reklama
  • Dzieje się

Łódź: Wystawa poświęcona twórczości Jerzego Antkowiaka

autor: Amelia Safader

Bez niego moda polska nie wyglądałaby tak samo. W czasach PRL rozświetlał szare ulice kolorowymi i zabawnymi strojami, które szybko zostały pokochane. Jerzy Antkowiak to charyzmatyczny projektant, który poprzez ubiór pokazywał jak wygląda życie poza granicami kraju, tworząc kolekcje w oparciu o światowe trendy.

Zaskakiwał, niekiedy szokował. To właśnie on pod koniec lat 60. zaprezentował na wybiegu projekt składający się z szyfonowych spodni i bluzki odsłaniającej nagi biust. Władzy to się oczywiście nie spodobało. Był też projektantem kultowej Mody Polskiej, która dała Polakom możliwość wyrażania siebie poprzez ubiór. Można tam było kupić niedostępne wcześniej pomysłowe i kolorowe części garderoby.

Jerzy Antkowiak wystawa w łodzi

Już 6 października będziecie mieć okazję poznać Jerzego Antkowiaka trochę bliżej, na wystawie poświęconej jego twórczości. W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi rozpoczyna się wydarzenie Jerzy Antkowiak i Moda Polska, na której zobaczycie jego ponadczasowe projekty. Opiekunem i pomysłodawcą jest Tomasz Ossoliński, który po zwiedzeniu archiwum Antkowiaka składającego się z ponad tysiąca ubrań, szkiców, dokumentów i zdjęć postanowił pokazać je szerszej publiczności.

Wystawę ułożono w taki sposób, by opowiedzieć o Modzie Polskiej, o czasach w których funkcjonowała oraz samym Jerzym Antkowiaku, a przede wszystkim by pokazać jak ważnym elementem naszej kultury był ubiór tego okresu i jak barwnie opowiadał o relacjach społecznych, czy polityce.

Na dwóch piętrach zobaczycie kilkaset przedmiotów. Oprócz ubrań będą te związane z wydarzeniami z życia projektanta. Wystawa przypomni również o innych wybitnych osobach, które przyczyniły się do rozkwitu mody w Polsce: między innymi wpływowej Jadwidze Grabowskiej oraz zespole projektantek Mody Polskiej: Kalinie Paroll, Irenie Biegańskiej, Magdalenie Ignar, Krystynie Dziak i innych.

moda polska
fot. materiały prasowe

Warto się tam wybrać, aby zobaczyć w ubiorze coś więcej niż tylko sukienki czy bluzki i przekonać się, że jest nośnikiem wielu informacji o ludziach, czasach i światopoglądzie.

Wystawa Jerzy Antkowiak i Moda Polska w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi trwa od 6 października do 17 marca 2019 roku.

Jeżeli chcielibyście zgłębić informację na temat tego okresu i samego projektanta przeczytajcie książkę: Antkowiak. Niegrzeczny Chłopiec polskiej mody”, Janas Agnieszka, Antkowiak Jerzy, wydawnictwo Bukowy Las.

Kontakt

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Piotrkowska 282,
93-034 Łódź
muzeumwlokiennictwa.pl
Godziny otwarcia:
Pon.: nieczynne
Wt.- śr.: 9 –17
Czw. - sob.: 12 –17
Nd.: 9 –17
reklama

Zostań z nami

Bądź na bieżąco