werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • Dzieje się
  • Europa

Karnawałowe szaleństwo na południu Europy

autor: Amelia Safader

Karnawałowa zabawa trwa w najlepsze. Kostiumy, tańce, konkursy, a przede wszystkim dystans do siebie pozwalają na kilka dni przenieść się do krainy bajek. W tych krajach karnawał to święto narodowe, które przyciąga turystów z całego świata. Zobaczcie jak obchodzony jest w Kadyksie, Wenecji i na Teneryfie.


Hiszpania, Kadyks: od 20 lutego do 1 marca

To czas robienia żartów, śmiania się z otaczającej rzeczywistości i samego siebie. Te huczne obchody znane są na całym świecie. Hiszpańska fiesta, której towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako jedno z dziesięciu Niematerialnych Dziedzictw Kulturowych Hiszpanii.

Karnawał w Kadyksie to liczne parady, bale, wybór królowej karnawału, pokazy sztucznych ogni oraz koncerty. Mieszkańcy tzw. Gaditanos przebierają się w zabawne kostiumy. Te najbardziej przykuwające wzrok mają ci, którzy dbają o artystyczny klimat karnawału, są to głównie osoby biorące udział w finałowym konkursie grup muzycznych COAC ( Concurso Oficial de Agrupaciones Carnavalescas). Konkurs traktowany jest bardzo poważnie – towarzyszą mu kilkumiesięczne przygotowania i etapy eliminacji. Prezentowane piosenki mają charakter satyryczny, wytyka się w nich błędy popełnione przez osoby publiczne, polityków czy celebrytów.

hiszpania karnawał
stroje na karnawał
strój na karnawał


Włochy, Wenecja: od 8 lutego do 25 lutego

Karnawału w Wenecji nie trzeba nikomu przedstawiać. W tym czasie miasto na wodzie gości setki turystów z całego świata, którzy zaintrygowani teatralnym wydźwiękiem wydarzenia ściągają do Włoch.

Ciekawostką jest fakt, że pierwsze karnawałowe obchody odbyły się w XIII w. i trwały do wieku XVIII. W czasie największego rozkwitu zostały jednak zatrzymane, a noszenie masek całkowicie zakazane. Powróciły ponownie w 1979 r. dzięki mieszkańcom kochającym kulturę i teatr oraz włoskiemu rządowi, który postanowił przywrócić tradycję trwającą do dzisiaj.

Najlepszym miejscem, by zobaczyć karnawał pełnej odsłonie jest Plac Świętego Marka, zwany największą salą balową Europy. To miejsce, gdzie spotykają się najbardziej wystawne, bogato zdobione kostiumy z poprzednich epok. Razem z nimi nie może zabraknąć symbolu karnawału – weneckiej maski.

Obowiązkowym punktem programu jest też pokaz sztucznych ogni oraz Lot Anioła polegający na zjeżdżaniu z wieży dzwonnicy po linie. Tradycja ta nawiązuje do pokazów cyrkowców. Inną atrakcją jest obserwowanie gondolierów, którzy oświetlają sobie drogę pochodniami.

wenecja gondole
maska wenecka
wenecja karnawał


Hiszpania, Teneryfa: od 20 lutego do 1 marca

Karnawał na Teneryfie to jedno z bardziej zabawnych wydarzeń w całej Europie. Co roku obchodzony jest wielkim rozmachem, a to za sprawą licznych parad i konkursów. Podczas jego trwania ulicami miasta przechodzą setki przebranych ludzi, wszyscy się bawią i tańczą tworząc wyjątkowy klimat.

Karnawał na wyspie można podzielić na trzy parady. Pierwsza, otwierająca to Cabalgata - zobaczycie tu królowe karnawału, grupy taneczne i spektakularne stroje. Kolejna Coso Apoteosis zamyka wydarzenie, przyciąga najwięcej uczestników. Podczas tej kolorowej, roztańczonej fiesty spotkacie mieszkańców wyspy w przebraniach oraz zwycięzców karnawałowych konkursów m.in. Mascarita Ponte Tacon – jego uczestnikami są wyłącznie mężczyźni, którzy muszą pokonać wyznaczoną trasę na obcasach, minimum 8 centymetrowych… Śmiałków nie brakuje, jednak nielicznym udaje się dotrzeć do mety.

Ostatnim etapem karnawału jest Entierro de la Sardina, czyli pogrzeb sardynki. Odbywa się w środę popielcową – parada żałobników przebranych za wdowy opłakuje koniec fiesty i dokonuje na plaży symbolicznego spalenia wielkiej, drewnianej sardynki, któremu towarzyszy pokaz sztucznych ogni.

teneryfa luty
teneryfa
karnawał

Zostań z nami

Bądź na bieżąco