Postanowiłeś poszerzyć swoje degustatorskie horyzonty, delektując się wyborną whiskey, której każda kropelka będzie utrzymywać Cię w przekonaniu, że obcujesz z alkoholem doskonałym pod każdym względem? Wspaniale! Jaka jest jednak najlepsza whiskey? Na które propozycje warto zwrócić szczególną uwagę? Ułatwiamy koneserom podjęcie decyzji!

Najlepsza whiskey z Irlandii – czyli która?

Na początek pewne wyjaśnienie. Pisownia „whiskey” informuje nas, że mowa o alkoholach z Irlandii lub USA. Jeśli zatem interesują nas napitki z innych części świata, naszą uwagę powinien przykuć raczej ranking najlepszych „whisky” (chociaż o pewnych wyśmienitych whisky piszemy nieco niżej). Teraz jednak skupmy się na najlepszych whisky irlandzkich (a zatem „whiskey”!).

Przygotowany przez nas ranking będzie oczywiście subiektywny, ale taka już cecha tego rodzaju zestawień. Pozwolimy sobie również zastrzec, że kolejność propozycji jest przypadkowa. Jaka irlandzka whiskey powinna przede wszystkim zostać włączona do grona najlepszych? Z pewnością rewelację ostatnich lat, czyli pierwszą irlandzką whiskey organiczną, Waterford Organic Gaia, propozycję Marka Reyniera, założyciela destylarni Waterford Distillery. Specjał ten, być może najlepsza irlandzka whisky do 500 zł, stanowi hołd dla bogatej lokalnej kultury wytwarzania trunków o bursztynowej barwie, a przy tym czaruje wyrazistym smakiem i aromatem, które docenią nawet najbardziej wymagający odbiorcy.

Poszukując najlepszej whiskey z Zielonej Wyspy, zwłaszcza w stylu mieszanym, koniecznie trzeba pamiętać też o propozycjach marki Teeling, blendach produkowanych zgodnie z sięgającą XVIII wieku tradycją. Jeśli natomiast tym, czego poszukujemy, jest najlepsza whisky single malt z Irlandii (whiskey), może zainteresować nas kultowa Tullamore Dew, np. prestiżowa edycja 14-letnia, dojrzewająca w czterech rodzajach beczek po wzmacnianym winie, co stanowi sekret jej głębokiego charakteru.

Najlepsza amerykańska whiskey

Amerykańska whisky to zarówno świetna żytnia czy pszeniczna, jak i oryginalna Tennessee Whisky czy kukurydziany bourbon. Jak spośród tak wielu świetnych propozycji wybrać te najlepsze? Z pewnością nie będzie to łatwe! My jednak podzielimy się naszymi typami. Oczywiście w żadnym rankingu najlepszych whisky nie powinno zabraknąć propozycji kultowej już marki Jack Daniel’s. Jednym z jej najciekawszych wypustów jest Jack Daniel’s Sinatra Select Whiskey, czyli whiskey pochodząca ze starannie wyselekcjonowanych przez Master Blendera beczek. Stanowi to gwarancję, że do butelek przeznaczonych na sprzedaż trafiają absolutnie najlepsze partie alkoholu, które rozpieszczą zmysły każdego degustatora.

Inny napitek, który z czystym sumieniem możemy włączyć do rankingu najlepszych whiskey amerykańskich, to High West Rendezvous, niezwykle udany kupaż 6- i 16-letniej whiskey żytniej, o bazującym na kontrastach słodko-pikantnym charakterze i niezwykle trwałym finiszu. Prawdziwą perełką na rynku amerykańskim jest także proponowana przez Boba Dylana Heaven's Door Straight Rye Whiskey, nagrodzona złotem na World Spirits Competition, co stanowi chyba już wystarczający powód, by po nią sięgnąć.

A jeśli chodzi o kultowy bourbon, czyli kwintesencję amerykańskiej kultury? Naszym zdaniem jedną z najlepszych whiskey amerykańskich tego typu jest Bourbon Ezra Brooks 99, alkohol niezwykle gładki, czarujący nutami deserowymi występującymi w towarzystwie zadziornych przypraw, zamknięty w stylowej butelce. Dla miłośników bourbona – propozycja wymarzona! Gdy natomiast intryguje nas najlepsza whisky do 100 zł ze Stanów i jesteśmy otwarci na nowości, koniecznie powinniśmy przekonać się, czym może zaskoczyć nas świetny likier na bazie bourbona i miodu, Wild Turkey American Honey!

Jak widać, świat dobrych whiskey jest bardzo rozległy i warto odkrywać go na własną rękę. Jeśli jednak zachodzisz w głowę, która whiskey najlepsza będzie dla Ciebie i zamieni najbliższą degustację w prawdziwe święto – wypróbuj którąś z naszych propozycji. A najlepiej je wszystkie i porównaj z doskonałymi whisky z innych stron świata!

Materiał Partnera
Fot. kondor83