werandcountry.pl weranda.pl
reklama
  • Dzieje się

Łódź: Wystawa Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja

autor: Amelia Safader

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi do 26 sierpnia możecie zobaczyć naprawdę wyjątkową wystawę. Obejmuje ona projekty heute couture w wykonaniu Christiana Diora oraz innych powojennych mistrzów. Wystawa składa się z dwóch części – pierwsza poświęcona wyłącznie projektantowi, który w 1947 roku zrewolucjonizował kobiecą modę kolekcją New Look, Christianowi Diorowi. Na drugiej zobaczycie najważniejsze projekty twórców, bez których świat mody nie byłby tak barwny – Elsa Schiaparelli, Hubert de Givenchy, Pierre Cardin, Paco Rabanne, Jeanne Lanvin, Yves Saint Laurent i wielu innych.

Gdyby nie on moda nie wyglądałaby tak samo. Christian Dior zrewolucjonizował damską modę tworząc nowe proporcje sylwetki. Przełomową kolekcję New Look zaprezentował 12 lutego 1947 roku o godzinie 10:30 w Paryżu. Kolekcja szybko stała się symbolem elegancji i luksusu. Podkreślona talia i niezwykle kobiece fasony szybko uczyniły go projektantem gwiazd filmowych i arystokracji. To właśnie wtedy nastała nowa era w historii ubioru, a wszystko za sprawą pierwszej kolekcji, która zmieniła jego życie oraz całego świata.

zdjęcie Adam Leja
Dyrektor CMWL Aneta Dalbiak i właściciel kolekcji Adam Leja, fot. M. Płoszczyca
M.Płoszczyca
M.Płoszczyca
M.Płoszczyca

Dior ubierał między innymi Brigitte Bardot, Marlene Ditrich i żonę prezydenta Argentyny Evę Peron. Dom mody zachwycał doborem tkanin i wzorów, kobiety nosząc jego projekty czuły się wyjątkowe. Tak też jest dzisiaj. W zeszłym roku marka obchodziła 70 rocznicę powstania.

Muzeum Włókiennictwa w Łodzi postanowiło przypomnieć dokonania mistrza za sprawą wystawy stworzonej dzięki uprzejmości Adama Leja, historyka sztuki, kolekcjonera i właściciela ponad pięciu tysięcy obiektów związanych z historią mody, największej w Polsce i jednej z najbardziej znaczących w Europie.

Ubiór jest nośnikiem informacji, zapisały się w nim zmiany społeczne i kulturowe. Dzięki niemu będziecie mogli zobaczyć jak wyglądało życie kiedyś i co sprawiło, że właśnie te projekty przeszły do historii. Przeniesiecie się też do wyjątkowego świata mody, który zaskakuje, bawi i sprawia, że życie nabiera koloru. Podczas wystawy będziecie mogli zobaczyć projekty wielu innych mistrzów mody zgromadzonych w jednym miejscu, w Łodzi. Kuratorką wystawy jest Marta Kowalewska.

reklama

Lokalizacja

reklama
reklama

Zostań z nami

Bądź na bieżąco