werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży

Najpiękniejsze plaże Chorwacji – polecamy 7 plaż, na których odpoczniecie w pięknych okolicznościach przyrody

autor: Monika Utnik

Chorwacja znana jest ze swoich plaż – żwirowych, kamienistych, piaszczystych. Każda jest inna, ciekawsza jedna od drugiej, ze szmaragdowych morzem. Którą wybierzecie? Polecamy wam 7 przepięknych plaż - kiedy je zobaczycie, zakochacie się w nich od pierwszego wejrzenia.

1/7 Wyspa Dugi Otok i plaża Saharun

Plaża znajduje się w Dalmacji w Chorwacji na wyspie Dugi Otok (jak sama nazwa wskazuje jest podłużna). Dostaniecie się na nią promem z Zadaru. Zachodnie wybrzeże jest strome, ale pozostałe brzegi jeziora łagodne i niskie. Ozdobą wyspy są piękne plaże, jakich próżno szukać gdzie indziej.

Plaża jest kamienista, ale na dnie leży biały piasek. Woda jest tu wyjątkowa przejrzysta – to świetne miejsce do nurkowania. Plaża otoczona jest lasem sosnowym, który daje przyjemy cień. Ma ok. 800 m długości i jest idealna nawet dla małych dzieci. Na plaży znajdują się dwa punkty gastronomiczne, więc można coś zjeść w miłym otoczeniu przyrody.

Chorwacka wyspa Dugi Otok.
Plaża Saharun w Turcji.

2/7 Wyspa Brela i plaża Punta Rata

6-kilomerowa plaża znajduje się w południowo-zachodniej części Chorwacji na Riwierze Makarskiej, obok małej miejscowości wypoczynkowej Brela. Słusznie uważana jest za najczystszą i najpiękniejszą plażę w Chorwacji. Żwirowa, położona w rezerwacie przyrody, jest swoistą wizytówką Chorwacji. Plaża znajduje się na cyplu porośniętym reliktowymi sosnami, gajami jałowcowymi i zaroślami mirtu. 

Krystalicznie czyste i przejrzyste morze jest szmaragdowo-niebieskie. Z brzegu można podziwiać wspaniały widok na góry Biokovo i charakterystyczną skałę Brela, symbol tego obszaru. Mieszkańcy Breli mówią na skałę "Kamień Breli". Porastają go sosny alepskie, które są odporne na suszę, wysokie temperatury i słone gleby. Ciekawe jest to, że sosna alepska potrafi zakorzeniać się nawet w gołym kamieniu. Nie tylko piękie pachnie, ale posiada również właściwości antystresowe i antyseptyczne.

W lipcu 2004 roku amerykańska gazeta Forbes umieściła plażę na liście 10 najpiękniejszych plaż na świecie, ty samym znalazła obok najświetniejszych plaż świata, jak Copacabana, St. Tropez, Costa del Sol. Podobnie ocenił ją portal European Best Destinations.

Wzdłuż nabrzeża znajdują się liczne kawiarnie, przekąski i namioty z fast foodami, lodami i napojami. Na plaży są liczne wodne atrakcje dla dzieci (plac zabaw z dmuchanymi zjeżdżalniami i trampolinam) oraz wypożyczalnie sprzętu sportowego.

Chorwacka wyspa Brela.
Chorwacka plaża Punta Rata.

3/7 Okolice Dubrovnika i plaża Pasjača

Plaża znajduje się kilkanaście kilometrów od Dubrownika w Chorwacji, w miejscowości Popovići Konavle (po polsku strome klify) i jest jedną z najciekawszych plaż Chorwacji. Ukryta wśród skał, kameralna, położona jest u podnóża klifów, które średnio mają150 m wysokości i rozciągają się na długości 20 km.

Dostęp do morza jest bardzo trudny. Najdogodniejszą trasą jest ta, która wiedzie po wysokich, stromych kamiennych schodach wzdłuż urwiska (różnica wysokości wynosi 250 m n.p.m.). Szlak na krótkim odcinku prowadzi przez tunel wydrążony w skale. 

Po długotrwałych deszczach, kiedy woda przenika wapienne skały, istnieje prawdopodobieństwo osunięć. Niegdyś plaża mierzyła 200 m długości i była licznie odwiedzana przez turystów. Spadające skały sprawiły, że teraz ma poniżej 50 m długości. Mimo tych wszystkich uciążliwych przeszkód, warto tu jednak przyjechać dla oszałamiających widoków!

 

Plaża Pasjača w Chorwacji.
Plaża Pasjača w chorwackim Dubrovniku.
Okolice Dubrovnika i plaża Pasjača

4/7 Wyspa Vis i plaża Stiniva

Plaża znajduje się na południowym cyplu wyspy Vis w Chorwacji w pobliżu miejscowości Marinje Zemlje. Położona jest pomiędzy skalnymi urwiskami. Wysokie klify tworzą u wejścia do zatoczki wielką bramę, strzegącą plażę od stony morza przed wzrokiem turystów. Ta mała, ale jakże urokliwa plaża zachwyca swoją romantyczną scenerią, przyciągając co rok zaciekawionych turystów.

 

Plaża Stiniva w Turcji.

Na plaży nie ma wysokiej roślinności, ale otoczona jest skałami, dlatego jej połowa pozostaje zawsze w cieniu. Nie polecałabym ścieżki wijącej się wzdłuż urwiska, która jest bardzo stroma, niebezpieczna i ryzykowna. Najlepiej dostać się do plaży od strony morza. Można podpłynąć do niej statkiem (bardzo często organizowane są wycieczki), z tym, że nie pod samą plażę. Bardzo popularna jest przejażdżka pontonem, który jest dostępny dla wszystkich turystów. Uwaga! Ponton nie ma wioseł - trzeba ciągnąć za linę, która jest przyczepiona od jednej bojki do drugiej. 

Według czytelników renomowanego portalu "European Best Destinations” została uznana za jedną z 15. najpiękniejszych europejskich plaż.

Chorwacka plaża Stiniva.
Plaża Stiniva w Chorwacji.

5/7 Wyspa Pag i plaża Beritnica

Plaża Beritnica znajduje się na wyspie Pag w Chorwacji. W płytkim morzu naprzeciwko plaży leżą trzy duże skały. Nieco powyżej plaży znajduje się słynny wspinaczkowy klif Stogaj – jeden z najbardziej spektakularnych kamiennych klifów na wybrzeżu Adriatyku (to dla tych, którzy lubią poczuć adrenalinę i są gotowi na duże wyzwania). Wybierając się na Beritnicę, koniecznie trzeba zabrać odpowiednie obuwie nadające się do chodzenia po dużych kamieniach. Prawie cała plaża skąpana jest w słońcu, ale brakuje na niej jakiejkolwiek kawiarni.

Wyspa Pag w Chorwacji.
Plaża Beritnica w Chorwacji.

6/7 Wyspa Brač i plaża Zlatni Rat

Wyspa Brač znajduje się w środkowej Dalmacji. Jej znakiem rozpoznawczym jest Zlatni Rat (Żłoty Róg) w miejscowości Bol, plaża która jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w Chorwacji. Jak sama nazwa wskazuje ma kształt rogu. Najlepiej widać ją z Vidovej Góry, najwyższego punktu wszystkich wysp adriatyckich. Plaża położona jest prostopadle do morza, w związku z czym ma dwa brzegi (dłuższy ma 420 m, krótszy 360 m). Często bywa, że kiedy po jednej stronie plaży wieje silny, chłodny wiatr, który powoduje wysokie fale, po drugiej stronie woda jest spokojna. Każdego roku jej cypel zmienia też kształt w zależności od kierunku wiatru. Taki kształt plaży powstał ze zderzenia dwóch prądów morskich (na marginesie podobne zjawisko występuje na greckiej wyspie Rodos w miejscowości Prasonisi).

Wyspa Brač w Chorwacji.
Plaża Zlatni Rat w Chorwacji.

7/7 Wyspa Cres i plaża Sveti Ivan

Z góry wygląda jakby był na niej biały piasek, w rzeczywistości to delikatny żwirek. Większość osób dociera do niej drogą morską. Dla śmiałków jest wąska ścieżka stromymi szlakami (ma wysokość prawie 400 m). Plaża Sweti Ivan (Św. Ivana) leży w malowniczej zatoce wyspy Cres u podnóża wysokich klifów, porośniętych bujną, karłowatą roślinnością. Morze w większości jest spokojne bez wysokich fal. Plaża ma łagodne zejście.

 

 

Wyspa Cres w Chorwacji.
Plaża Sveti Ivan w Chorwacji.

Plaża znajduje się niedaleko miejscowości Lubenice, na szczycie stromej skały w zachodniej części Cres, 378 m nad poziomem morza - misteczko liczy 4000 lat. Wspaniała architektura miasteczka, mnóstwo kapliczek, wyjątkowa pozycja z widokiem na morze czyni go wyjątkowym. 

Zostań z nami

Bądź na bieżąco