Schronisko Téryego dysponuje 24 miejscami noclegowymi w dwóch pokojach 6-osobowych i jednym 12-osobowym. Nocleg dla dzieci do 6 roku życia jest bezpłatny, gdy śpią w łóżku z rodzicami, lub o połowę tańszy, gdy chcą spać osobno. Istnieje opcja noclegu z wyżywieniem. Turyści mogą skorzystać z jadalni, która jest w pełni wyposażana przez słowackich nosiczy. Szlak do Chaty Teryego wiedzie wąską ścieżką wijącą się między wielkimi głazami. Budynek znajduje się na wysokości 2015 m n.p.m. Trasa od Hrebienoka do schroniska Teryego ma długość 6,5 km i trwa ok. 3,5 godz.

Zostań z nami

Bądź na bieżąco