reklama
  • Dzieje się

Maj: Najciekawsze festiwale miesiąca

autor: Amelia Safader

Maj to czas kiedy festiwale ruszają pełną parą. Obejrzycie filmy, zjecie dobre jedzenie i posłuchacie muzyki na żywo... Zabierzcie ze sobą przyjaciół i rodzinę, bo będzie się działo. Oto 9 najciekawszych majowych festiwali.


1/9 Millenium Doc Against Gravity

To już majowa tradycja i jeden z najlepszych festiwali tego miesiąca. 11 maja rusza 15. edycja wyjątkowego festiwalu filmowego. Millenium Doc Against Gravity (i potrwa do 20 maja). Dzięki niemu odbędziecie podróż dookoła świata i wewnątrz samych siebie za sprawą najszybciej rozwijającego się gatunku filmowego – filmu dokumentalnego. Podczas tegorocznej edycji zostanie pokazane 160 filmów non – fiction. Do tego wyjątkowa oprawa muzyczna sprawi, że emocji nie zabraknie. Myśl przewodnia festiwalu to: Oderwij się od przyzwyczajeń i stereotypów! W programie między innymi pokaz nominowanego do Oscara filmu „Twarze, Plaże” Agnes Vardy i JR -a, francuskiego artysty i fotografa. W repertuarze nie zabraknie też pozycji przybliżających życie sławnych osób – Westwood Vievienne czy Grace Jones.

Festiwal odbędzie się:

11 – 20 maja w Warszawie i Wrocławiu
13 – 21 maja w Lublinie
16 – 25 maja w Gdyni
19 – 26 maja w Bydgoszczy

against gravity
fot. materiały prasowe

2/9 Warszawski Festiwal Piwa

Piwo weszło na salony i przestało kojarzyć się z puszką wypijaną cichcem w parku na łace, czy do meczu przed telewizorem. W dobrym tonie jest dziś wiedzieć co to IPA, APA czy DIPA. Dlatego od 24 do 26 maja odbywać się będzie kolejna edycja Warszawskiego Festiwalu Piwa na stadionie miejskim Legii w Warszawie. Przez lata swojej działalności wydarzenie zyskało miano najważniejszego poświęconego piwu rzemieślniczemu w Polsce. Ma dwie edycje – wiosenną i jesienną. W programie znajdziecie degustacje różnego rodzaju piw, warsztaty, które pomogą odróżnić to dobrej jakości i poznać różne style warzenia tego napoju. Możecie też skorzystać z bezpłatnych wykładów – poznać podchmieloną historię Warszawy czy dowiedzieć się co słychać na jej piwnej mapie.

IP
fot. materiały prasowe

3/9 Katowice Kultura Natura

To 9 dni majowych dni festiwalowych wypełnionych znakomitą muzyką graną przez światowej klasy artystów. Czwarta edycja odbędzie się od 11 d 20 maja w salach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Festiwal otwarty jest na wszystkie epoki historyczne i gatunki muzyczne. Do Katowic, jak co roku, przyjadą wyjątkowi goście, którzy zaprezentują wykonania utworów na najwyższym poziomie. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest Dziecięctwo. Podczas festiwalu wystąpią między innymi Tonhalle-Orchester Zürich, Leif Ove Andsnes,  Ian Bostridge czy  Quatuor Ebène. Kolejnym ważnym punktem programu będzie koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Alexandra Liebreicha.

4/9 Festiwal Kryminału

Intrygi, suspensy, zwroty akcji i... mnóstwo tajemniczych zagadek poznacie odwiedzając od 23 do 27 maja 15. Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu. Będzie sporo książkowych nowości, ale też mnóstwo spotkań z mistrzami tego gatunku, np. kryminalne warsztaty literackie poprowadzą Ryszard Ćwirlej, Marta Guzowska i Marcin Świetlicki, z gimnazjalistami spotkają się m.in. Zygmunt Miłoszewski i Karolina Kremens, o swoich powieściach opowiedzą Katarzyna Bonda i Katarzyna Puzyńska, a to dopiero początek wielkich nazwisk tego gatunku. 

