werandcountry.pl weranda.pl
  • Na zakupach
  • Sprawdzone miejsca

Forum Designu w Krakowie: tu kupicie prawdziwe cudeńka

autor: Magda Wójcik

Nieczynny od lat hotel Cracovia powoli budzi się do nowego życia. Jego właścicielem zostało Muzeum Narodowe, a w modernistycznych wnętrzach organizowane są wystawy. Sporą część parteru zajął showroom Forum Designu, w którym można poczuć się niemal jak w muzeum wzornictwa. Z tą różnicą, że każdy z eksponatów można kupić.

Marka Forum Designu powstała cztery lata temu. W przestrzeniach opuszczonego Hotelu Forum w Krakowie, w którym funkcjonował najmodniejszy wtedy krakowski klub Forum Przestrzenie, Dina de Białynia Woycikiewicz otworzyła Forum Mody. – Chciałam stworzyć miejsce, w którym młodzi polscy projektanci mody mogliby sprzedawać swoje ubrania – mówi Dina. Wkrótce okazało się, że podobnego modelu poszukują ludzie, którzy stawiają pierwsze kroki w wzornictwie, produkują meble, czy elementy wyposażenia wnętrz. – Takich osób nie stać, żeby otworzyć własne miejsce, tym bardziej, że często mają jedynie kilka projektów – tłumaczy Dina. Obok Forum Mody otworzyła więc Forum Designu.

atrakcje w krakowie forum design ogolne
atrakcje w krakowie forum design produkty

W hotelu Forum Dina dysponowała 380 m kw. Przestrzeń bardzo szybko się wypełniła. Przeprowadziła więc sklepy na ul. Dolnych Młynów, do dawnego magazynu Zakładów Tytoniowych, gdzie właśnie powstało sporo klubów, restauracji i pracowni artystów. – Do nowego miejsca zaczęłam sprowadzać zagraniczne marki. Kilka miesięcy później dowiedziałam się, że Muzeum Narodowe kupiło Hotel Cracovia i ma utworzyć w nim muzeum dizajnu. Przeniosłam więc sklep tutaj, co okazało się świetnym krokiem, bo mamy dużo większą – ponad 750 m kw. – przeszkloną przestrzeń w ciekawym architektonicznie budynku – opowiada Dina.

W każdej z lokalizacji częstymi gośćmi byli architekci wnętrz, którzy chcieli pokazać swoim klientom różne ciekawe rozwiązania. – Bardzo szybko ich wizyty zaowocowały stałymi współpracami i obecnie można do nas przyjść na odbywające się dwa razy w miesiącu darmowe konsultacje z architektami wnętrz – mówi Dina. – Oczywiście pracują oni na naszych markach, ale warto z nimi usiąść, bo to co pokazujemy w sklepie to może 10 proc. tego, co można kupić u 189 współpracujących z nami projektantów.

atrakcje kraków forum designu prezenty
atrakcje kraków forum designu malarstwo
fot. materiały prasowe

W Forum Designu można zarówno urządzić mieszkanie od podstaw, jak i kupić nietuzinkowe dodatki czy prezenty. Od świec i świeczników, przez koce, poduszki, porcelanę, po lampy, dywany i meble. Od niedawna na sporym zadaszonym tarasie hotelu Cracovia działa też kawiarnia z widokiem na Błonia i stadion Cracovii. Można tu spokojnie usiąść, napić się kawy i bez pośpiechu zdecydować o zakupie nowych przedmiotów do domu. Bądź po prostu przyjść i cieszyć się słońcem.


W listopadzie tego roku w Forum Designu otwarta zostanie Strefa Debiutów. – Chcemy połączyć początkujących projektantów z dużymi markami, ułatwić im wdrożenie do produkcji projektów – tłumaczy Dina. Raz w miesiącu zaprezentowanych zostanie dziesięć projektów. – Ale nie tylko na papierze, a w formie prototypów, których wyprodukowanie sfinansujemy – zaznacza Dina. W planach jest też otwarcie coworkingowego warsztatu, w którym będzie można przygotowywać swoje projekty.

Pomysłem Diny zainteresowali się też warszawiacy. Już niebawem podobny sklep powstanie na stołecznej Pradze.

Zobacz także: Dolne Młyny: Berlin w centrum Krakowa

Kontakt

Forum Designu w Krakowie
ul. Focha 1
forumdesignu.pl
Godz. otwarcia:
Poniedziałek - niedziela: od 11.00 do 19.00

Zostań z nami

Bądź na bieżąco