werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się
  • Muzea

Wielkie otwarcie Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi

autor: Weranda Weekend

Od węgla, do atomu i z Ziemi do gwiazd – w taką podróż zabierze Was Centrum Nauki i Techniki EC1, które właśnie startuje przy ul. Targowej w Łodzi.

Zasady przyrody, prawa nauki, związane z nimi wynalazki — wszystko to pozwoliło zbudować cywilizację,
w której żyjemy. W Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi można poznać rzeczywistość dotykiem, zabawą, doświadczeniami i eksperymentami.

Do największych atrakcji należą historyczne elementy ścieżki o Przetwarzaniu energii. Od hałdy węgla do zarządzania dostawami energii — ta podróż opisuje krok po kroku fazy działania elektrowni konwencjonalnej. Zaczyna się na placu węglowym, gdzie przechowywano miesięczną rezerwę głównego źródła energii, skąd konwojerem transportujemy czarne złoto do kotłów. Jako odwiedzający poznacie obieg technologiczny pary wodnej i przetwarzanie jej w prąd. Następnie w Rozdzielni zarządzacie jego dystrybucją podczas gry kooperacyjnej.

Kolejna ścieżka edukacyjna przedstawia Mikroświat – Makroświat. Znajdują się tu eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata oraz o tym, jak możemy je badać. Korzystając z ogromnego ekranu o ponad 4-metrowej przekątnej zanurzycie się w głębinach kosmosu i z bliska zobaczycie galaktyki znajdujące się nawet miliony lat świetlnych od nas. Możecie wcielić się w rolę prawdziwych astronomów i na dwa sposoby – metodą paralaksy i metodą świecy standardowej, zbadać odległość dzielącą nas od odległych gwiazd.

A dzięki ulokowanej w historycznej Chłodni Kominowej kosmicznej ekspozycji polecicie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Można tu doświadczyć lotu w kosmos w symulatorze opartym na technologii rzeczywistości wirtualnej (VR), zobaczyć jak wyglądają poszczególne moduły ISS (International Space Station), zapoznać się z eksperymentami wykonywanymi na orbicie, czy doświadczyć na własnej skórze jak działają niektóre komponenty Stacji.

 

Kontakt

Centrum Nauki i Techniki EC1
Łódź
ul. Targowa 1/3
ec1lodz.pl
Godz. otwarcia:
Wt. – pt.: 9:00 – 19:00
Sob. i niedz.: 10:00 – 20:00
Bilety: bilety.ec1lodz.pl

Zostań z nami

Bądź na bieżąco