Podczas planowania wyjazdu za granicą, wiele kwestii zaprząta głowę podróżnika. Ważne jest odpowiednie zakwaterowanie, zgromadzenie środków finansowych czy organizacja transportu. Jednak warto także zadbać o ubezpieczenie turystyczne, które pokryje nie tylko koszty leczenia, ale również ewentualną akcję ratowniczą. Dowiedz się, czy EKUZ zawiera te elementy.

EKUZ – czym jest?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która działa na terenie państwa UE oraz tych, które należą do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie podstawowej opieki medycznej. Natomiast warto wiedzieć, że w przypadku niektórych państw, będzie konieczne dopłacenie do usług lekarskich. Dla przykładu w Niemczech za każdy dzień pobytu w szpitalu zostaniesz obciążony kosztem w wysokości 10 euro. We Francji pacjent będzie zobowiązany do zapłaty 30% za wizytę u lekarza. Zatem warto pamiętać, że korzystanie z opieki medycznej na podstawie karty EKUZ nie zawsze jest bezpłatne. Do tego w większości tych państw takie ubezpieczenie nie pokryje kosztów ratownictwa czy transportu chorego do ojczyzny.

Jakie ubezpieczenie pokryje koszty ratownictwa?

Bez względu na to, czy Twój wyjazd jest związany z wakacjami, czy planujesz podjąć się krótkoterminowego zatrudnienia za granicą, zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie. Choć możesz cieszyć się świetnym zdrowiem, to nigdy nie da się wykluczyć ryzyka uczestnictwa w wypadku czy złamania kończyny. W takich sytuacjach należy wybrać ubezpieczenie KR, czyli takie, które pokrywa koszty ratownictwa za granicą. Dzięki temu, w razie potrzeby nie musisz się obawiać, że zostaniesz obciążony dużymi wydatkami za akcję ratowniczą.

W jakich państwach przyda się ubezpieczenie KR?

Wiele osób wychodzi z założenia, że na terenie całej Unii Europejskiej pewnie są takie same zasady udzielania usług medycznych. Natomiast warto wiedzieć, że wybierając się do wielu europejskich państw Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie pokryje kosztów ratownictwa. Taka sytuacja będzie miejsca podczas pobytu w takich krajach, jak:

  • Austria,
  • Bułgaria – chyba, że transport karetką jest niezbędny do uratowania życia pacjenta, natomiast każda sytuacja wymagająca ratownictwa górskiego jest dodatkowo płatna,
  • Czechy,
  • Grecja,
  • Słowacja.

To tylko kilka przykładów państw, gdzie za akcję ratowniczą zostaniesz obciążony dodatkowym kosztem. Dlatego warto przed wyjazdem wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które w razie nagłego wypadku zabezpieczy Cię przed dużymi wydatkami.

Co pokrywa ubezpieczenie KR?

Wykupienie ubezpieczenia kosztów ratownictwa to ochrona przed wydatkami związanymi z:

  • transportem medycznym lub sanitarnym,
  • poszukiwaniami przeprowadzanymi w górach lub na wodzie, również przy pomocy helikopterów, łódek czy skuterów śnieżnych,
  • udzieleniem pomocy medycznej podczas akcji ratowniczej.

Przed wyborem takiej polisy sprawdź, jakie mogą być koszty przeprowadzenia akcji ratowniczej w państwie, do którego się wybierasz. Suma gwarantowana ubezpieczenia, powinna mieć taką wartość, która w pełni pokryje wydatki związane z akcją.

Materiał partnera