werandcountry.pl weranda.pl
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej
  • Dzieje się

Cracow Art Week KRAKERS 2025. Kraków na granicy snu i rzeczywistości

autor: Agnieszka Kaszuba

Kraków znów staje się centrum sztuki współczesnej – i to tej najintymniejszej, najbardziej osobistej. Od 24 do 30 kwietnia 2025 roku odbędzie się 14. edycja Cracow Art Week KRAKERS pod hasłem „Chwilami myślę, że śnię”.

To cytat z „622 upadków Bunga” Witkacego, który w tym roku obchodziłby 140. urodziny. To nie przypadek – tegoroczna edycja to zaproszenie do dialogu z jego twórczością i jednocześnie głęboka refleksja nad tym, jak współczesna sztuka buduje swoją narrację o sobie samej.

KRAKERS to coś więcej niż festiwal. To mapa artystycznych napięć i emocji, które na kilka dni rozleją się po całym Krakowie – od historycznych pałaców po nowoczesne przestrzenie wystawiennicze. Dla tych, którzy chcą poczuć puls współczesnej sztuki – to wydarzenie obowiązkowe.

KRAKERS 2025 to przegląd najciekawszych zjawisk w sztuce współczesnej. Fot. Facebook
KRAKERS 2025 to przegląd najciekawszych zjawisk w sztuce współczesnej. Fot. Facebook
KRAKERS 2025 to przegląd najciekawszych zjawisk w sztuce współczesnej. Fot. Facebook

KRAKERS startuje z przytupem

Inauguracja wydarzenia odbędzie się 24 kwietnia o 18:00 w secesyjnym Pałacu Sztuki, miejscówce, która sama w sobie jest ucztą wizualną. Kurator Kamil Kuitkowski przygotował wydarzenie specjalne zatytułowane „Y”, które będzie artystyczną interwencją w wystawę pracowni Franciszka Starowieyskiego. Wśród zaproszonych artystek i artystów znajdziemy m.in. Karolinę Jarzębak, Patrycję Piętkę, Jakuba Juliana Ziółkowskiego, Edytę Olszewską i Konrada Gubałę.

Hasło, które działa jak magnes

„Chwilami myślę, że śnię”  to nie tylko literacka inspiracja, ale i punkt wyjścia do eksplorowania tematów takich jak: nowa szczerość, autoetnografia, intymistyka, autokreacja i transgresja. KRAKERS nie boi się zaglądać w głąb duszy również tej, pogrążonej w chaosie codzienności, odrealnieniu i snach.

Sekcja Laboratorium, czyli sztuka balansująca na granicy

W ramach konkursowej Sekcji Laboratorium zaprezentowanych zostanie dziesięć projektów, które dotykają tematów autobiografii, autofikcji i autoteorii. Wśród nich są prace zapraszające do wspólnego śnienia, poszukiwania własnej ziemi obiecanej, czy odkrywania podświadomości przez autoportrety zintegrowane z technologią. Szczególnym wydarzeniem będzie wystawa inspirowana planowaną budową metra w Krakowie, która będzie podzielona na dwa punkty: Zwierzyniecka 4 i Bałuckiego 15. Symboliczny spacer pomiędzy tymi lokalizacjami zapowiada się jak performans sam w sobie.

Od 24 do 30 kwietnia 2025 roku odbędzie się 14. edycja Cracow Art Week KRAKERS pod hasłem „Chwilami myślę, że śnię”. Fot. Facebook
Od 24 do 30 kwietnia 2025 roku odbędzie się 14. edycja Cracow Art Week KRAKERS pod hasłem „Chwilami myślę, że śnię”. Fot. Facebook
Od 24 do 30 kwietnia 2025 roku odbędzie się 14. edycja Cracow Art Week KRAKERS pod hasłem „Chwilami myślę, że śnię”. Fot. Facebook

KRAKERS + UKEN: sztuka w akademickim wydaniu

Dużą część programu stanowią wystawy przygotowane we współpracy z Uniwersytetem Komisji Edukacji Narodowej. W Pałacu Potockich zobaczymy „Przesunięte horyzonty”, zbiorową ekspozycję wykładowczyń i wykładowców Wydziału Sztuki UKEN. W MAS Modular Art Studio zabrzmi cichy bunt Pracowni Krytycznej – wystawa „Żaba gotuje się powoli” opowie o dorastaniu w świecie kryzysów. Galeria Podbrzezie z kolei pokaże „Wspólnoty zaprojektowane”, czyli jak design i grafika użytkowa budują wspólnotową tożsamość. Na koniec coś dla fanów świeżych pomysłów: w Muzeum Inżynierii i Techniki pojawią się „New Designs” – projekty studentów Design UKEN.

Zwiedzaj po swojemu albo… z przewodnikiem

Jeśli jesteś fanem niespiesznego chłonięcia sztuki – końcówka tygodnia (28–30 kwietnia) jest dla ciebie. Wystawy będzie można zwiedzać samodzielnie z pomocą mapy albo dołączyć do jednej z zorganizowanych grup. Tu warto zwrócić uwagę na cykl Kultour – sześć spacerów po galeriach i dzielnicach Krakowa. Każdego dnia od poniedziałku do środy o 17:00 startować będą dwa równoległe spacery – m.in. przez Kazimierz, Podgórze czy Stare Miasto. A dla rodzin przygotowano specjalny spacer „Rzeka, której nie ma” – dla dzieci w wieku 8–10 lat i ich opiekunów. Zapisy ruszają niebawem.


Zostań z nami

Bądź na bieżąco