werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się

Pogórnicze zabytki na liście UNESCO

autor: Weranda Weekend

Kompleks pogórniczych zabytków w Tarnowskich Górach od lat odwiedzali turyści z Japonii czy Tunezji. Być może w końcu zainteresują się nimi też Polacy, bo trafił na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

To w sumie 28 zabytkowych obiektów z Tarnowskich Gór, Zbrosławic i Bytomia. Należą do nich m.in. kopalnie srebra, ołowiu i cynku z podziemnymi chodnikami, szybami górniczymi, wyrobiskami, sztolniami oraz stuletnim parkiem miejskim.

Wyjątkowe są podziemia kopalni srebra, przez które prowadzi prawie dwukilometrowy szlak turystyczny, jedyny taki w Polsce. Całość znajduje się 40 metrów pod ziemią, a część trasy pokonuje się w łodziach. Wart uwagi jest również unikalny system odwadniania. Wykorzystywanie (do celów konsumpcyjnych i przemysłowych) wody podziemnej na taka skalę było pierwszym rozwiązaniem tego typu na świecie.

Kompleks z Tarnowskich Gór jest pierwszym zabytkiem z województwa śląskiego, który został uhonorowany tym prestiżowym wyróżnieniem. Tym samym powiększył o liczbę 15 obiektów z Polski wpisanych na listę UNESCO (ze świata jest ich w sumie 1052). Wpisanie na listę to efekt starań Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Zbigniew Pawlak, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia i asystent burmistrza Tarnowskich Gór ds. UNESCO jest autorem wniosku.

Źrodło: gazeta.pl 


 

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco