werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się

Opera Rara, czyli karnawał w Krakowie

autor: Weranda Weekend

Tak jak kilka wieków temu w okresie karnawału liczba premier operowych zwiększała się, tak teraz, w stolicy Małopolski świętuje się kulturalną zabawą. Po raz pierwszy jednak ze smakiem i to dosłownie.

Opera Rara wystartowała w 2009 r. jako cykl poświęcony ambitnym przedstawieniom operowym. Centralną częścią programu były rekonstrukcje dawnych oper z kanonu XVII i XVIII w., w wykonaniu czołowych europejskich interpretatorów. Na krakowskich scenach zaśpiewali dotychczas najznamienitszych śpiewacy operowi, m.in.: Maria Grazia Schiavo, Roberta Invernizzi czy Philippe Jarrousky.

Po kilku latach cykl przerodził się w festiwal, na którym oprócz tradycyjnych przedstawień operowych zobaczymy m.in. recitale wokalne, przedstawienia pochodzące nie tylko z okresu baroku, ale również sięgające swoimi korzeniami do XX wieku, semi-opery i półsceniczne wersje przedstawień. 

Festiwal odwołuje się do czasów, kiedy opera była modą, sposobem na przyjemne spędzanie czasu, ważnym elementem życia społecznego i kulturalnego. Będziemy mieli okazję m.in. usłyszeć piękno i zróżnicowanie francuskiej XVIII-wiecznej opery, przenieść się w świat perskiej poezji, usłyszeć dwa najsłynniejsze świeckie dzieła M. A. Charpentiera i zejść dzięki nim do piekieł – raz w ramach kary, raz w poszukiwaniu miłości.

Ale nie tylko muzyką będziemy zaskoczeni tym razem. 

 


Festiwalowi będą towarzyszyć kulinarne spotkania. W ramach cyklu Opera Rara ze smakiem o związkach sztuki, muzyki i kuchni porozmawiają m.in. Tessa Capponi Borawska, Marek Bieńczyk, Wojciech Nowicki, Bartek Kieżun, Łukasz Modelski i Paweł Bravo.

Przy okazji szefowie kuchni takich restauracji jak Albertina, Biała Róża, Bistro 11, Corse, Musso Sukiennicza, Pod Nosem, Szara Gęś, Wierzynek i Włoska podadzą dania inspirowane tematem wojny postu z karnawałem. Z kolei podczas czterech spotkań w Wierzynku, restauracji hotelu Pod Różą i L concept:
Bar & Restaurant 13 podana zostanie przekąska, której zadaniem będzie ponowne przeniesienie słuchaczy w świat opery.

Początek w czwartek 18 stycznia. Festiwal potrwa do 13 lutego. 

Program i wszystkie potrzebne informacje znajdzie na: operarara.pl

Zostań z nami

Bądź na bieżąco