werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się
  • Europa

Marzysz o słońcu przez cały rok? Kup opuszczoną wioskę w Hiszpanii lub Portugalii

autor: Angelika Zdankiewicz-Staniszkis

W ostatnich latach przybyło miejsc na Półwyspie Iberyjskim, które są na sprzedaż. I nie chodzi tylko o pojedyncze domy, ale nawet całe wioski, które masowo opuszczają mieszkańcy. Chętnych by je kupić nie brakuje. 

Półwysep to obecnie jeden z częściej wybieranych przez turystów kierunków na słoneczne wakacje, substytut modnych niegdyś krajów jak Tunezja, Egipt czy Turcja, dziś uważanych za niebezpieczne. Wyniki odwiedzin w ubiegłym roku są rekordowe, zarówno w Hiszpanii, jak i Portugalii – pierwszą odwiedziło prawie 82 mln turystów, do drugiej dotarło ponad 21 mln urlopowiczów.

Dla wielu turystów wakacje to świetna okazja nie tylko do wypoczynku, ale też rozeznania się na rynku nieruchomości. A ten oferuje coraz więcej ciekawych miejsc w coraz niższych cenach. Szacuje się, że
w Hiszpanii i Portugalii jest już kilkadziesiąt całych wsi wystawionych na sprzedaż.

Coraz łatwiej i taniej można kupić dom w Hiszpanii lub Portugalii. Na sprzedaż są też całe wioski. 

fot. Shutterstock


To przede wszystkim efekt kryzysu gospodarczego i opuszczania całych wsi przez mieszkańców, ale też następstwo niskich cen nieruchomości. Na stronie jednego z biur nieruchomości,  porzuconą wieś
z sześcioma gospodarstwami rolnymi w północno-zachodniej części Hiszpanii, kupić można już
za 84 tys. euro.
Większa, mająca 75 zabudowań i leżąca w okolicach Burgos kosztuje 425 tys. euro.

W Portugalii na sprzedaż jest wystawionych obecnie kilkanaście opustoszałych miejscowości. Jedną z nich w okolicach Arouca na północy kraju próbuje od kilku tygodni sprzedać dom aukcyjny Christie's. Nie bez powodu – wioskami najbardziej interesują się Brytyjczycy, bojąc się negatywnych skutków Brexitu już teraz przenoszą się do Hiszpanii lub Portugalii. 

Mimo że znaczna część sprzedawanych zabudowań jest do kompletnego remontu chętnych nie brakuje. Inwestycja zwraca się, jeśli nowy właściciel umiejętnie rozwinie bazę turystyczną. Przykładem może być opustoszała wioska Pereiro, wystawiona na sprzedaż w 2011 r. za kilka milionów euro. Inwestor uruchomił tam kwatery turystyczne, które są dziś bardzo chętnie wynajmowane.


Źrodło: Forbes.pl

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco