Aranżacja wnętrza powinna tworzyć spójną całość, która definiuje charakter pomieszczenia przy jednoczesnym zachowaniu jego indywidualnego stylu. Składa się na nią wiele detali, które często odgrywają główną rolę. Na pierwszy rzut oka mogą one nie zostać zauważone, jednak przy nieodpowiednim dobraniu wprowadzą do pomieszczenia chaos. Zalicza się do nich między innymi listwy przypodłogowe, które stanowią wykończeniową wisienkę na torcie i maskują niedoskonałości. Czym się kierować przy ich wyborze? Podpowiadamy. 

Listwy przypodłogowe i ich funkcje we wnętrzu

Wybór listew przypodłogowych jest często bagatelizowany, a to olbrzymi błąd. Te z pozoru mało istotne elementy wykończeniowe mają wiele zadań do wykonania, które wpływają na ostateczny efekt aranżacyjny. Ich podstawową funkcją jest zasłonięcie wszelkich nierówności powstałych między ścianą, a podłogą. Nie może być to jednak duet przypadkowy. Aby połączyć te dwie powierzchnie musi być dobrany m.in. w taki sposób, aby korespondował ze stylistyką wnętrza. 

Nie jest to jednak jedyna funkcja cokołów, bo tak też nazywane są listwy przypodłogowe. Ich zadaniem jest również ukrycie wszelkich niedoskonałości we wnętrzu, które mogą mieć istotny wpływ na jego estetykę. Mowa między innymi i kablach oraz przewodach, a także szczelinach dylatacyjnych znajdujących się przy krawędziach posadzki. 

Dobrej jakości listwy są odporne na uszkodzenia mechaniczne, stąd też z powodzeniem mogą stanowić ochronę ściany przed nimi. O te przecież w mieszkaniu czy też domu nie jest trudno. Podłogę należy odkurzać, myć, a to krótka droga do ewentualnego uszkodzenia ściany. Warto także docenić ich rolę w zapobieganiu gromadzenia się brudu i kurzu. 

Aby listwy mogły spełniać swoją rolę należy dokładnie przemyśleć ich wybór i zwrócić uwagę na szereg czynników, które będą definiowały zarówno ich funkcje estetyczne, jak i praktyczne.

Dopasowanie listew przypodłogowych do podłogi i koloru ścian

Odpowiedź na pytanie pt. w jaki sposób dopasować listwy przypodłogowe do podłogi oraz koloru ścian brzmi: to zależy. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę to czy chcemy stworzyć efekt spójnej aranżacji, która nie wychodzi poza estetyczne ramy czy też postawić na wyrazistą, charakterną dekorację. Nie bez znaczenia pozostaje także metraż wnętrza do którego dobieramy cokoły.

Zdecydowanie większą swobodę aranżacyjną mamy w przypadku pomieszczeń o dużym metrażu. Tutaj swoje zastosowanie znajdzie zarówno listwa harmonijnie korespondująca z kolorem ścian, jak również utrzymana w kolorze kontrastującym. 

Decydując się na drugi wariant warto jednak mieć na uwadze to, że ciemny kolor optycznie zmniejszy wnętrze. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie podjąć decyzji od razu, warto postawić na listwę, która dopasuje się zarówno do białych ścian, jak i będzie można z powodzeniem zmienić jej kolor za pomocą farby. Przykładem może być oferowany przez firmę 4wall model QL019. Idealnie wpisze się w potrzeby wnętrz utrzymanych w białej kolorystyce. Dzięki temu, że pokryto ją farbą podkładową ułatwiającą wchłanianie kolejnych warstw farby, to z powodzeniem można również zmienić jej kolor na interesującą nas barwę. 

W przypadku małego metrażu raczej nie warto jest eksperymentować z kolorystyką. W takim idealnie sprawdzą się białe ściany, które stworzą zgrany duet w utrzymaną w tej samej tonacji listwą przypodłogową. Nie dość, że wnętrze będzie prezentowało się bardzo estetycznie, to optycznie je wydłużymy, a więc dodamy mu trochę metrażu. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że klasyka we wnętrzu zawsze się obroni i nigdy nie wyjdzie z mody. Decydując się więc na wprowadzenie do niej bieli możemy mieć pewność, że osiągniemy nie tylko uniwersalny efekt, ale także cały czas osadzony w trendach. Białe cokoły świetnie podkreślą także kolorystykę mebli oraz dodatków stanowiąc dla nich bardzo plastyczne tło. 

Podobnymi kryteriami powinniśmy się kierować dopasowując listwy do podłogi. Tutaj jednak warto wziąć pod uwagę także jej wzornictwo. Klasyczny parkiet czy też panel można zestawić z nieco bardziej nonszalanckim wzornictwem, którym wyróżnia się model QS011, niemniej jednak dobrze odnajdą się one z równie minimalistycznymi listwami. Jeśli jednak podłoga ułożona jest na przykład w modną ostatnimi czasy jodełkę lub pokryta jest drewnem z widocznym, dużym usłojeniem, wówczas warto rozważyć zestawienie ich z klasycznymi modelami listew, które nie będą zakłócać aranżacji, ale jednocześnie dopełnią jej całość. 

