werandcountry.pl weranda.pl
reklama
  • Dzieje się

Łódź: artystyczne podwórko z muralami Wojeciecha Siudmaka

autor: Amelia Safader

W Łodzi sztuka wychodzi poza galerie i muzea, a murale na stałe wpisały się w miejski krajobraz. Tym razem możecie je podziwiać na podwórku przy ulicy Więckowskiego. Wielkie malowidła przedstawiają prace znanego artysty Wojciecha Siudmaka. Przeniesione zostały na płyty gresowe, dzięki którym powstał jedyne w swoim rodzaju ceramiczne dzieło sztuki. 

Monumentalne dzieła sztuki tworzą w Łodzi zarówno lokalni artyści, jak i utalentowani goście z całego świata. Artyści ciągle starają się aby ich dzieła na stałe wpisały się w krajobraz miasta awangardy. Tak samo było w przypadku podwórka przy ulicy Więckowskiego 4, które stało się płótnem dla znanego malarza i rysownika.

mural łódź

Wojciech Siudmak to artysta światowej klasy. Jego sztuka znosi barierę między realizmem i fantastyką, a złożone kompozycje, pełne różnorodnych postaci i kolorów aż proszą się o zaprezentowanie w wielkim formacie. Najnowszy projekt, który jest efektem współpracy z Grupą Tubądzin, to prezentacja nowego podejścia do sztuki użytkowej w centrum miasta. Dwie prace Siudmaka – „Narodziny dnia” i „Ptaki w raju” zostały bowiem przeniesione na elewację łódzkiego budynku nie przy pomocy farby, a dzięki ceramicznym płytom odpornym na skrajne temperatury i złe warunki atmosferyczne długo zachowują kolor i teksturę.

lódź mural wojciech siudmak
fot. materiały prasowe

Na całość instalacji składa się 260 elementów, w rozmiarach od 51x25 cm, do nawet 200x100 cm. Projekt został zrealizowany na zlecenie Urzędu Miasta Łodzi w ramach programu „Mia100 Kamienic” i sfinansowany z budżetu miasta. Oficjalnie otwarcie artystycznego podwórka miało miejsce 24 sierpnia 2018 roku. Dzieło Siudmaka oglądać można nieodpłatnie każdego dnia.

reklama
reklama

Zostań z nami

Bądź na bieżąco