- Dzieje się
Wielkanoc 2025 na Mazowszu. Oto najlepsze jarmarki świąteczne w okolicy
Wielkanoc to nie tylko czas spotkań przy stole. To także doskonała okazja, by wybrać się na krótką wycieczkę po regionie, poszukać wiosny i zobaczyć, jak świąteczne tradycje żyją w mazowieckich miastach i miasteczkach. W tym roku w wielu miejscowościach odbywają się jarmarki, kiermasze, wystawy i pokazy dawnych zwyczajów.
Jarmarki wielkanocne to nie tylko barwne wydarzenia. To także świetny pretekst, by odkrywać okolice i zobaczyć coś więcej niż wielkanocne koszyczki i palmy. Oto przewodnik po najciekawszych wielkanocnych wydarzeniach na Mazowszu i miejscach, które warto odwiedzić przy okazji.
Jarmark Wielkanocny w Płocku (4–21 kwietnia)
Płocki Jarmark Wielkanocny rozciąga się w sercu starówki i trwa aż ponad dwa tygodnie. Na straganach można znaleźć wszystko, co kojarzy się z Wielkanocą: ręcznie robione pisanki, ozdobne palmy, ceramiczne zające, regionalne wędliny, chleby i mazurki. Dodatkowo organizowane są warsztaty dla dzieci, pokazy rękodzieła oraz występy lokalnych artystów. To jarmark z klimatem – rodzinny, otwarty, tętniący życiem.
Warto wykorzystać wizytę na jarmarku do zwiedzenia Płocka. Na szczególną uwagę zasługuje Wzgórze Tumskie z bazyliką katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie pochowani są władcy Polski Władysław Herman i Bolesław Krzywousty. Na spacer można pójść także na molo i bulwary nad Wisłą, a także odwiedzić Muzeum Mazowieckie z bogatą kolekcją secesji i sztuki użytkowej.

Na Mazowszu wielkanocne tradycje ludowe są ciągle żywe. W Łysych od pokoleń organizowany jest konkurs na najwyższą palmę, w którym biorą udział całe rodziny i wsie. Fot. Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystuczna
Kiermasz Wielkanocny w Błoniu (12–13 kwietnia)
Co roku w Błoniu odbywa się kameralny, ale bardzo dobrze zorganizowany kiermasz wielkanocny. Na mieszkańców i odwiedzających czekają stoiska z rękodziełem, domowymi wypiekami i świątecznymi ozdobami. Można tu zaopatrzyć się w palmy, baranki cukrowe, stroiki na stół i tradycyjne produkty spożywcze od lokalnych wytwórców.
W okolicy warto odwiedzić Pałac w Passie. To piękny, neoklasycystyczny dwór z XIX wieku otoczony parkiem, do którego prowadzi malownicza aleja lipowa. Dla miłośników przyrody ciekawą propozycją może być również krótki wypad do pobliskiego Kampinoskiego Parku Narodowego. Zaledwie kilkanaście kilometrów dzieli Błonie od jego południowej granicy.
Jarmark Wielkanocny w Otwocku (12–13 kwietnia)
Otwock zaprasza na jarmark, który odbywa się w centralnym punkcie miasta i łączy elementy tradycji z nowoczesnością. Oprócz klasycznego kiermaszu z regionalnymi przysmakami i ozdobami, odbywają się tu warsztaty rodzinne, pokazy artystyczne oraz animacje dla dzieci. Można również kupić produkty ekologiczne i rękodzielnicze wyroby z regionu.
Warto połączyć udział w wydarzeniu z krótką wycieczką śladem świdermajerów, charakterystycznych drewnianych willi letniskowych z XIX wieku. Spacer wzdłuż rzeki Świder i leśne ścieżki w okolicznych rezerwatach przyrody (np. Rezerwacie Świder) sprawią, że wiosenny dzień spędzony w Otwocku będzie nie tylko świąteczny, ale i wypoczynkowy.
Niedziela Palmowa w Łysych (13 kwietnia)
Niedziela Palmowa w Łysych to jedno z najbarwniejszych wydarzeń wielkanocnych na całym Mazowszu. Kurpiowskie palmy osiągają nawet kilka metrów wysokości i są bogato zdobione kolorową bibułą, wstążkami oraz gałązkami. Procesji towarzyszy tradycyjna msza w oprawie regionalnej, pokazy rzemiosła i występy zespołów ludowych. To wydarzenie ma charakter konkursowy i rywalizują całe rodziny i wsie.
Po uroczystościach warto pojechać do Kadzidła i odwiedzić Zagrodę Kurpiowską. To skansen, w którym można zobaczyć, jak wyglądało życie na Kurpiach przed stu laty. Kurpiowszczyzna to także świetne miejsce na piesze i rowerowe wędrówki po Puszczy Zielonej.


