- Dzieje się
- Architektura
W Abu Zabi otwarto Luwr!
Luwr na wyspie Saadiyat w Abu Zabi to ogromny kompleks muzealny o powierzchni 6,4 tys. metrów kwadratowych. Prezentuje ponad 600 dzieł sztuki, z których połowa została wypożyczona z 13 najważniejszych francuskich muzeów.
Mówi o nim cały świat, bo to pierwszy taki przypadek w historii. Zjednoczone Emiraty Arabskie zapłaciły bajeczne kwoty 525 milionów dolarów za prawo do posługiwania się nazwą słynnego paryskiego muzeum przez kolejnych 30 lat i 6 miesięcy oraz 750 milionów dolarów za możliwość wypożyczania dzieł sztuki i doradztwo ekspertów z Luwru oraz kilkunastu francuskich instytucji partnerskich m.in. Centre Pompidou, Muzeum Orsay, Muzeum Rodina, Biblioteki Narodowej Francji czy pałacu królewskiego w Wersalu.


Luwr w Abu Zabi: architektura
Spektakularny kompleks zaprojektował francuski architekt, Jean Nouvel. Laureat prestiżowej nagrody Pritzkera połączył inspiracje arabską tradycją budowlaną z nowoczesnym wzornictwem. Najbardziej charakterystycznym elementem jest ogromna, ażurowa kopuła składającą się z 7 850 metalowych gwiazd osadzonych w skomplikowanym geometrycznym wzorze. Konstrukcja, mimo swojej wagi, sprawia wrażenie, jakby unosiła się nad wodą. Ważną rolę odgrywają wpadające do wnętrza promienie słoneczne, które tworzą ruchomy „deszcz światła”, przypominający widok zachodzących na siebie liści palmowych.
Luwr z „Tysiąca i jednej nocy” pomieścił aż 55 budynków. Wśród nich znalazło się: 26 galerii i przestrzeni wystawienniczych, muzeum dla dzieci, audytorium, ośrodek badawczy, księgarnie, kawiarnie i restauracje. Zwiedzający mogą spacerować wzdłuż promenady lub wpłynąć do muzeum łodzią.

Wystawy w arabskim Luwrze
Muzeum zainaugurowało swoją działalność wystawą „Z jednego Luwru do drugiego”. Podzielona na trzy części ekspozycja prezentuje obiekty od czasów króla Ludwika XIV i opowiada historię najsłynniejszego francuskiego ośrodka sztuki. Składa się na nią około 150 obrazów, rzeźb, mebli i przedmiotów, głównie ze zbiorów Wersalu i Luwru.
W dwunastu galeriach zobaczymy także wystawę główną, która poprzez dzieła sztuki i artefakty z całego świata opowiada uniwersalną historię ludzkości – od pradziejów do współczesności. Ogromna ekspozycja łączy kultury i cywilizacje oraz wytycza nowe punkty widzenia. Prezentuje m.in. dzieła z okresu starożytnego Egiptu, Imperium Rzymskiego, starożytnych chińskich dynastii, arcydzieła renesansu, rzeźby i obrazy reprezentujące ważne ruchy artystyczne np. impresjonistów i modernistów oraz współczesne instalacje. Wiele z nich, np. obraz Leonarda da Vinci „La Belle Ferronnière”, pokazano w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich po raz pierwszy.

Kontakt
wt. – niedz: 10.00 – 20.00
pon: zamknięte