Listwy przypodłogowe i ich korespondencja ze stylem wnętrza

Oprócz funkcjonalności we wnętrzu cokoły powinny także stanowić element dekoracyjny obok którego nikt nie przejdzie obojętnie. Aby tak się stało, warto postawić na modele, które wpiszą się w stylistykę danego pomieszczenia, ale jednocześnie pokażą, że za pomocą detali można stworzyć dekorację nadającą mu charakteru.

Do nowoczesnego wnętrza w którym mocno stawia się na dość minimalistyczne podejście do tematu aranżacji, a także oszczędnie w formie można wprowadzić listwę utrzymaną w podobnym, klasycznym tonie. Podobnie jest w przypadku przestrzeni w których dominuje industrialna stylistyka. Niemniej jednak warto je przełamać decydując się na niebanalne kształty cokołów, które będą stanowiły dość mocny kontrast z wystrojem  przy jednoczesnym podkreśleniu odważnego podejścia do designu. Wśród modeli, które wprowadzą do wnętrza nieszablonowość znalazł się QL014 o charakterystycznym ,,łamanym kształcie". Tworzy on także idealną przestrzeń do wprowadzenia oświetlenia LED, które doda dekoracyjnego smaczku. 

Wnętrza urządzone na styl amerykańskich dworków czy też sielskiego, romantycznego rustykalnego spokoju, w którym znajdzie się także miejsce dla sztukaterii pięknie ozdobi natomiast listwa MD095. Bardzo dobrze sprawdzi się także w eleganckich wnętrzach glamour, pełnych blasku, różu i srebra. 

Od wielu sezonów wśród najgorętszych trendów wnętrzarskich dominuje styl skandynawski i niewiele wskazuje na to, aby miało się to zmienić. To ukłon w kierunku natury, oszczędności w formie i dość prostego podejścia do tematu dekoracji. Królują w nim kolory ziemi, które przeplatają się z bielą tworząc przytulny klimat. W takich wnętrzach odnajdzie się bardzo dobrze model MD013 charakteryzujący się osadzoną w trendach klasyczną, prostą linią, idealną do minimalistycznych przestrzeni. Oprócz tego, że będzie tworzył z nimi zgrany duet, nada im elegancji. W końcu klasyka zawsze się obroni. 

Wysokie czy niskie?

To, na jaką wysokość listwy się zdecydujemy zależy od metrażu i wysokości wnętrza w którym mają się one znaleźć. To bardzo ważny aspekt, jaki należy wziąć pod uwagę z racji tego, że mówimy tu o podkreśleniu proporcji pomieszczenia. Nieumiejętne zestawienie w skuteczny sposób może je zaburzyć. 

Wysokość cokołów utrzymuje się w standardowo w przedziale od 4 do około 10 cm. W ofercie 4wall znajdziemy jednak modele prawie 20 cm, a wśród nich MD020 stanowiący bardzo dobre rozwiązanie dla pomieszczeń wyższych niż 250 cm. 

Do małych wnętrz dedykowane są listwy w przedziale 4-6 cm, które nie zmniejszają optycznie przestrzeni, a jedynie podkreślają jej charakter. 4wall proponuje również zdecydowanie mniejsze modele do których należą m.in. MD235 oraz QL021. Ich minimalistyczny, aczkolwiek charakterystyczny design idący w parze z funkcjonalnością idealnie wpiszą się w przestrzeń o oszczędnym metrażu. Do wnętrz o standardowej wysokości ścian można z powodzeniem wprowadzić natomiast listwy utrzymane w przedziale od 6 do 8 cm. 

Skuteczny sposób na maskowanie niedoskonałości

Oprócz wspomnianych walorów estetycznych funkcją cokołów jest maskowanie  przypodłogowych niedoskonałości wnętrza, których pokazywanie może wpłynąć na jakość jego odbioru. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia funkcjonalności, w końcu niezabezpieczone kable mogą stwarzać bezpośrednie zagrożenie. Istotne jest także to, że listwy są pomocne w utrzymaniu czystości w pomieszczeniu. Nie dopuszczają do gromadzenia się kurzu i brudu. Są także sprzymierzeńcem posiadaczy zwierząt, w tym kotów i psów, których sierść jak wiadomo często jest zbierana z podłogi garściami. Dzięki cokołowi nie dostanie się ona w zakamarki. 

Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, iż listwy w skuteczny sposób mogą zakryć stare listwy i cokoły, które lata świetności mają już za sobą. To oszczędność czasu i pieniędzy przeznaczonych na ich demontaż. Wśród dedykowanych temu modeli znalazł się między innymi MD005 z zaokrąglonymi krawędziami, który wpisuje się w stylistykę większości pomieszczeń. Z tym zadaniem specjalnym bardzo dobrze poradzi sobie również elegancki i jednocześnie nowoczesny model MD006. Podobnie jak poprzednik, jest wykonany z niezwykle trwałego materiału PolyForce, co przekłada się na jego trwałość i odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. 

Aranżacja wnętrza, to cała układanka detali, które tworzą spójną całość. Jej istotnym elementem są listwy przypodłogowe, więc warto poświęcić im wiele uwagi. W zamian za to otrzymamy wykończenie wnętrza, które postawi w nim przysłowiową, dekoracyjną kropkę nad i.

Materiał partnera: 4wall.pl
Zdjęcie: Pexels