Osoby, które spłacają kredyt we frankach, bez wątpienia wiedzą wiele o wymianie pieniędzy w kantorze. Muszą robić to regularnie, aby co miesiąc móc zapłacić ratę w obcej walucie. Problem jednak tkwi w zmienności kursu CHF, który bywa nieprzewidywalny. W jednej chwili cena może wzrosnąć, co wpłynie na ratę kredytu. Czy da się zatem coś zrobić, by mieć tę sytuację pod kontrolą?

Gdzie znaleźć najlepszą cenę CHF?

Najlepszym rozwiązaniem jest poszukiwanie serwisów i kantorów oferujących najlepszą cenę franka. Przykładem takiego miejsca jest https://internetowykantor.pl/kurs-franka/, gdzie stawki są o wiele bardziej atrakcyjne niż w większości banków i serwisów wymiany walut. Co więcej, znajdziesz tam notowania CHF z ostatnich miesięcy, na których podstawie sam zorientujesz się, kiedy można spodziewać się zmian cen.

Dlaczego kurs franka ma takie znaczenie? Przede wszystkim dlatego, że to od niego zależy, ile złotówek zniknie z Twojego portfela na opłatę comiesięcznej raty. Zwykle regularna płatność ma stałą kwotę wyrażoną w CHF. Jest to jednak waluta obca i większość osób nie w niej dostaje wypłatę. Po otrzymaniu wynagrodzenia w PLN trzeba więc dokonać wymiany. Im niższy będzie kurs, tym mniej złotówek wydasz na zakup danej sumy we frankach.

Kiedy kupować franki, żeby się opłacało?

Zasada poszukiwania najniższego kursu jest uniwersalna i większość frankowiczów zdaje sobie z niej sprawę. O wiele bardziej skomplikowanym pytaniem jest natomiast to, dotyczące czasu i strategii pozwalającej na zoptymalizowaną wymianę. Każdy kredytobiorca ma własny sposób na kupno franków i w znacznej mierze zależy to od jego sytuacji finansowej. Da się natomiast wyróżnić dwa sposoby, które przez większość osób uważane są za najskuteczniejsze.

Pierwszym jest kupowanie franków w większych ilościach, gdy tylko kurs zmieni się na dość korzystny. To dobra strategia dla osób, które dysponują pewnym zapasem gotówki. W takiej sytuacji warto zrobić „zapasy” i zapisać cenę CHF, po której dokonało się zakupu. W kolejnych miesiącach natomiast należy sprawdzać notowania i porównywać je z wykorzystanym poprzednio kursem. Jeśli nowy jest mniej korzystny, lepiej sięgnąć po oszczędności. Szczególnie korzystne w tej taktyce może być „polowanie” na krótkotrwałe, znaczne spadki stawek. Internetowykantor.pl odświeża kursy co kilka sekund, co daje szansę na złapanie prawdziwej okazji.

Drugie rozwiązanie to regularna wymiana mniejszych kwot. Może to być realizowane np. po otrzymaniu wypłaty lub trwać przez cały miesiąc, w mniejszych transzach. To opcja dobra dla osób dysponujących mniejszym budżetem, które nie mogą sobie pozwolić na znaczne oszczędności. W takim przypadku szczególnie ważne jest korzystanie z serwisów oferujących możliwie jak najlepszą cenę franka. Pozwoli to każdego miesiąca zaoszczędzić przynajmniej niewielką kwotę, co w perspektywie kredytu zaciągniętego na 20 czy 30 lat przełoży się na pokaźną sumę.

Dlaczego lepiej kupować franki online?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na kupno franków online. Stacjonarne kantory tracą klientów, bo realizacja transakcji przez internet jest szybsza i wygodniejsza. Przede wszystkim możesz zrealizować ją w dowolnym miejscu oraz czasie. Nie musisz nigdzie jeździć, a wszystko wykonasz z poziomu komputera, laptopa, tabletu czy smartfona. Wiele serwisów ma nawet wygodne, dedykowane aplikacje mobilne, usprawniający cały proces. Pieniądze zatem błyskawicznie lądują na koncie, które wskażesz.

Druga kwestia to ceny. Kantory online zwykle proponują atrakcyjniejszy kurs franka, a do tego częściej go aktualizują. Dzięki temu masz szansę zyskać na każdym, nawet krótkotrwałym, wahaniu cen. Jakby tego było mało, ustawisz w nich alerty, które same powiadomią Cię o pojawieniu się atrakcyjnego kursu, spełniającego Twoje wymagania. Dzięki temu spłacanie kredytu w CHF staje się o wiele wygodniejsze i tańsze.

Materiał Partnera
Fot. Materiały promocyjne