Wernisaż wystawy „Pisanki Wandy Gotkiewicz” w Radomiu (13 kwietnia)
Muzeum Wsi Radomskiej przygotowało na Wielkanoc wernisaż prac Wandy Gotkiewicz, artystki specjalizującej się w tradycyjnych technikach zdobienia jaj. Na wystawie można zobaczyć pisanki wykonane metodami batiku, rytowniczą i aplikacyjną. Oprócz ekspozycji zaplanowano także pokazy zdobienia jaj i spotkania z twórcami ludowymi.
Zwiedzanie można połączyć z odwiedzeniem samego skansenu. To jeden z największych tego typu obiektów w Polsce, z ponad 80 zabytkowymi budynkami z różnych części regionu radomskiego. Po wizycie w muzeum warto wybrać się również do centrum Radomia na spacer po deptaku, wizytę w Resursie Obywatelskiej lub w Elektrowni (galerii sztuki współczesnej).
Szydłowiecki Kiermasz Wielkanocny (13 kwietnia)
W okolicach Wielkanocy Szydłowiec zaprasza tradycyjnie na kiermasz odbywający się na rynku, przy pięknym, gotycko-renesansowym ratuszu. Na stoiskach można znaleźć pisanki, stroiki, ceramikę, wypieki i tradycyjne wędliny. Częścią wydarzenia są także występy zespołów ludowych i pokazy rzemiosła i rękodzieła ludowego.
Przy okazji warto zwiedzić zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. To wyjątkowa placówka, w której można zobaczyć setki skrzypiec, dud, bębnów i piszczałek z różnych epok. Spacer po miasteczku to także okazja, by podziwiać lokalne rzeźby i detale architektoniczne wykonane z piaskowca szydłowieckiego.


Kiermasz Wielkanocny w Skansenie w Wiączeminie Polskim (13 kwietnia)
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim to miejsce wyjątkowe. Jest oddalone od głównych dróg, pełne spokoju i uroku dawnej wsi. Kiermasz wielkanocny odbywa się tu po raz piąty i łączy w sobie świąteczny handel z pokazami dawnych zwyczajów. W skansenie można zobaczyć zabytkowe chałupy olenderskie, szkołę, wiatrak, a także wziąć udział w warsztatach.
Wiączemin to też doskonałe miejsce na spacer wałem wiślanym – z jednej strony widok na Wisłę, z drugiej tradycyjne zabudowania wiejskie. Blisko stąd do Gostynina i Wymyśla Polskiego, miejsc związanych z historią mennonitów i kolonizacji niderlandzkiej nad Wisłą.
Niedziela Palmowa i gry wielkanocne w Sierpcu (13 i 21 kwietnia)
Sierpecki skansen co roku organizuje Niedzielę Palmową z procesją, kiermaszem, pokazami wypieku chleba i dawnych świątecznych zwyczajów. W drugi dzień świąt ( w tym roku 21 kwietnia) odbywają się tu gry i zabawy wielkanocne: szukanie jajek, toczenie pisanek, konkursy i warsztaty dla dzieci.
Warto także przy okazji odwiedzić samo miasto. Sierpc to niewielkie, ale urokliwe miejsce z malowniczym rynkiem i barokowym klasztorem benedyktynek. Na obrzeżach znajduje się zalew, idealny na krótki spacer lub piknik, jeśli dopisze pogoda.