Rynkowe kursy walut zależą od popytu i podaży na daną walutę oraz od czynników ekonomicznych, a także politycznych. Notowania walut potrafią zmieniać się bardzo dynamicznie, ponieważ wiele elementów systemu wpływa na decyzję inwestujących. Jednak jeżeli interesuje nas zakup waluty obcej, to kursy walut NBP nie będą dla nas wystarczającą informacją. Kredyt we frankach, podróże, czy inne zobowiązania w obcych jednostkach monetarnych wymagają znalezienia atrakcyjnych kursów w miejscu zakupu waluty, tylko gdzie znaleźć najkorzystniejszą ofertę?  

Kursy walut w bankach – czy wymiana w banku się opłaca?

Chcąc wymienić pieniądze pierwszymi miejscami, które przychodzą nam na myśl są zwykle kantory oraz banki. Każdy ze sposobów zakupu waluty ma swoje wady i zalety. Podczas wyboru sposobu wymiany, warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak: kursy walut, spread, czas wymiany, dostępność konkretnych walut, czy marża, a czasami nawet dodatkowe koszty.

Zakup waluty w banku ma sporo wad, zaczynając od tego, że jest to najdroższy sposób wymiany środków. Kursy walut w bankach są mało atrakcyjne przez wysokie spready - co wcale nie dziwi, w końcu jest to dodatkowa usługa, na której bank może zarobić. Na plus może przemawiać, że jest to bezpieczny sposób na wymianę waluty i pieniądze możemy uzyskać zarówno w gotówce, jak i na konto walutowe. 

Czy notowania walut w kantorach stacjonarnych są korzystne? 

Tradycyjne kantory to nadal pierwszy wybór około 20% osób wymieniających pieniądze. Kantory stacjonarne są szeroko dostępne w różnych punktach miasta. Najwyższe kursy mają placówki na lotniskach oraz dworcach. Jednak biorąc pod uwagę, że coraz mniej korzystamy z gotówki, to plik banknotów w walucie obcej nie dla wszystkich jest najwygodniejszym rozwiązaniem.

Kursy walut w kantorach stacjonarnych wypadają lepiej niż w bankach, jednak nie są one najkorzystniejszymi, jakie możemy znaleźć na rynku. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę dynamikę kursów i fakt, że notowania walut w kantorach stacjonarnych mogą się zmienić, zanim my dotrzemy do placówki. 

Kursy walut online i transakcje w kantorze internetowym 

Z roku na rok popularność zyskują internetowe kantory i trudno się temu dziwić. W sprawdzonych serwisach poziom bezpieczeństwa jest tak wysoki jak w banku, całość transakcji może odbywać się z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu, a kursy walut online, ze względu na transakcje bezgotówkowe są korzystniejsze.

Przykładowo serwis InternetowyKantor.pl oferuje wymianę bezpośrednio na nasze konto walutowe (nawet w 15 minut) lub usługę tanich przelewów zagranicznych. Bieżące kursy walut aktualizowane są co 5 sekund (sprawdź je tutaj: https://internetowykantor.pl/kursy-walut/), a dodatkowo można zapisać się na alert walutowy, który powiadomi Cię mailowo, kiedy wybrana para walutowa osiągnie pożądany przez Ciebie kurs.