5/9 Getaway Poznań

Rusza pierwsza edycja festiwalu dla poszukiwaczy przygód i adrenaliny, dla tych którzy lubią podróżować i poznawać nowe. Od 18 do 20 maja w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej potrwa Gateway Poznań. Dla uczestników przygotowano filmy podróżnicze oraz liczne aktywności outdoorowe. Będzie okazja, by spotkać się i porozmawiać z wyjątkowymi gośćmi, jak wybitni himalaiści Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Janusz Gołąb, jeden z najlepszych nurków na świecie – Krzysztof Starnawski, najbardziej utytułowany pilot szybowca, Sebastian Kawa i wiele innych osób, dla których adrenalina jest tak powszednia jak chleb. 

Goście festiwalu Kamila Kielar i Janusz Gołąb; fot. materiały prasowe
Goście festiwalu Kamila Kielar i Janusz Gołąb; fot. materiały prasowe
Goście festiwalu Kamila Kielar i Janusz Gołąb; fot. materiały prasowe

6/9 Łódź Design Festiwal

Łodź Design Festiwal, trwający zwykle w październiku, w tym roku zrobił wszystkim niespodziankę i tegoroczna edycja odbędzie się od 19 do 27 maja. My się cieszymy, bo wiosna szczególnie sprzyja podróżowaniu, także festiwalowemu. Tematem przewodnim 12. edycji są REFLEKSJE, artyści wezmą pod lupę relację człowiek – technologia. Co z tego wyjdzie, warto zobaczyć w Łodzi. Koniecznie sprawdzcie też konkurs dla młodych projektantów Make me!, bo właśnie tam objawiają się jeszcze nie odkryte osobości projektowania. 

Wiktoria Szawiel - Dychotomia Koloru; fot. materiały prasowe

7/9 Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Już 19 maja o godzinie 19:00 rozpocznie się inauguracja 57. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. W tym czasie jedna z najpiękniejszych posiadłości magnackich w Europie, łańcucki zamek rozbrzmiewać będzie koncertami renomowanych orkiestr i zespołów kameralnych. Festiwal posiada już światową już renomę. Mogą o tym świadczyć wsytępujący tu wspaniali artyści jak Rafał Blecharz, Joseph Malovany, Mischa Maisky, legendarny tenor Jose Carreras czy Katie Liu. Koncerty odbywają się w różnych częściach zamku, m.in. w sali balowej, w plenerze przed zamkiem, ale też w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej. Podczas ich trwania przeniesiecie się do świata muzyki poważnej na najwyższym poziomie. Festiwal trwa do 27 maja.

zamek w łańcucie zdjęcie
fot. materiały prasowe

8/9 Prague Food Festiwal

Przenosimy się do naszych sąsiadów, gdzie od 25 do 27 maja odbywać się będzie Prague Food Festiwal. Na zielonych trawnikach zjecie wyjątkowe potrawy serwowane przez najlepszych szefów kuchni i restauracje. Każda z nich przygotowuje własne menu i zaskakuje wyjątkowymi połączeniami smakowymi. Będą też stoiska serwujące kawę, czekoladę, wino czy inne napoje. W programie również spotkania z wyjątkowymi gośćmi związanymi z gastronomią, degustacja win, szkoła barmanów czy szkoła lania piwa.

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

9/9 Blenheim Palace Fod Festiwal

I last but not least, czyli też kolejny festiwal kulinarny, ale w Blenheim Palace Food Festival który odbywa się od 26 – 28 maja hrabstwie Oxfordshire w Anglii. W tych dniach będziecie mogli spróbować najlepszych regionalnych produktów, bawić się i edukować. Podczas tego szefowie kuchni i szkoły kulinarne będą walczyć o waszą uwagę aromatycznymi potrawami. Zjecie je wewnątrz i na zewnątrz posiadłości. Dla gości przygotowano także miejsca piknikowe wypełnione sianem, gdzie możecie delektować się jedzeniem na świeżym powietrzu, Oprócz tego będziecie mieli okazję skorzystać z warsztatów gotowania dla dzieci i dorosłych.

 

reklama

Zostań z nami

Bądź na bieżąco